Pojeftinjenja benzina se zaboravljaju, a svako poskupljenje preveliko

Cena nafte raste već 15 meseci, benzin od početka godine skuplji za 25 dinara

AnalizaU fokusu

5.8.2021 15:07 Autor: Vladimir Jokanović 0

Cena nafte raste već 15 meseci, benzin od početka godine skuplji za 25 dinara Cena nafte raste već 15 meseci, benzin od početka godine skuplji za 25 dinara
Od početka maja prošle godine do početka jula 2021. referentna sirova nafta Brent poskupela je za oko 176 odsto. Tada je koštala je oko... Cena nafte raste već 15 meseci, benzin od početka godine skuplji za 25 dinara

Od početka maja prošle godine do početka jula 2021. referentna sirova nafta Brent poskupela je za oko 176 odsto. Tada je koštala je oko 26 dolara po barelu, a prošlog meseca oko 72 dolara.

Evrodizel u Srbiji poskupeo je za to vreme oko 22 odsto. U maju 2020. godine koštao je oko 135 dinara po litru, a sada košta 164,40 dinara (NIS). Benzin BMB 95 poskupeo je za oko 29 odsto.

“Cena Brent nafte menja troškove proizvodnje, a kasnije i distribucije derivata nafte, a svaka promena troškova na gore i na dole dovodi do promene cene goriva na benzinskim stanicama. Između cene referentne evropske nafte Brent i prosečnih maloprodajnih cena benzina i dizela na srpskom tržištu postoji međusobna zavisnost“, rekao je za Biznis.rs Tomislav Mićović, generalni sekretar Udruženja naftnih kompanija Srbije (UNKS).

Izvor: UNKS

Trend kretanja cene sirove nafte je u većem delu poslednjih 15 meseci uzlazni, dok je od jula do novembra prošle godine bio u stagnaciji, kao i cene goriva. U prvih pet meseci prošle godine cena goriva je bila u stalnom padu, tako da je prosečna maloprodajna cena litra benzin pala za 26,63 din, a dizela za 32,33.

Prosečne maloprodajne cene goriva u prvoj polovini 2020. godine bile su niže od prosečnih cena u prvih šest meseci 2021. godine, upravo zbog toga što je i cena sirove nafte bila niža.

Izvor: UNKS

Uprkos ovim činjenicama, utisak mnogih građana je da u Srbiji gorivo stalno poskupljuje.

„Daleko od toga da cena goriva samo raste, ali potpuno razumem zašto potrošači imaju takav utisak. Ne postoji nijedno smanjenje cene bilo kog proizvoda koje je dovoljno veliko, dok je svako povećanje cene preveliko. Cene goriva u zemljama u okruženju su različite, ali promene na svim tržištima imaju veoma sličan trend, jer svima cena sirove nafte na isti način utiče na troškove“, naveo je Mićović.

Izvor: UNKS

Cena sirove nafte naravno utiče na cenu goriva, a čak i kada bi nafta bila besplatna litar goriva ne bi mogao da košta manje od 100 dinara, objasnio je Mićović.

Najpre bi trebalo da se plati tanker, da recimo iz neke luke na Crnom moru tu besplatnu naftu doveze do terminala JANAF na Krku. Zatim da se plati prepumpavanje nafte kroz sistem naftovoda do rafinerije u Srbiji.

“Onda treba platiti preradu u rafinerijskim postrojenjima, u kojima se kroz niz veoma složenih procesa dobijaju derivati nafte, koji da bi se prodavali na srpskom tržištu moraju da zadovoljavaju EU standarde i na kraju moraju da se plate državne dažbine, koje za benzin iznose 87,43, a za dizel 89,42 dinara po litru“, zaključio je Mićović.

Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Biznis.rs newsletter

Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

Loading...