SVEDOČENJE VELIKE TEHNOLOŠKE ČETVORKE U KONGRESU Odbrana od optužbi za monopol i političku diskriminaciju

Hi-techLifestyleSvetVesti

30.7.2020 11:19 Autor: Vladimir Jokanović

SVEDOČENJE VELIKE TEHNOLOŠKE ČETVORKE U KONGRESU Odbrana od optužbi za monopol i političku diskriminaciju SVEDOČENJE VELIKE TEHNOLOŠKE ČETVORKE U KONGRESU Odbrana od optužbi za monopol i političku diskriminaciju
Četvorica čelnika najvećih američkih tehnoloških kompanija svedočili su u sredu video linkom u Kongresu kako bi odbranili svoje firme od pritužbi da zloupotrebljavaju svoju... SVEDOČENJE VELIKE TEHNOLOŠKE ČETVORKE U KONGRESU Odbrana od optužbi za monopol i političku diskriminaciju

Četvorica čelnika najvećih američkih tehnoloških kompanija svedočili su u sredu video linkom u Kongresu kako bi odbranili svoje firme od pritužbi da zloupotrebljavaju svoju moć i guše konkurenciju. Reč je o kompanijama Facebook, Google, Amazon i Apple.

Šef Amazona, Džef Bezos (Jeff Bezos) rekao je da su svetu potrebne velike kompanije, dok su vlasnik i osnivač Facebooka Mark Zakerberg (Mark Zuckerberg), prvi čovek kompanije Apple Tim Kuk (Tim Cook) i izvršni direktor Googla Sandar Pičaj tvrdili da njihove kompanije podstiču inovacije, prenosi BBC.

Foto: Tanjug/AP

Saslušanje je došlo u trenutku dok zakonodavci razmatraju zaoštravanje propisa i istragu poštovanja pravila fer konkurencije. Demokratski kongresmeni insistirali su na pitanjima konkurencije, a republikanci na upravljanju informacijama i eventualnoj marginalizaciji konzervativnih političkih stavova.   

Demokratski kongresmen Dejvid Sisilajn (David Cicilline) koji je vodio sesiju, naveo je da je dugogodišnja istraga zakonodavaca pokazala da su platforme na internetu „upravljale svojom moći na destruktivne i štetne načine kako bi se proširile“. On je zaključio da je reč o monopolu pomenutih kompanija i pozvao na akciju.

„Treba ih demontirati i sve treba pravilno urediti“, rekao je Sisilajn na kraju petočasovnog svedočenja. Prozvani šefovi insistirali su na tome da nisu učinili ništa ilegalno, ističući američke korene i vrednosti svojih kompanija.

Foto: Tanjug/AP

Zakonodavci su optužili Google da je ukrao sadržaj koji su kreirale manje firme poput „Yelp“, kako bi zadržao korisnike na svojim veb stranicama. Sisilajn je ocenio da Amazon ima „urođeni“ sukob interesa budući da nudi slične proizvode kao i drugi prodavci koji koriste njegove usluge prodaje.  

„Dvostruka uloga Amazona je u osnovi antikonkurentska i Kongres mora preduzeti mere“, rekao je Sisilajn. Facebook i Apple su označeni kao kupci konkurentskih kompanija ili njihovih proizvoda.

Foto: Tanjug/AP

Neki republikanski kongresmeni izrazili su nespremnost da podrže razbijanje kompanija ili za značajnu izmenu američkih zakona o konkurenciji, navodeći da ako je komanija „velika, nije suštinski loša“. Zabrinutost republikanaca bila je usmerena na uočene političke pristrasnosti u firmama, poput Facebooka, koje su optužili za suzbijanje konzervativnih stavova.

„Ukoliko Kongres ne bude bude doneo pravičnost prema velikim tehnološkim firmama, što je trebalo da učine pre mnogo godina, uradiću to ja izvršnim nalozima. U Vašingtonu je već godinama sve razgovor bez akcije, a narod naše zemlje je bolestan i umoran od toga“, naveo je američki predsednik Donald Tramp (Donald Trump) na svom twitteru.  

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.