KARANTIN OKIDAČ ZA STRES Call centri za psihološku pomoć rade 24 sata
3.4.2020 16:23 Autor: Marija Jovanović
Vanredno stanje izazavano pandemijom korona virusa sve nas je primoralo da ostanemo u svojim domovima i budemo upućeni isključivo na članove porodice. Dok psiholozi upozoravaju da ovakva situacija može biti okidač za već poljuljane porodične odnose i apeluju da se vreme kreativno organizuje, čini se da je za pojedine ljude ipak najvažnije kako da u uslovima karantina i izolacije sačuvaju svoje mentalno zdravlje.
Dve telefonske linije za pružanje psihosocijalne pomoći 24 sata pokrenuo je Institut za mentalno zdravlje Beograd. Jedna linija namenjena je deci, njihovim roditeljima i adolescentima, dok je druga za lica preko 18 godina. Iz ove ustanove apeluju da potražite pomoć ukoliko imate nesanicu, crne misli, ako ste razdražljivi, osećate napetost, napade panike i bespomoćnost. Pomoć u Institutu za mentalno zdravlje Beograd možete potražiti na 063/729-82-60 i 063/175-11-50.
Konkretne savete na svojoj internet stranici pruža i Društvo psihologa Srbije. Oni apeluju da svi oni koji osećaju neprestanu nervozu, dugotrajnu tugu ili druge reakcije koje nepovoljno utiču na njihov posao i međuljudske odnose, treba da potraže dodatnu pomoć i posavetuju se sa obučenim i iskusnim stručnjakom za mentalno zdravlje. Iako je u psihosocijalnoj podršci kontakt “lice u lice” najvažniji, u ovakvoj situaciji predlažu onlajn savetovanje i konsultacije putem interneta, posebno putem video chat-a jer smatraju da je to izvodljiva alternativa za psihoterapiju i pružanje psihološke pomoći.
Klinički centar Vojvodine formirao je tim isključivo za psihološku podršku stanovništvu tokom epidemije. “Poznato je da se u vremenu epidemija kod stanovništva pojavljuje anksioznost i strah zbog čega želimo da kao društveno odgovorna zdravstvena ustanova pružimo psihološku podršku ljudima da na najbezbolniji način prebrode novonastalu situaciju”, navode u ovoj medicinskoj ustanovi i dodaju da će na četiri telefonske linije svakodnevno, od osam do 20 časova, dežurati psiholozi Kliničkog centra. Telefoni KC Vojvodine za psihološku pomoć su 066/822-30-82; 066/822-30-83; 064/808-35-55 i 064/802-88-98.
SOS telefon 0800/200-201 otvorilo je i Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja kako bi ublažilo posledice stresa učenika, roditelja, ali i nastavnika. Na liniji, koja će biti otvorena svakog radnog dana od devet do 14 časova, biće angažovani stručni saradnici – psiholozi i pedagozi koji su radili na SOS liniji za prijavu nasilja u obrazovno–vaspitnim ustanovama.
Svakodnevnu podršku građanima pružaju Crveni krst Srbije i Crveni krst Beograda. Oni su formirali Info centar koji je na raspolaganju svakog dana od osam do 17:30 časova na brojeve telefona 011/262-29-65 i 011/262-41-44. Inače, u celoj Srbiji, u organizacijama Crvenog krsta u različitim gradovima i opštinama formirano je još 112 Info centara za podršku građanima koji su kod kuće.