(FOTO) TURISTIČKE LEPOTE SRBIJE Vrh u obliku piramide na planini Rtanj godinama je misterija za posetioce, ali i naučnike

BiznisTurizam

7.1.2021 10:34 Autor: Redakcija Biznis.rs 1

(FOTO) TURISTIČKE LEPOTE SRBIJE Vrh u obliku piramide na planini Rtanj godinama je misterija za posetioce, ali i naučnike (FOTO) TURISTIČKE LEPOTE SRBIJE Vrh u obliku piramide na planini Rtanj godinama je misterija za posetioce, ali i naučnike
Verovatno se sa razlogom kaže da nijedna planina u Srbiji, ne može da ostavi takav utisak na posmatrača kao što to može planina Rtanj.... (FOTO) TURISTIČKE LEPOTE SRBIJE Vrh u obliku piramide na planini Rtanj godinama je misterija za posetioce, ali i naučnike


Verovatno se sa razlogom kaže da nijedna planina u Srbiji, ne može da ostavi takav utisak na posmatrača kao što to može planina Rtanj. Njegov vrh u obliku piramide, već godinama je zagonetka i misterija za veliki broj turista iz zemlje i inostranstva.

O planini kruže neverovatne priče, od te da je to mesto spasenja, planina vanzemaljaca, generator energije, pa do one da je to mesto koje posećuju čudna bića.

Foto: Wikipedia.org

Misteriozni veo koji prekriva Rtanj, čini da se naučnici i dalje spore oko toga da li je ova planina drevna piramida, delo prirode ili viših sila.

Jedno je sigurno, iz ravnica istočne Srbije naglo se diže planina koja izaziva divljenje, a na njenim obroncima savršenog oblika raste retko lekovito bilje, a mnoštvo podzemnih izvora, pećina i jama krase skrivene delove njene unutrašnjosti.

Remek delo prirode

Foto: Wikipedia.org

Dominantni vrhovi planine Rtanj, kao stepenasta-planinska forma su, najviši vrh Šiljak (1.565m), kao centralna piramida, Kusak, kao obli kupasti završetak zaobljenog grebena i Vrh Baba, kao ellipsoid.

Pozicija ovih vrhova formira sa još jednom tačkom jednakostranični trougao, u čijem centru je Šiljak, pod kojim se nalazi trostrana piramida, čije su ivice sa svojim odnosom uglova i stranicama, ovu planinu svrstale u kategoriju sedam svetskih čuda, kao remek delo prirode.

Foto: Wikipedia.org

Specifičan raspored stena kraškog reljefa nije uticao samo na biljni pokrivač, na vode i izvore Rtnja, već i na njegov oblik. Pa ako pogledamo na Rtanj sa severa ili juga, on nam se ukazuje kao dugačak greben u obliku trapeza, dok je dole širok i masivan, gore se sužava u uzani ivičasti zid.

Foto: Wikipedia.org

U okviru planinskog područja nalazi se i specijalni rezervat “Rtanj”, zaštićeno područje nacionalnog, ali i međunarodnog značaja prve kategorije.

Rtanj je čuven po afrodizijačkoj travi od koje se pravi čuveni rtanjski čaj. Sve donedavno bile su organizovane berbe rtanjskog čaja, ali odskoro je na snazi zabrana branja zato što je zabrinjavajuće proređena.

Foto: Wikipedia.org

Rtanj je 2018. godine proglašen Specijalnim rezervatom prirode od starne države zbog endemične i reliktne flore i faune kao i specifičnog oblika i sastava reljefa.

Od ukupno 3662 vrsta u okviru flore Srbije, 18 odsto raste na Rtnju. Jedan od najznačajnih centara biodiverziteta istočne Srbije su pašnjaci na Rtnju. Na Rtnju se nalaze i krajnje ugrožene vrste Srbije. Čak 45 odsto ukupne faune ptica nalazi se na ovoj planini.

Rtanj je bogat i autohtonim vrstama ribe kao što su potočna pastrmka, potočna mrena, krkuša. Ova planina se odlikuje i raznovrsnom faunom vodozemaca i gmizavaca, kao npr. planinski mrmoljak. ili kratkonogi gušter koji je endem Rtnja.

Foto: Wikipedia.org

Na vrhu Šiljak nalaze se ostaci crkvice-kapele koju je prema priči sagradila Greta Minh. Naime, bogata jevrejska porodica Minh je posedovala rtanjski rudnik kamenog uglja. Julius Minh izvršio je samoubistvo pod nerazjašnjenim okolnostima, a njegova supruga Greta sa Juliusovom braćom preuzela je rukovođenje rudnikom. U znak sećanja na svog muža, ona je sagradila crkvicu-kapelu, koja je osvećena 1936. godine.

Foto: Wikipedia.org

Planinarenje i naučni turizam

Rtanj je pre svega omiljeno turističko mesto za planinare amatere. Od početka aprila pa do kraja oktobra penjanje do vrha Šiljak organizuju ne samo planinarska udruženja već i obično građanstvo.

Foto: Wikipedia.org

U toku penjanja, moguće je da se do vrha promeni nekoliko godišnjih doba. Do vrha je moguće doći obeleženim stazama sa različitih strana, čak i bez pomoći vodiča. U zimskim mesecima zbog oštrih klimatskih uslova vrh posećuju samo ozbiljniji planinari.

Pored planinarenja Rtanj je poznat po raznim istraživanjima koja su vršena na njemu da bi se utvrdilo da li je nastao prirodnim ili veštačkim putem.

Foto: Wikipedia.org

Prostor površine više od 6.000 hektara oko Rtnja namenjen je lovnom turizmu. Lovište je bogato sitnom i krupnom divljači: jelen lopatar, muflon, srna, divlja svinja, zec, vuk, lisica, jazavac, a ima i dosta pernate divljači.

Pored prelepih predela i odličnog vidikovca na vrhu, u blizini se nalazi i Soko Banja, jedna od najznačajnijih banjskih centara u Srbiji.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Biznis.rs newsletter

Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

Loading...