Poljoprivrednici u ozbiljnim problemima

Đubrivo skuplje za 30 odsto, cene uree do 450 evra po toni

AgrobiznisIzdvajamo

27.2.2025 08:01 Autor: Ljiljana Begović 11

Đubrivo skuplje za 30 odsto, cene uree do 450 evra po toni Đubrivo skuplje za 30 odsto, cene uree do 450 evra po toni
Februar je mesec kada poljoprivrednici najviše troše đubrivo, posebno za prihranu pšenice, ali ove godine suočavaju se s ozbiljnim izazovima – cene su više... Đubrivo skuplje za 30 odsto, cene uree do 450 evra po toni

Februar je mesec kada poljoprivrednici najviše troše đubrivo, posebno za prihranu pšenice, ali ove godine suočavaju se s ozbiljnim izazovima – cene su više za 30 odsto.

Osim đubriva, poskupeli su i ostali preparati neophodni za uspešnu poljoprivrednu proizvodnju, što dodatno otežava njihov rad.

Cena đubriva skočila sa 320 na preko 400 evra po toni, dok cene poljoprivrednih proizvoda ne prate ova poskupljenja, što stvara ogroman finansijski pritisak na proizvođače.

Agroanalitičar Branislav Gulan kaže da je urea, na primer, poskupela sa 390 na čak 450 evra po toni, što dodatno otežava situaciju u kojoj su cene žitarica već duže vreme niske.

Globalna dešavanja značajno utiču na tržište đubriva. Evropske fabrike smanjuju ili obustavljaju proizvodnju zbog rasta cena prirodnog gasa, koji je čak tri puta skuplji nego 2022. godine.

“Istovremeno, EU sve više uvozi đubrivo iz Rusije – čak 20 procenata ukupne potrošnje dolazi iz te zemlje. I dok Evropa razmišlja o uvođenju zaštitne takse od 30-40 odsto na rusko đubrivo, poljoprivrednici se pitaju kako preživeti novu sezonu”, navod Gulan.

Foto: Freepik.com / @ user6702303

Prema njegovim rečima, poljoprivrednici najčešće koriste ureu (karbamid), odnosno azotno đubrivo sa 46 procenata azota, koje je lako rastvorljivo u vodi, pogodno za različite kulture. Takođe se koriste amonijum-nitrat koji sadrži 34 odsto azota, koji brzo deluje, ali je higroskopan, kao i krečni amonijum-nitrat koji sadrži 27 procenata azota i osam odsto kalcijuma, idealan za kisela zemljišta.

“Poljoprivrednici sada kalkulišu – da li plaćati đubrivo u kešu, kada je cena niža, ili ga razmeniti za robu? Prognoze pokazuju da bi cene mogle rasti, ali i da postoji mogućnost pojeftinjenja u martu. Jedno je sigurno – bez sistemskog rešenja i kontrole tržišta, poljoprivrednici ostaju u neizvesnosti, dok cene repromaterijala nastavljaju da rastu”, ocenjuje Gulan.

Osim visokih cena, srpski ratari se suočavaju i sa smanjenjem plodnosti zemljišta. Količina humusa u Vojvodini pala je za tri odsto u poslednjih 60 godina, što ugrožava dugoročnu produktivnost. Stručnjaci upozoravaju da je neophodno obnavljanje organske materije kroz zelenišno đubrenje, tj. setvu međuuseva poput leguminoza, kupusnjača i žitarica, koji poboljšavaju kvalitet zemljišta.

Pored đubriva, poskupljuju i ostali repromaterijali – hemikalije, herbicidi i pesticidi, kao i seme kada dođe vreme za setvu. Gulan upozorava da su zbog toga poljoprivrednici u sve većem gubitku, jer troškovi daleko premašuju prihode koje dobijaju za svoje proizvode. Mnogi zbog toga odustaju od bavljenja poljoprivredom.

Rešenje, prema njegovim rečima, leži u strogoj kontroli celog lanca nabavke poljoprivrednog repromaterijala, posebno trgovinskih lanaca, kako bi se zaštitili proizvođači i sprečilo nekontrolisano povećanje cena.

  • DOBRILA

    27.2.2025 #1 Author

    Uzas ,sve vise i vise poskupljuje , stvarno problem za poljoprivrednike…

    Odgovori

  • Jelena

    27.2.2025 #2 Author

    Sve skuplji repromaterijal, a cene poljoprivrednih proizvoda ne prate taj rast – bez ozbiljne podrške, poljoprivrednici će biti na ivici opstanka.

    Odgovori

  • Natasa

    27.2.2025 #4 Author

    Rat u Ukrajini poremetio tržište veštačkih đubriva ,ovo je samo jedna od posledica.

    Odgovori

  • WanderingSpirit

    27.2.2025 #5 Author

    priroda nije jedini faktor koji utiče na rod, već i tržište…

    Odgovori

  • Jovica

    28.2.2025 #6 Author

    Mali poljoprivrednici ce propasti ako se ovako nastavi.

    Odgovori

  • Melisa

    28.2.2025 #7 Author

    SVE vece cene

    Odgovori

  • SENSEI

    1.3.2025 #8 Author

    Sve cene su se digle samo cena poljoprivrednih proizvoda nisu

    Odgovori

  • Šone

    1.3.2025 #9 Author

    Ozbiljan udar na poljoprivrednike, što bi moglo uticati i na cene hrane u narednom periodu.

    Odgovori

  • BIJUTI27

    2.3.2025 #10 Author

    U kuću 450 možda 550 po toni..

    Odgovori

  • Nole

    5.3.2025 #11 Author

    Urea je trenutno 69 din/kg
    a ne 450 eura

    Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.