ŽENE ČINE SAMO PETINU IT SEKTORA U SRBIJI Da bi uticala na promene agencija Namics organizuje programersko takmičenje za dame
BiznisBolji posaoHi-techLifestyle
1.12.2020 14:35 Autor: Ljiljana Begović
Procene Ministarstva trgovine, turizma i telekomunikacija su da, u srpskoj IT industriji, radi između 15 i 20 odsto žena, a slične brojke pominju se i na globalnom nivou. Ako bismo pravili analizu o broju žena u IT sektoru za Srbiju bi važila ista pravila kao za bilo koju drugu državu.
Pre svega, programiranje se smatra takozvanom muškom profesijom i takav stav se zastupa od malih nogu. Istraživanje „Girl Scouts“ je analiziralo odnos dečaka i devojčica do 17 godina prema tehnologiji i došli su do vrlo zanimljivih podataka. Naime, jednak broj devojčica i dečaka koristi digitalne tehnologije, a u tom uzrastu devojčice su inovativnije od dečaka – više od 45 odsto njih izjavilo je da je uz pomoć interneta napravilo nešto novo, dok je to isto učinilo 38 odsto dečaka.
Međutim, isto istraživanje je pokazalo da su dečaci, kad dođe do toga da biraju fakultet, samouvereniji u svoje tehnološko znanje od devojčica i radije se opredeljuju za studije IT usmerenja. To se dalje preliva na tržište rada.
„Ipak, postoje i neki pokazatelji da se situacija menja. Konkretno u Srbiji, a prema podacima Elektrotehničkog fakulteta od 2011. godine postoji pozitivan trend da se na prijemni prijavljuje sve više devojaka. Tada su devojke činile jednu petinu, a danas jednu trećinu svih kandidata“, kažu iz IT kompanije Namics, za Biznis.rs.
Među programerima u Srbiji samo petinu čine žene, a kako bi se takva loša slika popravila i žene podstakle da se bave programiranjem agencija Namics – A Merkle Company organizovaće takmičenje za žene zainteresovane za softversko inženjerstvo.
Takmičenje će se održati 12. decembra, a zainteresovane žene, nezavisno od znanja i programerskog iskustva, mogu da se prijave do 6. decembra.
„Organizacijom „Online. Female. Code. Hackathon. 2020. Namics.“ želeli smo da damo makar mali doprinos i podržimo sve žene koje se bave programiranjem. Dodatan podsticaj nam je to što žene čine polovinu zaposlenih u Namicsu“, navode naši sagovornici iz ove IT kompanije.
Takmičenje se održava četvrti put, a ove godine je jedina razlika što će nadmetanje, zbog epidemiološke situacije, biti organizovano online. Bez obzira na to, takmičarke će imati priliku da rade sa mentorkama iz Namicsa, kao i da dobiju povratnu informaciju o radu.
„Prijave za ovogodišnje takmičenje su tek počele, a prethodno iskustvo nas je naučilo da možemo očekivati veliki broj prijava“, navode iz kompanije Namics.
„Takmičarke će biti podeljene u timove od po tri učesnice, a ceo pobednički tim će dobiti nagradu. Nagrada za pobednički tim su karte za učešće na jednoj od IT konferencija, gde će pobednice „Online. Female. Code. Hackathon. 2020. Namics.“ hakatona imati priliku da dodatno prošire svoje znanje i saznaju koji su poslednji trendovi iz različitih oblasti IT industrije“, zaključuju naši sagovornici iz IT kompanije Namics.