Flaširana voda u Srbiji može biti jeftinija
26.2.2021 13:59 Autor: Ljiljana Begović
U našem zakonodavstvu Zakon o bezbednosti hrane propisuje značenje pojma hrana, u kome se navodi da je to svaka supstanca ili proizvod, prerađen, delimično prerađen ili neprerađen, a namenjen je za ishranu ljudi ili se opravdano može očekivati da će se koristiti za ljudsku upotrebu.
Hrana jeste i piće, guma za žvakanje, kao i bilo koja supstanca namenski dodata hrani tokom pripreme, obrade ili proizvodnje.
Proizvođači mineralnih voda u Srbiji saglasni su da je iz kategorije osnovne životne namirnice potpuno neopravdano izuzeta flaširana voda. Najveći broj životnih namirnica oporezovan je po posebnoj stopi od 10 odsto te je stav da ne postoji apsolutno nijedan validan razlog da se flaširana voda oporezuje po višoj stopi od 20 procenata.
Prema podacima evropske federacije falširanih voda najviše korisnika u EU u 2019. godini konzumiralo je prirodnu mineralnu vodu (82 odsto), izvorsku (16 odsto) i pijaću vodu (3 procenta).
„Hrana jeste i voda za piće, uključujući vodu u originalnoj ambalaži (stona voda, mineralna voda i izvorska voda), kao i voda koja se upotrebljava, odnosno dodaje tokom pripreme, obrade ili proizvodnje hrane. Voda za piće jeste voda u originalnoj ambalaži i voda za javno snabdevanje stanovništva“, kaže za Biznis.rs, predsednica Udruženja industrije mineralnih voda, Nevenka Stojenović.
Prema podacima Udruženja industrije mineralnih voda, o ukupnoj realizaciji voda na tržištu Srbije, potrošnja flaširane vode po glavi stanovnika na godišnjem nivou je:
Zakon o PDV (odredbom člana 23.) propisuje da se po posebnoj stopi od 10 procenata oporezuje svaka voda za piće, osim flaširane. Tako da se flaširana voda oporezuje stopom od 20 odsto. Prema rečima naše sagovornice iz kategorije voda neopravdano je izuzeta flaširana voda.
„Naime, u kategoriji osnovne životne namirnice nalazi se voda za piće, kao i flaširana voda. Umanjivanjem poreske stope sa 20 na 10 odsto dovelo bi do sniženja cene flaširane vode i veće dostupnosti neophodnog proizvoda u potrošačkoj korpi neposrednom potrošaču. Niža cena podrazumeva i veću prodaju tako da poreska stopa od 10 odsto ne bi imala uticaja na budžetski prihod“, objašnjava Stojenović.
Po posebnoj stopi PDV od 10 odsto oporezuje se promet dobara i usluga ili uvoz dobara, i to:
1) Hleba i drugih pekarskih proizvoda, mleka i mlečnih proizvoda, brašna, šećera, jestivog ulja od suncokreta, kukuruza, uljane repice, soje i masline, jestive masnoće životinjskog i biljnog porekla i meda
2) svežeg, rashlađenog i smrznutog voća, povrća, mesa, uključujući i iznutrice i druge klanične proizvode, ribe i jaja
3) lekova, uključujući i lekove za upotrebu u veterini
Udruženja u Srbiji godinama skreću pažnju na visoke naknade za flaširanu vodu. Kada je cena u pitanju, nismo konkurentni na evropskom tržištu flaširane vode. Srpski proizvođači imaju problem i s plasmanom svoje vode u okruženju, jer ne mogu da budu konkurentni na tamošnjim tržištima kao i u mnogim zemljama EU.
Prema podacima evropske federacije falširanih voda, istraživanje iz 2019. godine pokazuje da su najveći konzumenti flaširane vode Italija, Nemačka, Portugalija, Mađarska i Španija.