POSLOVANJE SE VIŠE NIKADA NEĆE VRATITI NA STARO Pandemija ubrzala digitalizaciju i postavila novi temelj razvoja biznisa, zaključci su BIZIT konferencije

BiznisSrbijaVesti

6.11.2020 13:28 Autor: Ljiljana Begović 1

POSLOVANJE SE VIŠE NIKADA NEĆE VRATITI NA STARO Pandemija ubrzala digitalizaciju i postavila novi temelj razvoja biznisa, zaključci su BIZIT konferencije POSLOVANJE SE VIŠE NIKADA NEĆE VRATITI NA STARO Pandemija ubrzala digitalizaciju i postavila novi temelj razvoja biznisa, zaključci su BIZIT konferencije
Regionalna konferencija BIZIT održana je u Beogradu sedmi put. Ove godine u izmenjenim uslovima koji su bili prilagođeni epidemijskoj situaciji. Na dvodnevnom događaju pod... POSLOVANJE SE VIŠE NIKADA NEĆE VRATITI NA STARO Pandemija ubrzala digitalizaciju i postavila novi temelj razvoja biznisa, zaključci su BIZIT konferencije

Regionalna konferencija BIZIT održana je u Beogradu sedmi put. Ove godine u izmenjenim uslovima koji su bili prilagođeni epidemijskoj situaciji.

Na dvodnevnom događaju pod nazivom „Nova digitalna realnost“ učestvovali su najznačajniji stručnjaci i lica domaćeg IT sektora čiji je fokus ove godine bio posvećen prilagođavanju modernih tehnologija i novih poslovnih rešenja na aktuelne potrebe i trendove u sferama biznisa, učenja i svega onoga što sve više radimo online.

Zaključci konferencije su da se novoj normalnosti uspešno i brzo prilagođavamo i da povratka na staro neće biti kada je reč o digitalizaciji i njenoj ulozi u svakodnevnom životu.

Foto: PCPress

„Zdravstvena kriza izazvana virusom Covid-19 je kolateralno inicirala ubrzanu digitalizaciju poslovnih procesa u kojoj se naša zemlja sasvim dobro snašla i organizovala“, kaže za Biznis.rs, Vesna Čarknajev direktorka PC Press.

Naša sagovornica naglašava da će pad srpske privrede u ovoj godini biti manji od svetskog proseka i da je to rezultat velikog rada na polju digitalizacije ozbiljnih privrednih subjekata.

Rad i učenje online su naša budućnost i posle pandemije

Nezaobilazna tema ovog foruma bio je rad od kuće i njegov uticaj na poslovanje i dalji razvoj poslovnih sistema.

Učesnici konferencije su dosta razgovarali o radu od kuće, učenju online, društvenom životu u virtualnom svetu i utisak je da su ljudi to prihvatili u većini i doživeli kao korak napred.

„Neophodno je dalje ulaganje u infrastrukturne stabilne sisteme, dizajniranje biznisa u modernom okruženju, spremnom na promene i kontinuirano ulaganje u bezbednost i edukaciju. Edukacija pre svega“, naglašava Čarknajev i dodaje da mi već sada imamo instalirane poslovne sisteme iz kojih ne izvlačimo njihov maksimum, iz tog „jednostavnog“ razloga što nema dovoljno onih koji to umeju.

Žena radi na laptopu dok drži dete u krilu
Foto: Pexels.com

Nova pravila poslovanja i rad od kuće uglavnom su benefit i za poslodavce i za radnike

Rad od kuće je izmenio mnoga pravila, ali je doneo i mnogo više koristi i poslodavcima i radnicima u odnosu na probleme.

Prednosti rada od kuće su ušteda vremena u dolaženju do posla i odlaženju sa posla, zaposleni su uglavnom zadovoljniji relaksiranim radnim vremenom i opuštenijim uslovima rada, otklonom od kodeksa poslovnog oblačenja.

„Radnici su oslobođeni čekiranja prilikom dolaska i odlaska sa posla, dosta vremena se uštedelo na sastancima. Poslodavci su uštedeli na resursima kao što su poslovni prostor, službeni automobili i slično“, navodi Vesna Čarknajev.

Problemi koje je nova normalnost donela na strani zaposlenih je pre svega nepostojanje standardnih resursa u kućnim uslovima kao što su dovoljno brza internet veza, deljenje kućne infrastrukture sa ukućanima, nedostatak optimalnog radnog prostora i iznad svega izgubljena granica između kućnih i poslovnih obaveza.

Rad na računaru
Foto: Ilustracija Pixabay.com/Pexels.com

Na strani poslodavaca glavni problem je kontrola radnog učinka koju baš nije lako izmeriti i otežano novo zapošljavanje zbog nemogućnosti da se novi kadrovi adekvatno uvedu u posao i usvoje vrednosti kompanije u koju su virtuelno došli.

„Vraćanja na staro neće biti, ali kada prođe zdravstvena kriza privreda će nastaviti razvoj u hibridnom modu, kombinujući najbolje od stare i nove normalnosti“, zaključci su učesnika konferencije BIZIT.

  • Snežana

    6.11.2020 #1 Author

    Logicno je da vise nikad nista nece biti isto…

    Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Biznis.rs newsletter

Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

Loading...