(FOTO) TURISTIČKE LEPOTE SRBIJE Jedina vojvođanska planina, Fruška Gora idealno je mesto za stvaranje uspomena
10.9.2020 10:54 Autor: Ljiljana Begović
Ova godina jedna je od onih koje će se dugo pamtiti, ali ako ne želite da vam epidemija bude glavna asocijacija na 2020. iskoristite najtopliji deo jeseni da posetite jedan od pet nacionalnih parkova Srbije.
Fruška Gora zbog svojih prirodnih, kao i kulturno istorijskih bogatstava proglašena je za zaštićeno područje. Nacionalni park osnovan je 1960. godine, a njene prirodne lepote, izletišta i znamenitosti svake godine privlače sve veći broj turista, najčešće domaćih, ali sve više i stranih.
Bez obzira na godišnje doba uvek možete posetiti Frušku Goru i pronaći nešto novo i jedinstveno. Ako želite da se odmorite od buke i nadišete svežeg vazduha na samo 60 kilometara od Beograda nalazi se jedina vojvođanska planina.
Naziv Nacionalnog parka potiče od naziva istoimene planine, a Fruška gora nosi u svom pridevskom obliku etnik Frug u značenju „Roman“. Tako ime ove planine čuva uspomenu na jednu etničku zajednicu koja je davno nestala iz ovih krajeva. Lokacija, specifična geološka istorija i različiti mikro-klimatski uslovi čine ovu planinu veoma interesantnom i važnom za različite naučne oblasti. Zahvaljujući jedinstvenim i brojnim fosilnim ostacima flore i faune, Fruška gora se naziva i „ogledalom geološke prošlosti“. Područje aktivne zaštite obuhvata 25.525 hektara.
Izletišta na Fruškoj gori su prostori najčešće pored saobraćajnica, kulturno-istorijskih spomenika i ugostiteljskih objekata. Osim izletišta, uređuju se i prostori sa kojih se pruža mogućnost uživanja u lepim vidicima na užu i dalju okolinu, kakav je primera radi vidikovac iznad naselja Vrdnik.
Iriški venac i Stražilovo-Najpopularnija i najposećenija izletišta Fruške Gore
Na vrhu jedine vojvođanske planine nalazi se Iriški venac. Smešten na visini od 502 metara nadmorske visine jedno je od najpopularnijih izlezišta Fruške gore. Iriški venac čest je izbor za jednodnevne izlete, ali i odmore tokom celog vikenda, kao i one duže.
Predivna priroda, uz uređeni deo za kamp, čini ga odličnim mestom za provođenje dana u prirodi. Iriški venac pruža veličanstven pogled koji doseže čak do Avale, a na njemu se nalazi i veliki spomenik “Sloboda”, podignut 1951. godine, u čast palim borcima i Narodnooslobodilačkoj borbi.
Još jedan vrh Fruške Gore, smešten na 321 metar nadmorske visine, je Stražilovo.
Brdo Stražilovo popularno je izletište koje, takođe, pruža mir i uživanje u prirodi. Stražilovo je poznato po tome što je tu sahranjen velikan sprskog pesništva – Branko Radičević. U čast pesnika tu je podignut spomenik, a svake godine na tom mestu održava se manifesticija “Brankovo kolo”.
Od spomenika Branku Radičeviću, uređena šumska staza vodi do groba ovog poznatog pesnika. Ono što penjanje stepenicama do vrha čini lakšim i zanimljivijim su table sa Brankovim stihovima iz pesme “Đački rastanak”, kao i table sa fotografijama i nazivima svih retkih i zaštićenih biljnih vrsta na Fruškoj Gori. Stražilovo ćete zapamtiti po specifičnom vetru pod nazivom “Stražilovac”, što ga čini izuzetnom vazdušonom banjom sa povoljnom ružom vetrova.
Za ljubitelje šetnji, planinarenja i trčanja spremne i uređene staze
Planinarske staze na Fruškoj Gori vode kroz prelepe listopadne šume i preko livada. Neke od staza nude pešačenje, sa blagim usponima, dok druge zahtevaju više napora zbog njihove dužine i uspona.
