AMERIKANCE NE ZANIMA POLITIKA, VEĆ ŠTA MOGU DA KUPE ZA DOLAR Da nije korone, Tramp bi nadmoćno pobedio Bajdena, kaže za Biznis.rs novinar Jakša Šćekić
AnalizaIzdvajamoSvetU fokusuVesti
29.10.2020 10:13 Autor: Redakcija Biznis.rs
Predsednički izbori u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD) zvanično se održavaju 3. novembra, a glasači biraju između demokratskog kandidata Džo Bajdena i aktuelnog predsednika republikanca Donalda Trampa.
Ankete pokazuju da je Bajden u prednosti, ali se ipak niko ne usuđuje da kaže da će on i pobediti, s obzirom na to da je američki sistem glasanja takav da kasnije prispele koverte u mnogome mogu da preokrenu konačan rezultat, baš kao što je bio slučaj i na prethodnim izborima kada je Tramp pobedio Hilari Klinton.
“Sve ankete pokazuju da će Tramp najverovatnije izgubiti na ovim predsedničkim izborima”, kaže za Biznis.rs Jakša Šćekić, nekadašnji novinar Sky-news i Reuters i dodaje da Trampa ipak ne treba potceniti, jer je on borac i u završnici kampanje obići će mnoge države.
Amerika mora da iznedri bolje predsedničke kandidate
“Ipak, ako govorimo o američkim izborima, ne možemo a da cinično ne primetimo da je neverovatno da Amerika ne može da iznedri bolje kandidate od onih koji imaju 74 (Tramp) i 77 (Bajden) godina, ili je ovo možda najbolji način da Amerika dobije ženu predsednika, jer je žena Bajdenov potpredsednički kandidat”, ocenjuje Šćekić.
Kamala Haris je senatorka iz Kalifornije koju je Bajden imenovao za kandidatkinju za potpredsednicu SAD. Ona je prva je Afromerikanka u američkoj istoriji koju je jedna od dve vodeće stranke kandidovala za tu dužnost.
Šćekić kaže i da je zanimljivo što će ovogodišnji izbori najverovatnije biti izbori sa najvećom izlaznošću, objašnjavajući da je već oko 60 miliona Amerikanaca glasalo, iskoristivši pravo ranog glasanja. To pravo iskoristio je i aktuelni predsednik Donald Tramp, a o tome više pročitajte OVDE.
“Najveći apsurd je što kandidat koji dobije najveći broj glasova ne mora i da pobedi na izborima”, kaže Šćekić za naš portal i dodaje, da će Amerikanci posle ovoga možda početi da razmišljaju i o promeni izbornog sistema.
„Cena“ dolara bira predsednika
Govoreći o biračima u SAD, Šćekić kaže da na njih najviše utiče ekonomija, odnosno koliko prosečan Amerikanac može da kupi za jedan dolar.
“On se na izborima opredeljuje po tome. Za prosečnog Amerikanca je put u inostranstvo kada iz jedne države pređe u drugu državu u okvira SAD. Spoljna politika znatno manje utiče, znači samo ekonomija, odnosno stanje privrede i zaposlenost.
Pandemija odnosi glasove Trampu
Šćekić smatra da bi Tramp nadmoćno pobedio Bajdena na izborima da nije bilo epidemije korona virusa.
“Ekonomija je bila u usponu, nezaposlenost skoro na rekordno niskom novou, ali je došla korona, koju je Tramp prvo ignorisao, pa zatim očajno reagovao, kasno, ali iz razumljivih razloga. Aktuelni predsednik bojao se da stavi državu u karantin i ograniči kretanje ljudi jer bi onda šteta po ekonomiju bila enormna, berze bi pale, tako da je između života, odnosno ekonomije i smrti ljudi, izabrao ekonomiju. Da li će mu se to isplatiti, videćemo sledećeg utorka”, kaže naš sagovornik.
Odgovarajući na pitanje da li srpske zajednice zaista mogu da pomognu Trampu da opet bude predsednik SAD, Šćekić kaže da to zavisi od država u kojima žive, odnosno koliko elektorskih glasova donosi koja država.
“Samo od toga zavisi, jer tzv. „popular vote“ ne mora da donese pobedu. Ne zaboravimo, Hilari Klinton je dobila više glasova od Trampa 2016. godine”, priseća se Šćekić.
Prema američkom izbornom sistemu kandidati se bore za takozvane elektorske glasove. Svaka država ima određeni broj elektorskih glasova, ukupno 538. Kalifornija, na primer ima 55, Teksas ima 38, a Aljaska tri. Pobednik će biti onaj koji bude osvojio najmanje 270 elektorskih glasova.
On smatra da za našu zemlju eventualna pobeda Bajdena na predsedničkim izborima znači pojačavanje pritiska SAD i Evrope da Srbija prizna nezavnisnost Kosova, jer će se, kako je ocenio, podudariti interesi Amerike i Nemačke.
“Što se tiče drugih stvari, neće biti nekih promena, jer je američki strateški interes da iz Srbije ‘izguraju’ Rusiju i Kinu, tako da tu neće biti neke promene, bez obzira ko bude pobedio. Znači, ako Tramp bude pobednik, samo će taj pritisak oko Kosova biti ravnopravno raspoređen, a ako bude Bajden, Srbija će biti pod većim pritiskom”, smatra Šćekić.
Ceo svet čeka ishod izbora u SAD
Američki izbori imaju ogroman uticaj na ceo svet, kaže naš sagovornik i objašnjava da Velika Britanija, inače tradicionalni saveznik SAD, već pravi varijantu odnosa ako pobedi Bajden.
„Biće komplikovaniji odnosi sa Rusijom i Kinom, to će se videti već u februaru iduće godine, kad ističe veoma važan sporazum o nukleranom naoružanju između dve super sile SAD i Rusije“, tvrdi Šćekić.
O najavljenom dolasku Trampa u Srbiju, Šćekić kaže da ukoliko ne pobedi na izborima onda poseta neće imati nikakav značaj. Međutim, ako pobedi može doći u našu zemlju samo u okviru neke balkanske turneje.
“Ne zaboravimo da posle predsedničkih izbora idu izbori za Senat, ako se ne varam, moguće je da demokrate imaju znatnu većinu u senatu, te će Republikanci poslati Trampa u političku penziju.
„Ako pobedi, onda je moguće, ali samo u okviru neke balkanske turneje, ili posete Sloveniji odakle je Melanija Tramp. Bilo bi veoma mudro da Srbija, kao i Velika Britanija, ima rezervni plan ako Bajden pobedi jer rešenja kosovskog problema nema bez SAD i Evropske unije”, zaključio je Šćekić.