STOČARIMA NISKA OTKUPNA CENA JUNADI Država ponudila više od klanica

AgrobiznisBiznisSrbija

5.5.2020 12:31 Autor: Julijana Vincan

STOČARIMA NISKA OTKUPNA CENA JUNADI Država ponudila više od klanica STOČARIMA NISKA OTKUPNA CENA JUNADI Država ponudila više od klanica
Državne robne rezerve, posle dužeg perioda preuzele su 800 grla junadi od 3.500 planiranih, u zamenu za merkantilni kukuruz. Cena na tržištu junadi porasla... STOČARIMA NISKA OTKUPNA CENA JUNADI Država ponudila više od klanica

Državne robne rezerve, posle dužeg perioda preuzele su 800 grla junadi od 3.500 planiranih, u zamenu za merkantilni kukuruz. Cena na tržištu junadi porasla je sa nekih 1,8 na oko 2,1 evra po kilogramu žive mere, ali je prošle godine cena bila do 2,5 evra po kilogramu. Mnogi stočari su ovim zadovoljni, jer im je država računala veću cenu nego što je to slučaj sa klanicama. Ipak, na lageru ima još dosta junetine pre svega zbog zastoja izvoza junadi.

Poslednja nada mnogih stočara bila je državna razmena teladi za kukuruz, jer je izvoz domaće junadi stao, posebno za Tursku. Pojedini stočari su morali da prodaju junad klanicama, po znatno nižoj ceni, jer bi stoka prerasla, prenose novosti.rs. Predsednica Asocijacije proizvođača mleka Vojvodine Sanja Bugarski rekla je da problem postoji i to najviše sa otkupom junadi jer klanice niskom cenom maltene ucenjuju stočare. Kod razmene za kukuruz, kilogram teleta je oko 2,2 evra, dok ga klanice otkupljuju za nekih 1,9 evra.

„Mnogima se isplatila razmena, ali i tu ima ograničenja, pa ne mogu sve količine da odu, a i čeka se više od mesec dana da li će uopšte biti odobreno ili ne. Ako ne bude, stočari neće znati šta da rade. Uz to, trgovinski lanci sada prodaju junetinu i ona se najviše proizvodi. A da ne spominjemo cenu kilograma tog mesa u radnjama“, istakao je za „Novosti“ stočar Živko Panić iz sela Leskovica kod Valjeva.

Foto: Pixabay.com

Prema njegovim rečima, cena žive junadi je u regionu možda veća za nekih dvadesetak centi. „Uvek može više da se plati, naročito ako se zna da su stočari tele plaćali po 600 evra. Prošle godine, u januaru, cena je išla i do 2,5 evra. Mnogi su uzeli telad za tov i sada se javio problem sa otkupnom cenom. Velika je ponuda. Pojedini stočari u Srbiji su izračunali da su u gubitku i do 300 evra po grlu stoke zbog lošeg otkupa“, istakao je Panić.

Naša zemlja je dogovorila bescarinski izvoz do 5.000 tona junetine za Tursku, ali zbog zastoja to još uvek nije pokrenuto. U Srbiji se godišnje uzgaja oko 12.000 junadi i proizvede više od 75.000 tona junetine, što je dovoljno za naše potrebe. Prosečna potrošnja junećeg mesa u Srbiji je oko četiri kilograma po stanovniku.

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.