Preporučena polisa zavisi od destinacije, visine i obuhvata pokrića

Kako da ne pogrešite u izboru putnog osiguranja?

OsiguranjeTurizamZdravlje

27.7.2024 17:17 Autor: Redakcija Biznis.rs 8

Kako da ne pogrešite u izboru putnog osiguranja? Kako da ne pogrešite u izboru putnog osiguranja?
Planirate putovanje i suočavate se sa izazovom odabira pravog putnog osiguranja? Niste jedini. U moru različitih opcija, pravilan izbor osiguranja postaje složen zadatak, a... Kako da ne pogrešite u izboru putnog osiguranja?

Planirate putovanje i suočavate se sa izazovom odabira pravog putnog osiguranja? Niste jedini. U moru različitih opcija, pravilan izbor osiguranja postaje složen zadatak, a jedna pogrešna odluka može vas skupo koštati, bilo da je reč o nepredviđenim medicinskim troškovima, gubitku prtljaga ili otkazivanju putovanja.

U ovom tekstu, analiziraćemo ključne faktore koje treba uzeti u obzir kako biste doneli informisanu odluku i izbegli uobičajene greške.

Preporučene sume osiguranja zavise od destinacije

Mnogima je ostala navika da gde god da putuju kupe putno osiguranje. I to je ispravna odluka. Međutim, za proizvod kao što je osiguranje, nije dovoljno samo kupiti ga. Potrebno je dobro razmisliti o uslovima, pokrićima, isključenjima, a za početak o sumi osiguranja.

Suma osiguranja je maksimalan iznos koji će osiguravajuća kuća isplatiti u slučaju nastale štete pokrivene polisom osiguranja. Za određena pokrića koje osiguranje nudi, postoje i podlimiti, koji zapravo predstavljaju maksimalne iznose koje će osiguravajuća kuća isplatiti, ukoliko nastupi taj konkretan slučaj.

Sa sajta Osiguranik.com preporučuju da odaberete sumu osiguranja od 12.000 evra za putovanje u zemlje poput Bosne i Hercegovine i Crne Gore. Za putovanje u zemlje Evropske unije potrebna vam je veća suma osiguranja od 30.000 evra, a razlika u ceni polise između ove dve opcije nije značajna. Na primer, za putovanje u Tursku možete pronaći osiguranje sa sumom od 30.000 evra čija je cena okvirno 2.000 dinara, a sa istim pokrićima i sumom od 12.000 evra ono će koštati 1.750 dinara.

Značajnija razlika javlja se kod polisa koje imaju pokriće preko 40.000 evra. Ovakvi paketi namenjeni su za putovanja van Evrope, a posebno u Sjedinjene Američke Države, gde su cene medicinskih usluga izuzetno visoke. Iako će vam u startu izgledati neisplativo kupiti osiguranje sa sumom osiguranja preko 40.000 evra, mišljenje može da vam promeni cena samo jedne medicinske usluge u Americi. Primera radi, prosečna cena za noćenje u bolnici u Denveru je oko 10.000 dolara.

Foto: Pexels

Obratite pažnju na pokrića i sitna slova u uslovima osiguranja

Kada znate koja suma osiguranja je neophodna za koju destinaciju, trebalo bi da obratite pažnju na pokrića – situacije koje će vam osiguranje pokriti ukoliko nastanu na putovanju tokom ugovorenog perioda osiguranja.

Neka od osnovnih pokrića putnog osiguranja su:

  • Hitni medicinski troškovi: vanbolničko lečenje, bolničko lečenje, dijagnostičke procedure, propisani lekovi, hitna dostava lekova, hitno stomatološko lečenje, sanitetski materijal, ortopedska pomagala, operacije, hitne intervencije i postoperativni tretman.
  • Troškovi transporta: troškovi prevoza do lekara ili bolnice, transport pacijenta u zemlju prebivališta, troškovi sahrane u državi gde je smrt nastupila, transport posmrtnih ostataka i drugo.
  • Ostali troškovi: ovi troškovi mogu znatno da se razlikuju u zavisnosti od osiguravajuće kuće koju odaberete, a uglavnom uključuju pomoć u slučaju gubitka ili krađe putnih isprava, pokriće troškova (do ugovorenog iznosa) za krađu ili gubitak prtljaga, kao i hitno slanje poruka.

