TURIZAM I UGOSTITELJSTVO NAJTEŽE POGOĐENI KRIZOM KORONA VIRUSA, pokazuje istraživanje PKS

BiznisSrbijaVesti

20.5.2020 15:34 Autor: Redakcija Biznis.rs 1

TURIZAM I UGOSTITELJSTVO NAJTEŽE POGOĐENI KRIZOM KORONA VIRUSA, pokazuje istraživanje PKS TURIZAM I UGOSTITELJSTVO NAJTEŽE POGOĐENI KRIZOM KORONA VIRUSA, pokazuje istraživanje PKS
Turizam i ugostiteljstvo sektori su najviše pogođeni pandemijom Covid-19, slede kreativna industrija, saobraćaj i skladištenje, dok se kriza delimično prelila i na prerađivačku industriju... TURIZAM I UGOSTITELJSTVO NAJTEŽE POGOĐENI KRIZOM KORONA VIRUSA, pokazuje istraživanje PKS

Turizam i ugostiteljstvo sektori su najviše pogođeni pandemijom Covid-19, slede kreativna industrija, saobraćaj i skladištenje, dok se kriza delimično prelila i na prerađivačku industriju i IT sektor, pokazao je drugi ciklus ankete „Zajedno kroz krizu“, koju su realizovali Privredna komora Srbije i USAID Projekat saradnje za ekonomski razvoj, navodi se u saopštenju.

Kako se ističe, proizvodni i uslužni kapaciteti su smanjeni kod dve trećine firmi, ali je apsolutna većina poslodavaca, njih 85 procenata, uspela da zadrži isti broj radnika kao pre krize. Trećina ispitanika izveštava o delimičnom ili potpunom oporavku kapaciteta.

Istraživanje, sprovedeno od 21. do 27. aprila, u kome je učestvovalo 1.000 kompanija, pokazalo je da su rad od kuće, ograničenje radnog vremena, nemogućnost fizičkog prisustva kupaca/klijenata, kao i nelikvidnost, efekti koje je privreda najviše osetila u sedmoj nedelji krize izazvane korona virusom.

Firme su se na različite načine prilagođavale krizi, pa je tako svaka druga organizovala delimičan rad od kuće, dok je 43 odsto smanjilo broj radnih sati. Trećina preduzeća je započela pregovore sa poveriocima o odlaganju otplate duga, a petina firmi je bila primorana da zatvori deo poslovnih procesa.

Prema veličini, najugroženiji su preduzetnici i mikro firme, a gotovo sve firme očekuju pad prodaje i profita do kraja 2020. godine.

U sedmoj nedelji krize privrednici ocenjuju da će im u proseku, trebati više vremena za oporavak nego što je to bilo na samom početku. Vreme oporavka procenjuje se najčešće na tri do šest meseci, ili na šest do 12 meseci. Vreme očekivanja teškoća u naplati potraživanja, pomerilo se uglavnom na period od početka jeseni.

Ubedljiva većina privrednih subjekata prijavila se za mere državne pomoći, a kao najkorisniju ocenili su direktnu pomoć MMSP sektoru kroz uplatu minimalne zarade. Značajnom broju privrednika između 10 i 14 procenata potrebna je dodatna pomoć u korišćenju mera državne pomoći, ističe se u saopštenju.

  • Dragana Novakovic

    21.5.2020 #1 Author

    Znaci mera pomoci drzave da isplati minimalac za radnike je cinim mi se u stvari bila pun pogodak da se radnici ne otpustaju i da se pomogne firmama da ne moraju same da podnesu ovaj udar.

    Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Biznis.rs newsletter

Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

Loading...