(FOTO/VIDEO) TURISTIČKE LEPOTE SRBIJE Dvorci Vojvodine veličanstveno svedočanstvo davnih vremena
BiznisIzdvajamoSrbijaTurizamVesti
6.8.2020 09:55 Autor: Julijana Vincan
Kako trenutna situacija sa korona virusom ograničava domaćim turistima putovanja u inostranstvo, posećenost gotovo svih destinacija u Srbiji je povećana, što je slučaj i sa velelepnim vojvođanskim zdanjima.
„Posete dvorcima Vojvodine oduvek su bile interesantne turistima, upravo jer je svaka ova građevina jedinstvena i autentična. Kao takva, prenosi sliku prošlih vremena, upotpunjujući odmor svakog posetioca i pružajući mu svojevrstan doživljaj“, ističu iz TO Vojvodine.
Zabeleženo je oko 85 ovakvih zdanja na prostoru Vojvodine, ali samo su neki iskorišćeni u turističke svrhe.
Misteriozni, ovi spomenici kulture od velikog značaja i dalje oduzimaju dah. Posebno su interesantni dvorci u redu porodice Dunđerski koja je bitno obeležila noviju istoriju Vojvodine (Čelarevo, Fantast, Kulpin, Sokolac).
Luksuzni dvorac Fantast sa ergelom u Bečeju
Sazidao ga je Bogdan Dunđerski, o čijem neobičnom životu govori kustos tokom razgledanja ovog nesvakidašnjeg zdanja. Bio je u dobrim odnosima sa Urošem Predićem i kada je odlučio da na svom imanju podigne kapelu Sv. Đorđa, Prediću je poverio oslikavanje ikonostasa. Na tom mestu je i sahranjen, 1943. godine. Sada se u kapeli organizuju krštenja i venčanja.
Zidovi i vrata su jedini ostali autentični, dok su raskošni nameštaj, nakit, tepisi, kristalni lusteri i slike nestali tokom rata. Na imanju se nalazi i ergela sa 80 konja u šest konjušnica, a postoji i staza za trening galopera.
Dvorac je renoviran u luksuzni hotel i ima vrlo bogatu turističku ponudu. U prostranom parku francusko-engleskog tipa nalaze se staze za šetnju, teniski tereni, a uređuje se i obližnje jezero.
Redak primerak „poljskog“ dvorca – Kapetanovo
Na prvi pogled dvorac Kapetanovo verovatno izgleda kao neobična građevina iz srednjeg veka. Međutim, ovaj zamak je 1904. godine sagradio župan Botka Bela i on predstavlja primer izrazite neogotičke arhitektonske koncepcije. Kapetanovo je, takođe, i redak primerak „poljskih dvoraca“ i pseudosrednjevekovnih zamaka, a nalazi se kod Starog Leca.
Na licitaciji ga je 1938. godine kupio bogati trgovac Franc Maj za miraz ćerki, koja ga je udajom donela Milanu Kapetanovu, po kome i danas nosi ime. Kapetanov je bio vlasnik zdanja do kraja II svetskog rata, kada mu je nacionalizacijom oduzet.
Ono što ovaj dvorac čini veoma intrigantnim, jeste priča o „tajni plavog pramena“. Legenda kaže da je vlasnik dvorca imao dve ljubavi – ženu Emu i kocku. Kada je zbog druge izgubio dvorac, Ema se popela na najvišu kulu, polila benzinom i zapalila. Tada su govorili da od nje nije ostalo ništa, pa čak ni pepeo. Samo jedan plavi pramen kose koji je dugo lutao, a po nekima, i dalje tumara oko dvorca.
Kaštel Ečka – dvor na kom je svirao Franc List
Lazar Agošton, vlastelin u Ečki, 1820. godine svečano je otvorio novi vlastelinski dvorac na levoj obali Begeja. Glavni kuvar je doveden iz Beča, a kočije i konji blistali su za doček 300 uglednih zvanica iz Beča i Budimpešte.
Otvaranju je prisustvovao i čuveni grof Peter Esterhazi, najbogatiji i najugledniji vlastelin u Ugarskoj. Uveče 29. avgusta 1820. godine priređena je svečana bakljada. Ujutru su crkvena zvona objavila početak svečanosti i pozvala stanovnike Ečke na proslavu i osvećenje dvorca.
Trećeg dana goste je svojim virtuoznim sviranjem oduševio devetogodišnji Franc List, tada „čudo od deteta“. Česti gosti bili su i austro-ugarski prestolonaslednik Franc Ferdinand i srpski prestolonaslednik Aleksandar Karađorđević.
Od 1990. godine nalazi se pod zaštitom Zavoda za spomenike kulture. Ovo staro zdanje potpuno je renovirano i raspolaže sa 38 soba i 7 apartmana.
