Kriptovaluta nastala kao duhovita dosetka sada obara rekorde

Uprkos svim predviđanjima, dogecoin i dalje raste

BerzaHi-techLifestyleNovac

19.4.2021 18:07 Autor: Marko Miladinović 1

Uprkos svim predviđanjima, dogecoin i dalje raste Uprkos svim predviđanjima, dogecoin i dalje raste
Vrednost kriptovalute dogecoin je samo od Nove godine naovamo porasla za neverovatnih 9.200 procenata. Menjačnice digitalne imovine zabeležile su novu maksimalnu cenu za jedan... Uprkos svim predviđanjima, dogecoin i dalje raste

Vrednost kriptovalute dogecoin je samo od Nove godine naovamo porasla za neverovatnih 9.200 procenata. Menjačnice digitalne imovine zabeležile su novu maksimalnu cenu za jedan dogecoin od 43,77 američkih centi, i to u trenutku kada su vrednosti bitcoina i ethera, dve najtrgovanije kriptovalute i uzdanice čitavog tržišta, doživljavale značajan pad. Povrh svega, vrednost dogecoina pre samo 14 meseci iznosila je tek 0,0001 cent.

Koja je tajna uspeha digitalnog tokena koji je prvobitno zamišljen da bude šaljivi komentar na rastuću potražnju za kriptovalutama (doduše, nastao još 2013. godine)?

Navodno, njegov vrtoglavi rast vrednosti može da se objasni podržavanjem od strane velikih imena, poput Ilona Maska (Elon Mask), koji je već nekoliko puta svojim tvitovima podizao njegovu cenu, ili zvezda sa muzičke scene, kao što je popularni reper Snoop Dogg.

S druge strane, analitičari iz Wall Street Journala u sadašnjem trenutku vide primamljivost ove digitalne valute i za velike investitore, imajući u vidu da su oni trenutno barem na kratko “ohladili” svoje interesovanje za bitcoin i ether, koji su tokom vikenda izgubili, uprosečeno, po deset odsto svoje vrednosti.

Kretanje vrednosti dogecoina u poslednjih 12 meseci/Izvor: NASDAQ

Dogecoin, za razliku od bitcoina nema postavljen “plafon” u plasiranoj količini i, praktično, rudarenjem može da zatrpa tržište. Podsećamo, bitcoina može biti najviše 21 milion u opticaju.

No, pored već izrazite volatilnosti kriptovaluta, dogecoin po prirodi nastanka –  kao ilustrovani “mim” jednog kučenceta koji je u međuvremenu postao simbol reakcije na popularnost kriptovaluta – dodatno ne garantuje stabilnost, jer ga u velikoj meri, a i zbog još uvek smešno male cene, kupuju obični ljudi, ne nadajući se nikakvom profitu zauzvrat, već čisto da bi “izrazili svoje mišljenje o aktuelnom trendu”, zaključuju u Financial Timesu.

Šala je svakako prerasla namenu, s obzirom da je dogecoin do danas prihvatilo 1.200 online servisa i kompanija kao validan način plaćanja svojih usluga, a on dostiže tržišnu kapitalizaciju od 47,93 milijarde dolara.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Biznis.rs newsletter

Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

Loading...