CVEĆARSTVO ISPLATIV POSAO U SRBIJI Pomoć države dobijaju zadruge

AgrobiznisBiznisPreduzetnikSrbija

18.5.2020 12:57 Autor: Ljiljana Begović

CVEĆARSTVO ISPLATIV POSAO U SRBIJI Pomoć države dobijaju zadruge CVEĆARSTVO ISPLATIV POSAO U SRBIJI Pomoć države dobijaju zadruge
Nacionalni tim za preporod sela Srbije poručio je povratnicima i drugim zainteresovanim građanima da ulaganje u cvećarstvo može da bude vrlo isplativo. Oni ističu... CVEĆARSTVO ISPLATIV POSAO U SRBIJI Pomoć države dobijaju zadruge

Nacionalni tim za preporod sela Srbije poručio je povratnicima i drugim zainteresovanim građanima da ulaganje u cvećarstvo može da bude vrlo isplativo. Oni ističu da bi proizvodnja cveća mogla da ima značajno mesto u povećanju privredne aktivnosti Srbije, jer naša zemlja raspolaže pogodnim prirodnim uslovima. U prilog tome govori činjenica da Srbija, uz Francusku, ima najkvalitetnije ruže na evropskom tržištu, navodi se u saopštenju.

Gajenje cveća je visokointezivna proizvodnja, koja ne zahteva velike površine, ali bitan preduslov su znanje i organizacija ukupne proizvodnje i prodaje. Zahvaljujući tražnji tokom cele godine, proizvodnja cvetnog i dekorativnog sadnog materijala poslednjih godina beleži izraziti razvoj. Primetan je sve veći interes pojedinaca za proizvodnju cveća na manjim posedima u okviru svojih porodičnih domaćinstava.

Obim godišnje proizvodnje iznosi oko 2.500 tona i ne podmiruje potrebe domaćeg tržišta. Industrija cveća u svetu je grana u kojoj trgovinska razmena iznosi oko 200 milijardi dolara, sa stopom rasta i do 10 procenata, ističu predstavnici Nacionalnog tima.

U 2019. godinu Srbija je izvezla 3.000 tona cveća i ukrasnog bilja u vrednosti 4,15 miliona evra, a uvezla za 11 miliona evra.

Ministar Milan Krkobabić posebno naglašava da su povećanje proizvodnje cveća, smanjenje uvoza i udruživanje imperativi i u toj privrednoj grani.

Foto:Pexels.com

„Činjenica da je Srbija prošle godine platila sedam miliona dolara za uvoz cveća koje mogu da proizvedu udruženi domaćini u Srbiji, uz primenu domaće nauke, veliki je motiv da se bolje organizujemo, podignemo proizvodnju i uštedimo veliki novac koji dajemo za uvoz cveća. Proizvođači cveća, kao i svi drugi poljoprivrednici u Srbiji, će postići povoljniji, željeni rezultat samo ako se udruže“, rekao je Krkobabić,.

Proizvodnja cveća u Srbiji je koncentrisana oko većih gradova i njom se bavi oko 2.125 gazdinstava na ukupnoj površini od 382,24 hektara. Dominira proizvodnja rasada sezonskog cveća, kao i proizvodnja nekih vrsta pogodnih za rezani cvet- ruže, hrizanteme, ljiljani, gladiole, kale.

Na otvorenom polju, najzastupljenija je proizvodnja ruža, gladiola, hrizantema, kala i ljiljana. Površine pod ovim kulturama iz godine u godine variraju. Najveće površine zauzimaju ruže, dok su ostale kulture zastupljene u mnogo manjem procentu.

Nacionalni tim za preporod sela Srbije poziva povratnike i druge zainteresovane građane da ulažu u cvećarstvo, osnuju poljoprivredno gazdinstvo, a zatim se udruže u specijalizovane cvećarske zadruge i konkurišu za podsticajna sredstva u okviru projekta obnove zadrugarstva „500 zadruga u 500 sela“.

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.