Šta nas ove godine očekuje u gejming industriji?

(VIDEO) Gomila novih igara garantuje milijarde dolara zarade

Hi-techLifestyle

6.2.2021 09:50 Autor: Marko Miladinović 0

(VIDEO) Gomila novih igara garantuje milijarde dolara zarade (VIDEO) Gomila novih igara garantuje milijarde dolara zarade
Prema istraživanju Global Games Market Report, vrednost svetskog gejming tržišta u 2020. godini iznosila je 174,9 milijardi američkih dolara, uz rast od 19,6 procenata... (VIDEO) Gomila novih igara garantuje milijarde dolara zarade

Prema istraživanju Global Games Market Report, vrednost svetskog gejming tržišta u 2020. godini iznosila je 174,9 milijardi američkih dolara, uz rast od 19,6 procenata u odnosu na prethodnu sezonu, uprkos pandemiji. To su rezultati koji su prevazišli prvobitne projekcije, i posle kojih bi i najskeptičniji investitori priznali da je u pitanju jedna od privlačnijih „destinacija“ za ulaganje, imajući u vidu da joj se i u godinama pred nama predviđa nastavak tog rasta.

Global Games Market Report izračunava da će u 2022. godini globalni gejming preći granicu od 200 milijardi dolara, a zaključno sa 2023. vredeti  oko 218 milijardi. Kina i Sjedinjene Amerike Države generišu, za dlaku, gotovo polovinu svetske zarade (49 odsto), a takav odnos će se nastaviti i u srednjem roku.

Sa psihološke strane, postoje tri činioca koji motivišu igrače da se igraju: eskapizam, odnosno beg od (sumorne) stvarnosti; socijalizacija, imajući u vidu da sve više igara podrazumeva online interakciju sa drugim gejmerima sa svih strana sveta; i „ubijanje“ vremena u pauzi posla, vožnje, škole, itd.

Gledano po tržišnim segmentima, sve kategorije video igara su rasle u protekloj godini, na mobilnim platformama jednako kao i kod onih koje su namenjene za igranje na XboX, PC, Sony Playstation, Nintendo… Jednostavno je teško pronaći privrednu granu koja je bila toliko uspešna tokom krize izazvane virusom Covid-19 kao što je to slučaj sa gejmingom.

I ne manje važno, za razliku od prethodnih godina, a nasuprot predrasudama, igrice ne igraju više samo mladi muškarci, već je udeo žena i starije populacije sve izraženiji, naročito u segmentu igara namenjennih za mobilne platforme. Prema podacima sa statističkog portala Statista, u SAD su žene činile 41 odsto gejmerske populacije u 2020. godini.

Novi naslovi u 2021.

I dok su prošlu godinu obeležile igre poput Cyberpunk 2077 (koju je odobrio i Ilon Mask u svojim tvitovima), The Last of Us 2 ili rimejk Final Fantasy 7 posle 15 godina čekanja, u sledećoj nas čeka puno novih uzbuđenja i izmaštanih svetova za osvajanje. Evo samo nekih od onih koje su najavljene.

Hitman 3, posle tri i po godine od prethodnog nastavka, stiže na PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X|S, Switch, Stadia i PC platforme, od proizvođača IO Interactive. Za razliku od prethodna dva dela, sada će glavni junak moći da ide po svetu i tamani svoje neprijatelje.

Veliki Ubisoft planira rimejk svoje igrice iz 2003. godine, mada je njeno izlaženje već dvaput odložio – Price of Persia: The Sands of Time za PC, Xbox One i PS4, mada bi mnogi (pra)stari gejmeri veoma rado ponovo odigrali i originalnu verziju iz 1989.  

Krajem aprila Nintendo pušta u promet novi Pokemon Snap, kao svojevrsni nastavak nastavka iz 1999. godine, sa više od 200 vrsta pokemona za traženje i sakupljanje.

Postapokaliptična Horizon Zero Dawn proglašena je jednom od najboljih igara za Playstation 4, a sada i ona dobija nastavak u vidu Horizon Forbidden West, u kojoj će se glavna junakinja snalaziti po bespućima Jute, Arizone i Kalifornije u 30. veku.

Far Cry 6, ovaj put u izmišljenoj tropskoj zemlji nalik Kubi. Nikad veći svet, grafika i broj platformi na kojima će moći da se igra: PS4, PS5, Xbox One, Series X|S, PC i Google Stadia, ali takođe i na Amazonovoj inovativnoj Luna platformi.  

Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Biznis.rs newsletter

Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

Loading...