O značaju poređenja cena i ponuda osiguravajućih kuća najbolje se može objasniti kroz primer. Na letovanju prošle godine mlađoj ženi koja je kupila osiguranje neočekivano se javio napad astme, posle nešto više od 10 godina bez ijednog napada. Medicinske troškove u ovom slučaju osiguranje joj je pokrilo isključivo zato što je imala ugovoreno pokriće hroničnih bolesti koje su neočekivano postale akutne. U suprotnom, ono ne bi bilo pokriveno, jer se kod većine osiguravača ne podrazumeva.

Isto tako, osiguranje vam neće pokriti sportske povrede, ukoliko niste odabrali dodatno pokriće za sport. Slična je i situacija sa otkazom putovanja, a kod većine osiguravajućih kuća i sa gubitkom prtljaga.

Šta putno osiguranje ne pokriva?

Putno osiguranje ne obuhvata estetske tretmane i zahvate, kao ni preventivne preglede i medicinske usluge. Osim toga, ono vam neće pokriti bavljenje ekstremnim sportovima na putovanju i namerno izlaganje opasnostima. Na primer, ukoliko letite padobranom ili vozite kvadove, osiguranje neće pokriti te situacije. Isključenja je mnogo više, te ukoliko planirate bavljenje sportom, dobro se raspitajte.

Takođe, polisa osiguranja neće biti važeća u ratnim zonama i zemljama koje su opasne za turiste. Medicinske usluge potrebne zbog prirodnih katastrofa ili elementarnih nepogoda neće biti pokrivene, kao ni u slučajevima kada vozite pod dejstvom alkohola ili narkotika, upravljate vozilom bez dozvole ili se ponašate nesavesno.

Da bi vaša polisa bila važeća u inostranstvu, neophodno je da je kupite dok ste još na teritoriji Republike Srbije. Sa mogućnošću online kupovine, ovaj proces možete završiti i na aerodromu.

Kakva je situacija sa dvojnim državljanstvom?

Jedno od čestih pitanja u vezi sa ovim osiguranjem jeste da li dvojni državljani mogu da kupe putno osiguranje. Odgovor je – “zavisi”.

Baš kao i za druge uslove putnog osiguranja i ovde treba obratiti pažnju na nekoliko stavki:

  • Važno je da prilikom kupovine budete na teritoriji Republike Srbije, da bi vam polisa putnog osiguranja bila validna kada otputujete iz Srbije
  • Potrebno je da imate privremeni ili trajni srpski jedinstveni matični broj (JMBG)
  • Važno je da ne putujete u zemlju čije državljanstvo takođe imate, jer u tom slučaju vam putno osiguranje neće biti validno
  • Morate imati prebivalište u Srbiji

Dakle, na primer, neko ko ima državljanstvo Srbije i Hrvatske, može kupiti putno osiguranje za Grčku, ukoliko mu je prebivalište u Srbiji, ima srpski matični broj i u trenutku kupovine se nalazi na teritoriji Srbije, ali ne može da kupi putno osiguranje za Hrvatsku.

Prilikom popunjavanja podataka, moguće je uneti isključivo srpski matični broj, ali ako prelazite granicu sa pasošem druge države čije državljanstvo imate, posebno ako je ta država članica EU, možete uneti strani broj pasoša.

Na vreme uporedite cene i ponude i kupite putno osiguranje koje odgovara vašim potrebama, kako biste na samom putovanju bili bez briga.

  • PAVLE-2005

    28.7.2024 #1 Author

    Pametan izbor kod sigurnih kuća je pravi izbor

    Odgovori

  • JANA

    28.7.2024 #2 Author

    Ima li neko preporuku?

    Odgovori

  • Ivana91

    28.7.2024 #3 Author

    Pametan izbor ne moze se pogresiti 😊

    Odgovori

  • BLIZANAC

    28.7.2024 #4 Author

    Ne može se pogrešiti

    Odgovori

  • Manja

    28.7.2024 #5 Author

    Zlatno ne pisano pravilo, uvek obratiti paznju na sitna slova… tri puta meri jednom seci

    Odgovori

  • Inquiete

    31.7.2024 #6 Author

    Detaljno proveriti sve pre uplate osiguranja, jer uvek dodje do nekog nesporazuma…

    Odgovori

  • DUCA

    10.8.2024 #7 Author

    Bilo koje puno osiguranje je dobar izbor.

    Odgovori

  • Maruška

    29.9.2024 #8 Author

    Prvo se treba dobro raspitati

    Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.