MARATONSKI SAMIT EU U BRISELU Dijametralno suprotni stavovi o finansijskom paketu

EUNovacU fokusuVesti

20.7.2020 10:03 Autor: Vladimir Jokanović 0

MARATONSKI SAMIT EU U BRISELU Dijametralno suprotni stavovi o finansijskom paketu MARATONSKI SAMIT EU U BRISELU Dijametralno suprotni stavovi o finansijskom paketu
Lideri Evropske unije nastaviće u ponedeljak posle podne dogovore o usvajanju finansijskog paketa na maratonskom samitu u Briselu, nakon što nisu uspeli tokom noći... MARATONSKI SAMIT EU U BRISELU Dijametralno suprotni stavovi o finansijskom paketu

Lideri Evropske unije nastaviće u ponedeljak posle podne dogovore o usvajanju finansijskog paketa na maratonskom samitu u Briselu, nakon što nisu uspeli tokom noći da postignu kompromis. Paket o kojem razgovaraju od petka pre podne, prema predlogu Evropske komisije obuhvata 750 milijardi evra vredan fond za ekonomski oporavak i 1.100 milijardi evra za višegodišnji (2021-2027) budžet EU, a za njegovo usvajanje potreban je konsenzus.

U međuvremenu, ukupna suma predloženog paketa smanjena je na 1.680 milijardi. Premijer Holandije Mark Rute (Mark Rutte) pružio je najtvrđi otpor prvobitno predloženom planu fonda sa 500 milijardi grantova i 250 milijardi kredita, insistirajući da vrednost grantova ne prelazi sumu od 350 milijardi evra, prenosi Euronews.

Pored Holandije, ostale zemlje „štedljive četvorke“ (Austrija, Danska i Švedska) zahtevale su da se ukupna suma fonda za oporavak umanji na 700 milijardi evra, a da grantovi i krediti budu podjednako zastupljeni. S druge strane, Italija i Španija ne pristaju da udeo grantova u fondu bude manji od 400 milijardi evra.

Stvarna veličina paketa u odnosu na obim paketa i ravnotežu između grantova i zajmova i dalje su predmet velikog neslaganja, bez obzira na kretanje razgovora tokom jučerašnjeg dana i prošle noći, objasnio je u ponedeljak irski premijer Majkl Martin (Michael Martin). Prema rečima premijera Luksemburga Gzavijea Betela (Xavier Bettel) nikada za sedam godina učešća na evropskim sastancima nije video „ovako dijametralno suprotstavljene stavove“.

Razgovori u nedelju započeti su sastankom predsedavajućeg Saveta EU Šarla Mišela (Charles Michel) sa nemačkom kancelarkom Angelom Merkel, francuskim predsednikom Emanuelom Makronom (Emmanuel Macron) i predsednicom EK Ursulom fon der Lejen (Ursula vod der Leyen).

Foto: Tanjug/AP

Nakon toga francuski predsednik je saopštio da Pariz i Berlin „stoje zajedno“ za plan oporavka, kao i da su spremni za kompromise, ali ne i za odustajanje od ambicija. Merkel je navela da „postoji puno dobre volje, ali takođe i puno različitih pozicija“.

Mađarska i Poljska protive se predlogu „štedljive četvorke“ da se isplata novca iz fonda uslovi poštovanjem vladavine prava, a mađarski premijer Viktor Orban zapretio je ulaganjem veta na usvajanje paketa, ukoliko bi se insistiralo na tome. Prema njegovim rečima, države članice EU koje ne poštuju vladavinu prava, trebalo bi odmah da napuste Uniju, jer je ona zasnovana na vladavini prava.

Očekuje se da će predsedavajući Saveta EU Šarl Mišel (Charles Michel) u ponedeljak izneti novi predlog koji će delimično uvažiti sve zahteve, a pominje se suma od 390 milijardi evra grantova. Fond je prema predlogu EK namenjen za pomoć državama, sektorima i regionima koji su najteže pogođeni pandemijom Covid-19.

Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Biznis.rs newsletter

Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

Loading...