Dvorci porodice Dunđerski u Kulpinu
U okviru kompleksa se osim dva dvorca nalaze i upravna zgrada (kovačnica), konjušnica i žitni magacin. Objekti su građeni krajem 18. i početkom 19. veka za plemićku porodicu Stratimirović.
Marija Terezija im je 1745. godine poklonila posed za njihove zasluge u ratu protiv Turaka na strani Austrije. Ova porodica bila je vlasnik poseda oko 120 godina, a 1889. godine prelazi u vlasništvo porodice Dunđerski sve do 1945. godine, kada je imanje nacionalizovano.
Muzej je okružen velelepnim parkom koji predstavlja prirodni spomenik retkih i zaštičenih biljnih vrsta. Park je nekada predstavljao prvorazredno umetničko delo hortikulurne i vrtne umetnosti.
Veliki dvorac dobio je današnji izgled prilikom restauracije 1912. godine. Manji dvorac (Stari dvorac) je prizemna zgrada, a stilski i vremenski obe građevine pripadaju epohi klasicizma.
Dvor eparhije banatske u Vršcu
Vladičansku rezidenciju banatskih episkopa podigao je vladika Jovan Georgijević koji je 1750. godine vratio episkopsku stolicu iz Karansebeša u Vršac. U okviru dvora sagrađen je pridvorni hram u kojem se nalazi čudotvorna ikona Bogorodica Vinčanska-Bezdinska.
Dvorska galerija bogata je portretima vršačkih episkopa i drugih crkvenih velikodostojnika, velikom zbirkom starih rukopisa, ikona i knjiga od kojih je najstarije „Vatinsko jevanđelje“ i datira iz druge polovine 16 veka.
Kaštel Schulhoff pored Padeja
U opštini Čoka na severu Banata, na kilometar hoda od mesta Padej i blizu reke Tise, nalazi se Kaštel Schulhoff. Renoviran je i prima goste. Pogodan je za porodična ili prijateljska okupljanja, intimna venčanja, proslave, bankete ili pak kao beg u lepšu stvarnost.
Opremljen je od štapova za golf do terena za košarku. Ima i bazene, teretane, saune, bicikla, a u ponudi je i jahanje konja. Zahvaljući prvoklasnom vinogradu, u vinariji se mogu probati domaća vina i konjak.
Dvorac Špicerovih u Beočinu inspiracija mnogih reditelja
Stari dvorac koji je izgrađen 1892. godine jedan je od najstarijih spomenika kulture u Beočinu i pod zaštitom je države. U Vojvodini se izdvaja kao jedinstven primer secesionizma, preovlađujućeg stila u evropskoj arhitekturi. Ocena stručnjaka je da pripada kitnjastoj arhitekturi iz koje treba izdvojiti čuveni kamin, vitraž i keramiku.
Nekada prelepa, ova građevina je sada u vrlo lošem stanju. Stariji Beočinci ceo kompleks, nekada veoma uređenog ograđenog parka sa dvorcem, gde su se slobodno šetale srne, jeleni i paunovi, nazivaju popularno „Špicer bašta“.
Ovaj čuveni dvorac bio je inspiracija mnogim filmskim režiserima. U njemu su snimljeni filmovi: „Doručak sa đavolom“, „Sveti pesak“, „Uzavreli grad“, kao i „Dečak i violina“. Zdanje i okolina poslužile su i za potrebe snimanja filma „Crna mačka, beli mačor“, reditelja Emira Kusturice.
Kako posetiti ove dvorce?
Neka zdanja pružaju i usluge smeštaja. To su dvorac „Fantast“ u Bečeju, „Kaštel Ečka“ kod Zrenjanina, „Kaštel Schulhoff“ u Padeju. Moguće su posete i ostalih dvoraca Vojvodine, ali uglavnom uz prethodnu najavu.
Intrigirajuće priče o vlasnicima dvoraca dodatno bude duh prošlih vremena, a zamkovi otkrivaju tračak nekadašnjeg načina života.
Kompletan spisak dvoraca i podaci o njima su i na sajtu TO Vojvodine www.vojvodina.travel, kao i na posebnom sajtu www.dvorci.info.
Vaučeri za odmor u Vojvodini
Iz TO Vojvodine kažu da nemaju dodirnih tačaka sa vaučerima, ali da na osnovu nezvaničnih podataka lokalnih turističkih organizacija, primećuju da je subvencionisanje odmora putem vaučera doprinelo porastu posećenosti gotovo svih turističkih destinacija u Vojvodini, naročito kada je reč o ruralnim sredinama.
„Dobili smo podatke da su upravo zbog programa subvencionisanja odmora privatni kapaciteti na Paliću popunjeni do sredine septembra, a slična situacija je i u Beloj Crkvi i Žablju. Takođe, znatna je popunjenost privatnih smeštajnih kapaciteta na teritoriji opštine Vrdnik“, dodaju iz TO Vojvodine.