KUKURUZ BEZ UVOZNIH CARINA Zbog naglog rasta cene na svetskom tržištu

AgrobiznisBiznisEUSrbijaVesti

10.7.2020 15:00 Autor: Marija Jovanović 0

KUKURUZ BEZ UVOZNIH CARINA Zbog naglog rasta cene na svetskom tržištu KUKURUZ BEZ UVOZNIH CARINA Zbog naglog rasta cene na svetskom tržištu
Zbog naglog rasta cene kukuruza na svetskom tržištu, uvozne carine za ovu žitaricu, ali i za sirak i raž ponovno iznose 0 evra po... KUKURUZ BEZ UVOZNIH CARINA Zbog naglog rasta cene na svetskom tržištu

Zbog naglog rasta cene kukuruza na svetskom tržištu, uvozne carine za ovu žitaricu, ali i za sirak i raž ponovno iznose 0 evra po toni, odnosno nema carina pri uvozu, objavila je Evropska komisija uredbu koja je na snazi od 3. jula.

Tarifa za ove tri žitarice ažurirana je tri puta u poslednja tri meseca. U početku je povećanje uvoznih carina bilo zbog pada američkih cena usled smanjene potražnje za bioetanolom u SAD. Kasnije, kada se situacija poboljšala, cene su ponovo počele da rastu te se od tada kontinuirano povećavaju, a carine smanjuju, prenosi Agroklub.

Foto: Pixabay.com

Početkom maja i u vreme obilne ponude i niskih cena kukuruza širom sveta, uvozna carina za ove tri žitarice iznosila je 5,27 evra po toni. Ovim mehanizmom želelo se osigurati da evropski proizvođači ne budu u nepovoljnom položaju u tadašnjim tržišnim uslovima.

Iako se početkom godine predviđala rekordna berba, sušno vreme takođe je uticalo na prinose kukuruza u SAD. Poslednji podaci USDA ukazuju na to da će prinos ipak biti smanjen za 45,4 miliona bušela odnosno 1.725.200 tona.

S druge strane, u Evropskoj uniji očekuju se veća žetva nego što je to predviđeno. Prema poslednjem izveštaju prinosi će umesto 65,5 biti 66,8 miliona tona, na šta je uticalo povoljno vreme i dovoljno vlage prilikom setve.

Prošle sezone prinosi su iznosili 64,9 miliona tona. Takođe površine pod kukuruzom su se povećale sa 8,6 na 9,2 miliona hektara i to najviše u Francuskoj i Nemačkoj.

Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Biznis.rs newsletter

Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

Loading...