KINESKA KOMPANIJA PROFITIRALA OD KORONE Aplikacija svetske popularnosti zapošljava 10.000 radnika
15.4.2020 14:01 Autor: Julijana Vincan
ByteDance, kineski startap koji stoji iza popularne video aplikacije TikTok, otvara 10.000 novih radnih mesta, prkoseći globalnom talasu otpušanja u tehnološkim kompanijama širom sveta. Ova kompanija, čije je sedište u Pekingu, profitirala je od pandemije korona virusa koja je zatvorila u kuće većinu od milijardu i po mesečnih korisnika aplikacije.
Popularnost TikTok raširila se po svim slojevima društva, od tinejdžera, doktora i medicinskih sestara, preko poznatih i dece, koji objavljuju u slobodno vreme svoje kratke, pretežno šaljive klipove. U Kini je kompanija ByteDance ojačala svoju platformu za elektronsku kupovinu, kako bi unovčila dodatni promet na aplikaciji Douyin. U pitanju je platforma na kojoj korisnici objavljuju svoje kratke video snimke i koja je veoma slična TikTok, ali je namenjena kineskom tržištu. Ukoliko korisnik vidi neki proizvod na nečijem snimku, ima priliku da ga tu i kupi. Ako vidi neku hotelsku sobu, lep smeštaj ili turističko mesto, odmah može da vidi ponude i tome slično. Douyin ima oko 400 miliona korisnika dnevno.
Regrutovali su popularne izvršne tehničare, kako bi „ulovili“ dobra u lajvstrimovima, koja privlače na desetine miliona korisnika i koja je ostvarila prihode od nekoliko miliona juana (juan ili RMB vredi oko 15,24 srpskih dinara). Startap ima oko 60.000 zaposlenih i trenutno traži više od 10.000 radnika širom sveta za razne poslove, od analitičara u Pekingu za njegova poslovanja u Latinskoj Americi, do menadžera projekta za gejming platformu u Šendženu, piše Financial Times. Pored svega, traže i 3.000 stažista i još dodatno apsolvenata. Firma je poznata po visokim platama i benefitima, kao i privilegijama koje pariraju startapima iz Silicijumske doline (Silicon Valley). Zaposleni dobijaju besplatno tri obroka dnevno, beskonačno mnogo grickalica, članarinu za teretanu.
Osnivač kompanije, Žang Jiming, je u martu najavio da bi osmogodišnji ByteDance mogao da ima oko 100.000 zaposlenih do kraja godine. Kompanija takođe radi na tome da otvori 5.000 novih radnih mesta u Vuhanu, odakle je krenulo širenje korona virusa, podržavši time grad od 11 miliona ljudi koji je nedavno izašao iz karantina dugog 76 dana. Procenjuje se da se vrednost kompanije ByteDance kreće između 90 i 100 milijardi američkih dolara.
Kompanija ima i onlajn platforme za obrazovanje kao što je onlajn škola Qingbei, gde je zaposleno više od 1.500 predavača, asistenata i drugih radnika iz Kine. Popularnost ovakvih škola još je veća od kako se roditelji trude da nađu aktivnosti za decu koja su provodila dane u zatvorenom prostoru. Oko 5.000 nastavnika engleskog jezika iz Severne Amerike je pod ugovorom i predaje unutar ove platforme.
PROČITAJTE JOŠ: