Kako privući nova ulaganja iz SAD?

Američke investitore u Srbiju privlače pozitivna iskustva njihovih sunarodnika

BiznisBolji posao

27.5.2021 15:59 Autor: Marko Miladinović 0

Američke investitore u Srbiju privlače pozitivna iskustva njihovih sunarodnika Američke investitore u Srbiju privlače pozitivna iskustva njihovih sunarodnika
Nove američke investitore u Srbiju mogli bi da privuku isti uslovi koje traže i domaći privrednici – pravna država i jednostavniji propisi, ocenjeno je... Američke investitore u Srbiju privlače pozitivna iskustva njihovih sunarodnika

Nove američke investitore u Srbiju mogli bi da privuku isti uslovi koje traže i domaći privrednici – pravna država i jednostavniji propisi, ocenjeno je na panelu „Kako podstaći američke investicije u Srbiji?“ koji je organizovala Nova ekonomija, uz podršku Ambasade Sjedinjenih Američkih Država.

Na panelu se razgovaralo o obimu američkih donacija i investicija u poslednjih 20 godina, vladavini prava kao uslovu za investicije, informacionim tehnologijama i energetici kao sektorima sa mogućim najvećim prostorom za ulaganja, mogućim preprekama, prostoru za unapređenje poslovne klime u Srbiji, o tome šta traže američki investitori, ali i o tome kako zadržati mlade i kvalitetne ljude u zemlji.

Savetnik za strateška ulaganja u Vladi Srbije Nemanja Jevtović je rekao da se trenutno nalazimo u najboljoj eri investicija u Srbiji. Kako je rekao, Financial Times je 2019. rangirao Srbiju kao zemlju broj jedan u čitavom svetu u privlačenju direktnih investicija i dodao da je Srbija prošle godine, u vreme pandemije, zadržala mesto broj jedan u Evropi.

Jevtović je rekao da je strateška orijentacija Vlade Srbije da privlači visokosofisticirane industrije i da u Srbiju dovede znanje.

Šef ekonomskog odeljenja u Ambasadi SAD u Beogradu Beron Lobstajn (Baron Lobstein) je napomenuo da se ovoj instituciji ne javi za pomoć svaka američka kompanija koja je zainteresovana da ulaže u Srbiju, ali da ih, kada im se jave, oni upute na Američku privrednu komoru (AmCham) i dodao da je dobro kada kompanije međusobno razmenjuju informacije o tržištu.

Prema njegovim rečima, američku kompaniju u Srbiju će privući druga američka kompanija koja uspešno posluje na srpskom tržištu, kao i da prvo dolaze velike kompanije, a za njima i manje. On je rekao da je stvarni obim investicija SAD u Srbiji znatno veći od 600 miliona dolara, koliko beleži zvanična statistika.

Predsednik Upravnog odbora AmCham Zoran Petrović je rekao da je raspoloživost kvalitetne radne snage u Srbiji postalo vrlo značajno pitanje. Kaže i da se nedostatak kvalitetne radne snage već oseća u svim granama industrije.

Petrović je kao jednu od glavnih prepreka produbljavanju saradnje naveo i Zakon o deviznom poslovanju, čiji delovi korene vuku iz SFRJ, pa kompanije sa američkim kapitalom često makar na papiru izmeštaju svoje poslovanje.

Direktor Digitalne Srbije Nebojša Ðurđević je rekao da je za sistemske reforme neophodna saradnja privatnog i javnog sektora i da je to prepoznato od strane Vlade Srbije. Prema njegovim rečima, dobro je što se Srbija više ne predstavlja kao zemlja jeftine radne snage, već kao zemlja talentovane i kvalitetne radne snage, koja donosi veliku dodatnu vrednost. On je rekao da je za ubrzanje rasta IT sektora poslednjih godina zaslužan i tzv. „efekat Novak Ðoković“, a to je popularizacija programiranja, zbog koje se broj stručnjaka u ovoj branši udvostručio u proteklih pet godina.

Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Biznis.rs newsletter

Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

Loading...