SRBIJU NAJVIŠE NAPUŠTAJU MLAĐI OD 30 GODINA Nama fale radnici, pre svega IT stručnjaci

BiznisBolji posaoSrbijaVesti

13.11.2020 19:00 Autor: Julijana Vincan

SRBIJU NAJVIŠE NAPUŠTAJU MLAĐI OD 30 GODINA Nama fale radnici, pre svega IT stručnjaci SRBIJU NAJVIŠE NAPUŠTAJU MLAĐI OD 30 GODINA Nama fale radnici, pre svega IT stručnjaci
Za privremeni boravak u inostranstvu najčešće se odlučuju mladi između 20 i 30 godina, a razlozi su bolji kvalitet života, socijalna sigurnost, uslovi rada... SRBIJU NAJVIŠE NAPUŠTAJU MLAĐI OD 30 GODINA Nama fale radnici, pre svega IT stručnjaci

Za privremeni boravak u inostranstvu najčešće se odlučuju mladi između 20 i 30 godina, a razlozi su bolji kvalitet života, socijalna sigurnost, uslovi rada i mogućnost napredovanja u karijeri. Takav odliv kvalitetnog kadra ima efekat na tržište rada, uočava 80 odsto srpskih menadžera, pokazuju podaci Srpske asocijacije menadžera.

„Jedino zajednički – kompanije, fakulteti, država – možemo da kreiramo ambijent koji stimuliše mlade da ostanu u Srbiji ili da se nakon studiranja i rada u inostranstvu vrate. Trajni odlazak mladih iz zemlje ne predstavlja samo nedostatak za privredu, već pre svega za društvo u celini“, ističe izvršna direktorka Srpske asocijacije menadžera, Jelena Bulatović.

Foto: Pixabay.com

Programi namenjeni mladima su važni

Ona kaže da ono što daje prostor za optimizam jeste činjenica da su mogućnost za profesionalni razvoj i napredovanje u karijeri posebno važni za mlade ljude.

„Čak 65 odsto ispitanika već ima programe za mlade talente i nude različite mogućnosti, ne samo za razvoj karijere, već i za rad u multinacionalnim timovima, mogućnost privremenog rada u inostranstvu u okviru kompanije, kao i rada na aktraktivnim projektima“, objašnjava Bulatović.

Sastanak zaposlenih u kancelariji
Foto: Pexels.com

Nema dovoljno IT kadrova

Istraživanje je pokazalo da najviše kadrova nedostaje u zanimanjima u IT sektoru, posebno analitičara podataka i sličnih zanimanja,  ali nedostaje i prodavaca, komercijalista, vozača, magacionera, vozača viljuškara, kao i kadrova za različita zanimanja u poljoprivredi i građevinarstvu.

U anketi Srpske asocijacije menadžera 10 odsto poslodavaca navelo je da se odlučuje i za uvoz radne snage, kako bi nadomestili nedostatak na tržištu, a dvoje od petoro to pokušava kroz intenzivniju saradnju sa fakultetima.

Devojka za laptopom
Foto: Visa

Menadžeri su naglasili da bi određeni potezi države mogli da utiču na veće zapošljavanje u kompanijama – od izjednačavanja direktnih davanja i subvencija domaćim i stranim kompanijama, besplatnih obuka, smanjenja poreza i doprinosa, kao i stipendiranja studenata, odnosno posebnog načina oporezivanja za studente na praksi.

Takođe se ističe i da bi subvencije za zajedničke inicijative sa fakultetima i programi karijernog razvoja za mlade, kao i vremenski ograničeno ukidanje poreza i doprinosa za zaposlene koji dobijaju prvi posao moglo da doprinese porastu zapošljavanja kvalitetnog kadra.

Poslovni sastanak
Foto: Pixabay.com

Motiv za povratak pre svega emotivne prirode

Kada mladi pričaju o povratku, oko 30 odsto njih kao najčešći motiv navodi nostalgiiju i porodičnu situaciju. Kao dodatni razlozi izdvajaju se stečena finansijska sigurnost, ponuđeni posao u Srbiji i želja da doprinesu razvoju zemlje i društva.

Ovo je samo deo rezultata upitnika koje je sprovela Srpska asocijacija menadžera u okviru projekta „Cirkularne migracije – Postupi odgovorno sada za budućnost Srbije“, koji se realizuje uz  podršku Vlade Švajcarske.

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.