DVE TREĆINE FIRMI U SRBIJI POSLUJE SA TEŠKOĆAMA Glavni uzrok manja tražnja za proizvodima i uslugama

BiznisIzdvajamoSrbijaVesti

22.5.2020 11:56 Autor: Redakcija Biznis.rs

DVE TREĆINE FIRMI U SRBIJI POSLUJE SA TEŠKOĆAMA Glavni uzrok manja tražnja za proizvodima i uslugama DVE TREĆINE FIRMI U SRBIJI POSLUJE SA TEŠKOĆAMA Glavni uzrok manja tražnja za proizvodima i uslugama
Prema istraživanju Američke privredne komore u Srbiji (AmCham) o uticaju Covid-19 na poslovanje pokazuje da iako skoro 2/3 anketiranih kompanija (60 odsto) ima teškoće u... DVE TREĆINE FIRMI U SRBIJI POSLUJE SA TEŠKOĆAMA Glavni uzrok manja tražnja za proizvodima i uslugama

Prema istraživanju Američke privredne komore u Srbiji (AmCham) o uticaju Covid-19 na poslovanje pokazuje da iako skoro 2/3 anketiranih kompanija (60 odsto) ima teškoće u poslovanjuzaposlenost planiraju da zadrže na postojećem nivou.

AmCham članice očekuju pad profitabilnosti za 25 odsto, investicija za 30 odsto, ali većina (63 odsto) ne očekuje probleme sa likvidnošću. Najveći uzrok pada poslovne aktivnosti čak 68 odsto ispitanika nalazi u smanjivanju tražnje za proizvodima i uslugama, što je posebno vidljivo u sektoru turizma i ugostiteljstva, saobraćaja i nekretnina.

Pored većine kompanija koje nameravaju da ostanu na istom broju zaposlenih do kraja godine (71 odsto), relativno je sličan broj onih koji planiraju novo zapošljavanje (14 odsto) i onih koji očekuju otpuštanje (15 odsto). Ozbiljnost posledica po privredu najbolje ilustruje poređenje sa rezultatima istraživanja Sedmo prolazno vreme iz 2019. godine kada je 78 odsto kompanija planiralo rast poslovanja, a 61 odsto novo zapošljavanje, navodi se u saopštenju.

Kada je reč o prognozama oporavka, više od polovine kompanija (55 odsto) smatra da će oporavak ekonomije biti postepen i imati oblik slova „U“, dok  zbog očekivanja drugog talasa zdravstvene krize, 22 odsto ispitanika prognozira oporavak u obliku slova „W“. Ukoliko se Covid-19 zaustavi odmah, više od 2/3 ispitanika (67 odsto) procenjuje da je potrebno najviše šest meseci za povratak na uobičajen nivo poslovanja.

Inače, polovina AmCham članica ne koristi i ne planira da koristi mere državne pomoći, dok mere uglavnom koriste mala i srednja preduzeća. Najbolje rangirane mere Vlade među kompanijama su odlaganje plaćanja poreza i doprinosa na zarade (41 odsto), direktna pomoć za mala i srednja preduzeća (40 odsto) i odlaganje plaćanja poreza na dobit pravnih lica (23 odsto), navodi se u istraživanju.   

AmCham ukazuje da je potreban drugi talas mera namenjen posebno pogođenim sektorima – turizmu (posebno hotelskoj industriji) i saobraćaju, uz razmatranje mera za pomoć građevinskoj industriji i sektoru prometa nepokretnosti. Gubici posebno pogođenih sektora, npr. hotelijerstva u ovoj godini u odnosu na prošlu godinu su preko 90 odsto, a oporavak  na pretkrizni nivo se ne očekuje pre 2023. godine, navodi se u saopštenju.

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.