Moderni alati za poboljšanje poslovanja

Koje su aplikacije najkorisnije za preduzetnike?

BiznisBolji posaoInovacijePreduzetnik

23.3.2021 14:17 Autor: Marko Miladinović 1

Koje su aplikacije najkorisnije za preduzetnike? Koje su aplikacije najkorisnije za preduzetnike?
Svako doba sa sobom donosi i nove probleme, ali i sredstva za njihovo rešavanje, samo ih treba potražiti na pravom mestu. Tako je i... Koje su aplikacije najkorisnije za preduzetnike?

Svako doba sa sobom donosi i nove probleme, ali i sredstva za njihovo rešavanje, samo ih treba potražiti na pravom mestu. Tako je i u domenu preduzetništva, gde su izazovi što efikasnijeg i usmerenijeg poslovanja, zajedno sa izloženošću potencijalnim klijentima na internetu a pre svega društvenim mrežama, stvorili potrebu za posebnim vrstama korisnih softverskih alatki.

U pokušaju da predstavimo neke od najintrigantnijih i najupotrebljivijih, konsultovali smo vodeće svetske tehnološke portale, ali i domaće stručnjake.

Na početku, potrebno je precizno ustanoviti za koje namene nam treba ovakva vrsta pomoći. Velikim kompanijama, na primer, biće možda pre potrebni ERP (enterprise resource planning) ili CRM (customer relations management) softveri i aplikacije – prvi za upravljanje višestrukim poslovnim procesima u isto vreme, sa jednostavnim prikazom učinka zaposlenih kao i svih radnih zaposlenih na jednom mestu, a drugi za odnose sa kupcima, za ona preduzeća koja se direktno bave prodajom robe ili usluga.

ERP kompanijska rešenja za najveće poslovne sisteme nude veliki međunarodni proizvođači softvera, kao što su SAP, Oracle ili Microsoft. Oni, naravno, imaju i varijante prilagođene manjim potrebama, ali je u tom segmentu konkurencija daleko veća.

Foto: Pixabay.com

Pomenimo samo najpoznatije: SAP Business One (oko 400 dolara godišnje po korisniku), Microsoft Dynamics 365 Business Central (40 dolara mesečno po korisniku) ili verzija iste kompanije Dynamics GP za mala i srednja preduzeća (65 dolara mesečno po korisniku), Aquilon ERP rešenje istoimene kompanije (ugovara cene online u odnosu na broj zaposlenih), a koliko raspon cena i ponuđenih funkcionalnosti može da se razlikuje pokazuje i slučaj Acuamatica ERP softvera, koji se ugovara u SAD po najnižoj ceni od 12.800 dolara na godišnjem nivou za čitavo malo ili srednje preduzeće.

Danas se gotovo uzima kao standard da najkvalitetniji ponuđači nude dve opcije primene – skladištenjem informacija u zaštićenom cloud okruženju, ili na licu mesta u okviru interne mreže i na lokalnom skladišnom prostoru.

Šta su najtraženije funkcije? Za distributere i proizvođače najčešće su to u pitanju logističke informacije u realnom vremenu  – o količini, ceni i dostavi robe, zatim podaci o klijentima, operativnim troškovima transporta, itd. Za sve druge, jedno od najčešćih funkcionalnosti podrazumeva komunikaciju sa zaposlenima i uvremenjeno praćenje njihovih radnih zadataka.

Foto: Pixabay.com

Za timski rad i međusobnu komunikaciju, te zajednički online rad na projektima, najčešće se spominju Asana, ClickUp, Notion i Toggle, gde je Asana uglavnom izbor početnika koji se po prvi put sreću sa upravljanjem grupnim projektima na ovaj način. Verzija Asana Premium je veoma priuštiva, i košta 10,99 dolara po korisniku ukoliko se uplati najmanje godinu dana korišćenja.

I mi softver za trku imamo

U pomoć prilikom sastavljanja ove liste priskočio nam je i Strahinja Krstić iz Startita. On predlaže i nekoliko rešenja koja su razvili srpski timovi programera.

Na primer, Clockify, koga je sa svojim timom razvio Novosađanin Nenad Milanović i koji služi za praćenje vremena trošenog za rad u uslužnom (outsourcing) programiranju, važnog zbog toga što obema stranama pruža informaciju o tome koliko sati rada se naplaćuje. Slično kao Toggle, s tom razlikom što je on vremenom postojao sve skuplji za korisnike, dok Clockify u svom osnovnom modu radi besplatno, uz doplatu za posebno tražene funkcionalnosti. Uspeh je bio maltene trenutan, a tokom prve godine od lansiranja zabeleženo je 160.000 aktivnih korisnika.

I veb aplikacija ActiveCollab potiče iz Novog Sada. Kao što joj ime kaže, namenjena je aktivnoj kolaboraciji, a njena prva verzija postoji još od 2006. godine. Među njenim korisnicima su kompanije kao što su NASA, Apple, Samsung, Nike, IKEA, Adobe, Cisco, BBC, Universal, ali i univerziteti Stanford, Berkley i Princeton, nabrajaju u Startitu.

Na kraju, Krstić podseća da se sa Startap akademije koju organizuje Startit, pre nekoliko godina razvio i beogradski startap WorkPlus, sa svojim rešenjem  namenjenim menadžerima koji žele da optimizuju svoje poslovanje jasnim uvidom u način rada i radne navike njihovih timova, sa ponudom koja počinje već od šest dolara mesečno.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Biznis.rs newsletter

Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

Loading...