POVEĆANA EMISIJA S02 U TERMOELEKTRANAMA NA ZAPADNOM BALKANU Šest puta veća nego što je dozvoljeno

EkologijaLifestyleRegionSrbijaU fokusuVestiZdravlje

23.6.2020 12:29 Autor: Redakcija Biznis.rs 0

POVEĆANA EMISIJA S02 U TERMOELEKTRANAMA NA ZAPADNOM BALKANU Šest puta veća nego što je dozvoljeno POVEĆANA EMISIJA S02 U TERMOELEKTRANAMA NA ZAPADNOM BALKANU Šest puta veća nego što je dozvoljeno
Dve godine nakon što su zemlje Zapadnog Balkana imale obavezu da usklade rad svojih termoelektrana na ugalj sa EU Direktivom o velikim ložištima, emisije... POVEĆANA EMISIJA S02 U TERMOELEKTRANAMA NA ZAPADNOM BALKANU Šest puta veća nego što je dozvoljeno

Dve godine nakon što su zemlje Zapadnog Balkana imale obavezu da usklade rad svojih termoelektrana na ugalj sa EU Direktivom o velikim ložištima, emisije sumpor dioksida ne samo da se nisu smanjile, nego su se čak i povećale, pokazuje novi izveštaj mreže CEE Bankwatch.

Ukupne emisije sumpor dioksida (SO2) iz termoelektrana na ugalj u Srbiji, Bosni i Hercegovini i Severnoj Makedoniji su u 2019. godini bile čak šest puta više nego što je dozvoljeno u Nacionalnim planovima za smanjenje emisija (NERP[1]) koje su ove zemlje dostavile Sekretarijatu Energetske zajednice. U Srbiji, emisije SO2 su bile 5,6 puta više od ukupnih godišnjih emisija dozvoljenih u NERPU.

Na nivou pojedinačnih termoelektrana, najveći zagađivač u Srbiji je Kostolac B, iako je JP EPS uložilo 130 miliona dolara u opremu za odsumporavanje dimnog gasa, a koja je zvanično puštena u rad 2017. godine. Kineska kompanija CMEC ( China Machinery and Engineering Corporation), koja je izgradila postrojenje, trenutno gradi i novi blok Kostolac B3.

Emisije SO2 iz Kostolca B su delimično smanjene u odnosu na 2018. godinu ali su i dalje bile 1,4 puta više od maksimalnih emisija na nacionalnom nivou prema NERP za 2019. godinu, sa čak 79.113 tona SO2.

Na drugom mestu je TE Nikola Tesla B1 i B2, odakle je emitovano 78.837 tona SO2.

Sve zemlje Zapadnog Balkana su članice Energetske zajednice, i stoga su imale obavezu da do 2018. godine smanje zagađenje iz termoelektrana u skladu sa Direktivom o velikim postrojenjima za sagorevanje. Međutim, nijedna od zemalja koje su sačinile Nacionalni plan za smanjenje emisija nije uskladila emisije SO2 sa maksimalnim emisijama na nivou države za 2018. i 2019. godinu.

U izveštaju se konstatuje da se vlade ne mogu osloniti na ugalj. Kako se ističe, ostaje da se vidi da li će postrojenje za odsumporavanje u Kostolcu B ikad proraditi, ali se u izveštaju zaključuje da treba početi sa zatvaranjem termoelektrana na ugalj i ubrzati investicije u održive oblike obnovljive energije i energetsku efikasnost. Ugalj sve više predstavlja ekonomski teret, a ne prednost, navodi se u izveštaju mreže CEE Bankwatch.

Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Biznis.rs newsletter

Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

Loading...