Uz pomoć NFT tržišta umetnine se prodaju bez posrednika

Digitalno umetničko delo robota prodato za skoro 700.000 dolara

Hi-techLifestyleZanimljivosti

9.4.2021 08:59 Autor: Ljiljana Begović 1

Digitalno umetničko delo robota prodato za skoro 700.000 dolara Digitalno umetničko delo robota prodato za skoro 700.000 dolara
Sofija je robot koji ima bezbroj talenata, ona može da govori, da se šali, peva, pa čak i stvara umetnost. Pravu pometnju u svetu... Digitalno umetničko delo robota prodato za skoro 700.000 dolara

Sofija je robot koji ima bezbroj talenata, ona može da govori, da se šali, peva, pa čak i stvara umetnost. Pravu pometnju u svetu umetnosti Sofija je izazvala svojim digitalnim umetničkim radom koji je stvorila u okviru saradnje sa italijanskim umetnikom Andreom Bonacetom.

Slika je na aukciji prodata za 688.888 dolara u obliku nezamenljivog tokena (NFT).

Prodaja je istakla rastuću pomamu na NFT tržištu, gde ljudi mogu kupiti vlasnička prava na digitalni sadržaj. Svaki od NFT ima jedinstveni digitalni kod sačuvan na blokčejn podacima koji omogućavaju bilo kome da proveri autentičnost i vlasništvo nad predmetima.

Foto: AP Photo/Vincent Yu

Dejvid Henson (David Hanson), izvršni direktor hongkonške kompanije Hanson Robotics i tvorac Sofije, bavi se pravljenjem robota već dve i po decenije. Njegov  cilj je da napravi takvog robota koji će zbog svog realsitičnog izgleda moći da na prisniji način ostvari komunikaciju sa ljudima, naročito u oblasti zdravstva i obrazovanja, piše Fox Business.

Sofija je trenutno najpoznatija kreacija kompanije Hanson Robotics, sa sposobnošću da oponaša izraze lica, vodi razgovore i prepoznaje ljude. Zanimljiv je podatak de je Sofija prvi robot koji je dobio državljanstvo i to 2017. godine u Saudijskoj Arabiji.

Inženjeri kompanije Hanson Robotics imali su cilj da naprave takvog robota da može da stvara umetnost i da se emocionalno poveže sa ljudima.

Njeno prvo umetničko delo nastalo je u saradnji sa italijanskim umetnikom Andreom Bonacetom, koji je slikao njene portrete na osnovu kojih je ona putem neuronskih mreža obradila njegov rad i stvorila sopstveno digitalno umetničko delo.

Digitalno delo koje se prodalo za 688.888 američkih dolara nosi naslov „Sophia Instantiation“ i predstavlja video datoteku od 12 sekundi koja prikazuje Bonacetove portrete koji se razvijaju u Sofijino digitalno delo.

Foto: AP Photo/Vincent Yu

Sofijino umetničko delo prodaje se kao NFT, što je deo rastućeg trenda. Ovaj način omogućava prodaju umetnosti bez tradicionalnih posrednika, tako da se umetnici mogu direktno povezati sa kupcima, a da ih galerije ili aukcijske kuće ne ograničavaju, navode iz aukcijske kuće .

NFT je digitalno dobro koje vam dozvoljava da trgujete vlasništvom jedinstvenih digitalnih proizvoda i preko blokčejna pratite ko ih poseduje. NFT je skraćenica od „non-fungible token“ i tehnički može da sadrži bilo šta digitalno, uključujući i crteže, animirane GIF-ove, pesme ili čak predmete iz video-igrica. NFT može da bude jedinstven, kao slika (na platnu) ili kopija više predmeta, kao što su karte ili sličice za menjanje, ali blokčejn prati ko ima vlasništvo nad fajlom.

Prema rečima vlasnika kompanije Hanson Robotics, Sofija će nastaviti da slika, a njen sledeći korak u karijeri mogao bi biti muzički.

„Ona radi na nekoliko muzičkih dela u projektu nazvanom Sofija Pop, gde sarađuje sa ljudskim muzičarima u stvaranju muzike i tekstova“, zaključio je vlasnik kompanije.

  • Anna

    9.4.2021 #1 Author

    Ja robot i Veštačka inteligencija na delu. Ne znam da li je uzbudljivo ili jezivo???

    Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Biznis.rs newsletter

Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

Loading...