Objavljeni ovogodišnji kandidati za najprestižnije priznanje u svetu gejminga

FIFA Soccer, Animal Crossing, StarCraft, Tron i još osam igara bore se za ulazak u Kuću slavnih

Hi-techKulturaLifestyle

21.3.2021 08:20 Autor: Marko Miladinović

FIFA Soccer, Animal Crossing, StarCraft, Tron i još osam igara bore se za ulazak u Kuću slavnih FIFA Soccer, Animal Crossing, StarCraft, Tron i još osam igara bore se za ulazak u Kuću slavnih
Saopšten je uži izbor od 12 kandidata za ulazak u Kuću slavnih iz oblasti video igara. Kao i prošle godine, od ovog broja biće... FIFA Soccer, Animal Crossing, StarCraft, Tron i još osam igara bore se za ulazak u Kuću slavnih

Saopšten je uži izbor od 12 kandidata za ulazak u Kuću slavnih iz oblasti video igara. Kao i prošle godine, od ovog broja biće odabrano četiri pobednička naslova, na osnovu glasova online publike, a delom i zahvaljujući mišljenju štampe i kritičara koji prate gejming industriju. Proces glasanja traje do 25. marta, nakon čega će biti proglašena dela za koje postoji obostrani konsenzus da treba da ostanu zabeležena u istoriji video igara.

Dvanaest ovogodišnjih kandidata su: Animal Crossing, Call of Duty, FarmVille, FIFA International Soccer, Guitar Hero, Mattel Football, Microsoft Flight Simulator, Pole Position, Portal, StarCraft, Tron, i Where in the World is Carmen San Diego?

Napomenimo i da su pre godinu dana u gejming varijantu Kuće slavnih “uvedeni” Bejeweled, Centipede, King’s Quest i Minecraft.

Uticaj i vrednost nominovanih video igara, kao i svake godine, procenjuje se kroz četiri kategorije: ikonografski status, dugovečnost na tržištu, geografska rasprostranjenost, i uticaj na kasniji dizajn i razvoj drugih igara i pop-kulturu uopšte.

Evo kandidata za 2021:

Animal Crossing kompanije Nintendo pojavio se prvi put još 2001. godine i naprečac osvojio svet jednostavnom idejom i opcijom otvorenog kraja (“besciljnog igranja”). Najnovija iteracija ove igrice puštena je prošle godine za Nintendo Switch i pokazala se kao veliki uspeh za vreme pandemije, oborivši rekord za najviše preuzimanja za neku igricu namenjenu konzolama – 31 milion za mesec dana.

Call of Duty ne treba posebno predstavljati. Jedna od najpopularnijih pucačkih franšiza svih vremena, sa preko 300 miliona prodatih primeraka svih nastavaka do sada. Postoji već 18 godina.

Farmville se pojavio 2009. godine i promenio način na koji doživljavamo video igre u svetu društvenih mreža. Desetine miliona ljudi širom planete su otvarali naloge na Facebooku samo da bi obrađivalo zemlju u ovoj igrici kompanije Zynga.

FIFA već skoro tri decenije oduševljava ljubitelje fudbala/Flickr FIFA World

FIFA International Soccer možda nije prva, a pojedini igrači bi dodali ni najbolja, fudbalska igrica, no svakako je najpopularnija. Postoji od 1993. godine i najigranija je sportska video igra na svetu.

Guitar Hero, sa svojom idejom takmičenja u sviranju gitare, uz korišćenje licencirane muzike, objavljen  je na gotovo svim platformama od 2005. do danas. Gigant u svetu video igara Activision kupio je prava na ovaj naslov od originalnog proizvođača, firme Harmonix. Veruje se da je ova igra prihodovala oko dve milijarde američkih dolara.  

Mattel Football. Novijim generacijama možda ne znači mnogo, ali ovo je jedan od pionira igara koji se drže u ruci i nose u džepu. Nastao daleke 1977. godine, inspirisao je kasnije pojavu takvih legendi kao što su prenosivi Tetris ili mini-konzola GameBoy.

Microsoft Flight Simulator će sledeće godine proslaviti četrdeseti rođendan. I dok novije verzije ove letačke simulacije pružaju osećaj upravljanja kao iz pravih kokpita aviona, prva verzija imala je grafiku koja bi danas bila izvrgnuta podsmehu. No, mogućnost  intuitivnih reakcija i realistično upravljanje bili su prisutni od samog početka.

Pole Position, naslov koga je legendarni Atari distribuirao po arkadnim centrima 1983. godine, kasnije je prebačen na računare i gejming konzole. Trkački metuzalem među igricama.

Portal je igra novijeg datuma, i nije imala toliku probojnost kao ove ostale navedene. U pitanju je glavolomka u čijem centru je prolazak kroz mnogobrojne portale koji određuju smerove kretanja.

StarCraft sjajnog studija Blizzard, koji je još iznedrio i naslove kao što su Diablo, a pre svega Warcraft. Svemirska strategija u realnom vremenu posle koje u ovom podžanru ništa nije bilo isto. Iz ove igre nastale su prateći romani, stripovi, o majicama, šoljama i igračkama da ne govorimo.

Tron iz 1982. godine, prvi je primer zajedničkog lansiranja igrice i holivudskog filma. Disney je 2010. snimio i nastavak, uz noviju verziju igre, ali originali su bili svakako upečatljiviji.

Carmen Sandiego je ovako izgledala 1985. godine/Flickr Gaming

Where In The World Is Carmen Sandiego? Iliti jednostavno Carmen Sandiego je krimi-geografsko-edukativna avantura nastala 1985. godine za prve PC kompjutere sa grafičkim karticama. Nezahtevna za igranje u smislu potrebne konfiguracije, Carmen u stvari predstavlja potragu za naslovnom junakinjom, koja je ujedno i super-lopov po čitavom svetu. Više decenija i verzija kasnije i Netflix je po njoj napravio animiranu seriju.

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.