GRČKA PREUZIMA BRIGU I TROŠKOVE LEČENJA TURISTA OD COVID-19 Za pacijente obezbeđeni izolacioni centri, kaže predsednica UTAS za Biznis.rs
BiznisIntervjuIzdvajamoSrbijaTurizamU fokusu
5.6.2020 10:30 Autor: Marija Jovanović
Granice do popularnih letnjih destinacija postepeno se otvaraju, a turiste najviše brinu epidemiološke mere u stranim državama, tačnije zdravstveni protokoli u slučaju zaraze virusom Covid-19 dok su u stranoj zemlji, kao i plaćanje troškova lečenja.
Najviše nagađanja kod turista iz Srbije trenutno ima oko zdravstvenih protokola, naročito sa Grčkom sa kojom nemamo potpisan međunarodni sporazum o zdravstvenoj zaštiti, a koja je jedna od najpopularnijih destinacija za srpske turiste.
Prema saznanjima Udruženja turističkih agencija Srbije (UTAS), Grčka će kao država preuzeti brigu o svim pacijentima kod kojih bude potvrđen Covid-19, kao i sve troškove njihovog lečenja.
„U Grčkoj će biti obezbeđeni centri za izolaciju pacijenata kod kojih se utvrdi prisustvo virusa i lečenje ukoliko bude bilo potrebno. Države će ove izolacione centre organizovati u skladu sa svojim mogućnostima, pa je izvesno da to mogu biti i hoteli”, kaže za Biznis.rs predsednica Udruženja turističkih agencija Srbije Marija Matijević.
Prva zemlja koja će primiti naše turiste upravo je Grčka i to se može očekivati već od 15. juna, a zatim i Bugarska, kaže Matijević.
“Očekujemo da naši turisti krenu prema Turskoj krajem juna, a nadamo se da će i Crna Gora i Hrvatska uskoro otvoriti granice. Imamo najave da će putovanja za Egipat krenuti u julu. Očekujemo i da će se realizovati deo aranžmana u Španiji, a Italija je, bar za sada, najmanje izvesna”, navodi naša sagovornica.
Matijević kaže da trenutno naše turističke agencije pregovaraju sa partnerima u Grčkoj oko redukovanja ugovora o zakupima jer deo sezone nije iskorišćen.
“Neki smeštajni kapaciteti koje su agencije ugovorile i platile možda uopšte neće biti otvoreni jer im to omogućavaju preporuke koje je država donosila tokom pandemije. Pregovaramo i o načinu na koji će biti sprovedene epidemiološke mere u smeštajnim kapacitetima i svim drugim detaljima koji se mogu javiti kao problem tokom realizacije sezone”, ističe predsednica UTAS.
Kada je reč o pogodnostima koje različite zemlje pružaju turistima kako bi spasile ovu turističku sezonu. Matijević navodi da sve zavisi od potražnje i da će se tek videti kako će se kretati cene smeštaja i vanpansionskih usluga.
“Iz Bugarske su stizale vesti da će ležaljke biti besplatne, sa Sicilije da će regionalna vlada plaćati pola avio karte, svako treće noćenje u hotelima, kao i da će biti besplatne ulaznice za muzeje i znamenitosti”, objašnjava Matijević.
Svakodnevno se govori o različitim epidemiološkim merama, pogotovo u zemljama kao što su Turska, Grčka, Kipar, koje imaju ogroman priliv stranaca u letnjim mesecima. Kako objašnjava Matijević, svi očekuju početak sezone i nadaju se da će se situacija normalizovati jer se epidemiološka situacija popravlja i mere ublažavaju.
“Svuda će biti pojačan nadzor sanitarnih i epidemioloških službi, biće stroge kontrole higijenskih uslova, vodiće se računa o pripremanju i služenju obroka i slično. Ali sve mere o kojima danas pričamo možda će biti ukinute ili modifikovane već sledećeg meseca, tako da je dosta toga u domenu nagađanja. Ono što je važno, to je da naši domaćini ne odustaju od letnje sezone i da će se potruditi da ona bude održana u prihvatljivim i bezbednim uslovima”, kaže Matijević.