Nedostaju radnici svih profila, od klima majstora do univerzitetskih profesora

Nemačkoj potrebno 400.000 imigranata godišnje

EUVesti

25.8.2021 09:13 Autor: Redakcija Biznis.rs 0

Nemačkoj potrebno 400.000 imigranata godišnje Nemačkoj potrebno 400.000 imigranata godišnje
Predsednik Nemačke agencije za zapošljavanje Detlef Šele (Detlef Scheele) uputio je hitan apel vladi u Berlinu u kojem je upozorio da je toj zemji... Nemačkoj potrebno 400.000 imigranata godišnje

Predsednik Nemačke agencije za zapošljavanje Detlef Šele (Detlef Scheele) uputio je hitan apel vladi u Berlinu u kojem je upozorio da je toj zemji zbog nedostatka radne snage potrebno 400.000 imigranata godišnje, što je mnogo više nego proteklih godina.

„Kao rezultat demografskog razvoja, broj potencijalno radno sposobnog stanovništva u ovoj godini će se smanjiti za 150.000. Narednih godina će biti mnogo dramatičnije“, poručio je Šele za Süddeutsche Zeitung.

Prema njegovim rečima, Nemačka bi problem mogla da reši ako obuči nekvalfikovanu radnu snagu i ako onima koji rade skraćeno radno vreme, a to u stvari ne žele, dozvoli da im radno vreme traje duže, ali pre svega ako dovede radnu snagu iz inostranstva.

„Potrebno nam je 400.000 imigranata godišnje, dakle mnogo više nego proteklih godina. Od negovatelja, preko instalatera klima uređaja, do logističara i fakultetski obrazovanih ljudi. Radne snage će nedostajati u svim oblastima“, rekao je šef Agencije za zapošljavanje, a prenosi Deutsche Welle.

Šele poslednjih dana konstantno ukazuje na lošu situaciju u obučavanju radne snage.

„Mnogi koji se obučavaju i poslodavci jednostavno se ne pronalaze“, kaže Šele. Upozorava da se taj trend sve više pogoršava, tako da je čak 31 odsto ljudi koji su se prijavili za obuku do sada bez radnog mesta, dok je istovremeno 40 procenata mesta za obuku nepopunjeno.

Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Biznis.rs newsletter

Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

Loading...