“Većina staza je obeležena planinarskim oznakama (beo krug sa crvenim srcem u sredini), što obezbeđuje sigurnost posetiocima parka da se neće izgubiti, kao i mogućnost da dođu do planinarskih domova”, napominju za Biznis.rs iz NP Fruška Gora.
Popovica je jedan od planinskih vrhova vojvođanske planine, a naziv je i naselja u Sremskoj Kamenici, tu se svake godine održava fruškogorski maraton.
Fruškogorski maraton ima tradiciju dugu 30 godina. Kružna planinarska staza dužine oko 9.5 km počinje i završava ispred zgrade Informativnog centra NP Fruška gora na Iriškom vencu. Staza skoro celom dužinom ide kroz šumu i duž nje nalazi se 10 informativnih tabli na kojima je prikazana cela staza i trenutna pozicija.
Ovu nisku planinu krasi dvanaest veštačkih jezera. Mnoga od ovih jezera su namenjena pecarošima, a za kupanje su najpopularnija Bruja kod Erdevika, sa malom plažom, Sot, koji osim plaže ima i ugostiteljske objekte i najuređenije od svih, Borkovačko, na samo 3 kilometra od Rume.
Biljni i životinjski svet na Fruškoj Gori pružaju osećaj netaknute prirode
Ako na Frušku Goru idete samo da biste uživali u prirodi, spremite fotoaparate ili mobilne telefone da biste zabeležili neke od jedinstvenih biljnih i životinjskih vrsta koje rastu i žive na ovoj planini.
Flora Fruške Gore je veoma raznolika i specifična. Na prostoru uže zone Nacionalnog parka raste oko 1.000 vrsta biljaka, a njihov ukupan broj, zajedno sa biljkama na prostoru zaštićene zone, prelazi broj od 1.500 vrsta. Ovako velikom raznovrsnošću Fruška Gora može da se poredi sa mnogo većim i višim planinama u Srbiji.
Na Fruškoj Gori živi oko 60 vrsta sisara. Najviše vrsta je iz familije šišmiši potkovičari (17 vrsta). Od sitnih sisara mogu se naći tekunice, slepi pas, male rovčice… Fruška Gora je dom i većih sisara, kao što su šakal, divlja mačka, jelen i srna.
“Većina njih su autohtone vrste, izuzev jelena lopatara i muflona koji se gaje u lovnom rezervatu. Od ukupnog broja sisara na Fruškoj Gori, 38 vrsta su zaštićene kao prirodne retkosti”, kažu u NP Fruška Gora.
Na Fruškoj Gori mogu uživati i ljubitelji ptica, jer je ova planina stanište za oko 220 vrsta. Jedan deo njih su ptice selice koje se na ovoj planini dva puta godišnje samo kratko zadržavaju.
Manastiri svedoče o dugoj istoriji i značaju vojvođanske planine
Osim uživanja u prirodi turisti, koji dolaze na Frušku Goru, posećuju brojne kulturno-istorijske spomenike od kojih manastiri zauzimaju posebno mesto.
Manastiri Fruške Gore su jedinstvena grupa objekata nastala u prvoj polovini šesnaestog veka, ali legende govore da su nastali u periodu između 12. i 15. veka. Od 35 izgrađenih manastira do danas je sačuvano 16. Svi manastiri su locirani na području od 50 kilometara dužine i 10 kilometara širine.
Posetioci Fruške Gore mogu obići manastire Krušedol, Petkovica, Rakovac, Velika Remeta, Divša, Novo Hopovo, Staro Hopovo, Jazak, Mala Remeta, Grgeteg, Beočin, Privina Glava, Šišatovac, Kuvežedin i Vrdnik – Ravanica.
Ono što ovu planinu čini izuzetnom jeste i njeno bogato vinogorje. Fruškogorski putevi su i staze vina, pa se u vinarijama, od kojih mnoge podsećaju na stare semske kuće, uz čašu kvalitetnog vina, može oživeti duh starog Srema, koji je vekovima krasio ovaj kraj Srbije.