Krajem prošle sedmice u Crnoj Gori boravilo više od 40.000 gostiju
21.5.2025 13:12 Autor: Redakcija Biznis.rs 0



U Crnoj Gori je, prema nezvaničnim podacima koje Nacionalna turistička organizacija (NTO) dobija od lokalnih, krajem prošle sedmice boravilo 40.200 turista, što je oko tri odsto više nego u istom prošlogodišnjem periodu.
Predstavnica NTO-a, Milena Vujović, kazala je agenciji Mina-business da je u Crnoj Gori 15. maja boravilo 40.200 turista, što je rast od 42 odsto u poređenju sa 2019. godinom, prenosi Mina.
Na pitanje kakvi su trendovi i jesu li zadovoljni tempom pripreme turističke sezone, Vujović je odgovorila da se situacija realizuje u skladu sa njihovim očekivanjima.
„Od samog početka, negde očekujemo sezonu na nivou prošlogodišnje i to pokazuju i podaci koje dobijamo na sedmičnom nivou. U pitanju su nezvanični podaci o turističkom prometu od lokalnih turističkih organizacija i oni uglavnom pokazuju da smo na nivou prethodne godine”, rekla je Vujović.
Ona je navela da su neki periodi u rastu u odnosu na prethodnu godinu i u određenom rastu u odnosu na 2019. godinu.
Prema njenim rečima, čak 92,8 odsto njih je reklo da su izuzetno zadovoljni najavama za naredni period i za letnje mesece, dok 7,2 odsto njih nije zadovoljno najavama.
„Upoređujući ovogodišnje najave sa prethodnim godinama, oko 50 odsto njih je kazalo da su najave na nivou prošlogodišnjih, dok je 17 odsto njih reklo da su najave bolje u odnosu na prethodnu i u odnosu na 2019. godinu, a ostali nisu mogli da procene”, navela je Vujović.
Na pitanje da li je Crna Gora uspela da osvoji nova tržišta ili se i dalje oslanja na ona tradicionalna, Vujović je odgovorila da, prema rezultatima ankete koju su sproveli, najbolje najave i ovog puta imaju sa tržišta regiona, zatim sa tržišta Velike Britanije, Francuske i Nemačke.
„Dobre najave beležimo i sa tržišta Poljske, baltičkih zemalja, Turske i Izraela”, dodala je Vujović.

Ona je navela da nije reč o oslanjanju na tradicionalna tržišta, više je reč o fokusu na neka tržišta koja imaju zaista strateški značaj za Crnu Goru i kod kojih je vrlo važan kontinuirani rad, odnosno promocija.
„U prvom redu to su Francuska, Velika Britanija i Nemačka. Zaista nam je fokus bio na tim tržištima u prethodnom periodu i u duhu kampanje Uncover your wild side koja je upravno namenjena tim tržištima”, rekla je Vujović. Ona je navela da, pored tih tržišta, zaista vide veliki značaj tržišta baltičkih zemalja, Poljske i nekih udaljenih, kao što su Kina i Sjedinjene Američke Države (SAD).
Govoreći o podsticajnim merama u oblasti turizma, kazala da su Ministarstvo turizma i NTO raspisali javni poziv 12. maja za program podsticajnih mera iz oblasti turizma za ovu godinu.
„Pozivom će se ciljano sprovesti sedam mera podrške, a sve u cilju unapređenja konkurentnosti destinacije, proširenja ponude i produženja turističke sezone”, precizirala je Vujović.
Ministarstvo turizma, kako je objasnila, implementira tri mere podrške.
„Prva se odnosi na manifestacije i organizaciju događaja, druga na unapređenje kvaliteta ruralnog turizma, a treća na unapređenje drugih segmenata turizma i digitalizaciju”, navela je Vujović.
NTO će, kako je podsetila, implementirati četiri podsticajne mere.
Pročitajte još:
„Prva se tiče unapređenja kongresnog (MICE) turizma u Crnoj Gori, druga organizacije studijskih poseta turoperatora i turističkih agenata sa emitivnih tržišta, isključujući tržište regiona. Treća mera se odnosi na partnerstvo sa turoperatorima i agentima, takođe, isključujući tržište regiona, gde je fokus na tržišta Velike Britanije, Francuske, Nemačke i na ostala emitivna tržišta”, rekla je Vujović.
Četvrta mera se, kako je dodala, odnosi na unapređenje organizovanih avio-dolazaka putem zajedničke marketing kampanje sa turoperatorima.
„Ukupan iznos zajedno sa Ministarstvom turizma je 1,4 miliona evra, dok mere koje implemetira NTO imaju budžet od oko milion evra”, zaključila je Vujović.
Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.