Verovatnije da će Asteroid 2024 YR4 udariti u Mesec nego u Zemlju
6.4.2025 11:05 Autor: Vladimir Jokanović 14



Ogroman asteroid, za koji se u jednom trenutku sumnjalo da bi mogao udariti u Zemlju, sada prema najnovijim podacima iz svemirskog teleskopa Džejms Veb ima skoro četiri odsto šanse da udari u Mesec.
Asteroid nazvan 2024 YR4, za koji se smatra da bi mogao sravniti čitav grad, u februaru je postavio rekord jer je zabeležen kao objekat sa najvećom do sada izmerenom verovatnoćom udara u Zemlju, od 3,1 odsto, prenosi South China Morning Post.
Zemljina „planetarna odbrana“ odmah je reagovala i dodatnim posmatranjima brzo je isključena mogućnost da bi asteroid mogao pogoditi Zemlju 22. decembra 2032. godine. Međutim, šanse da udari u Mesec su od tada u porastu.
Nakon što je teleskop Džejms Veb usmerio svoje moćne instrumente ka ovom asteroidu prošlog meseca, NASA je saopštila da verovatnoća da udari u Mesec sada iznosi 3,8 odsto. „Još postoji 96,2 odsto šanse da će asteroid promašiti Mesec“, navela je NASA u saopštenju.
Ričard Mojsl, šef kancelarije za planetarnu odbranu Evropske svemirske agencije, rekao je da se ta brojka poklapa sa njihovim internim procenama koje iznose oko četiri odsto.
Nova posmatranja pomoću Veba takođe su omogućila preciznije procene veličine ovog svemirskog kamena. Prethodno se smatralo da je asteroid širok između 40 i 90 metara, dok se sada procenjuje da je između 53 i 67 metara, što je približno visina zgrade od 15 spratova.
To je značajno jer prema međunarodnim standardima, svaki objekat veći od 50 metara smatra se ozbiljnom pretnjom i povod je za aktiviranje planetarne odbrane. Mojsl je rekao da bi, da asteroid još ima više od jedan procenat šanse da pogodi Zemlju, „već sada bila u toku priprema jedne ili više misija za njegovo skretanje“.

Postoji više ideja kako zaštititi Zemlju od nadolazećih asteroid, uključujući nuklearno oružje, lasere i druge tehnologije. Ipak, samo jedan metod je do sada testiran na pravom asteroid. Misija DART iz 2022. godine američke svemirske agencije NASA uspešno je promenila putanju bezopasnog asteroida sudarivši se s njim svemirskom letelicom.
I dok niko ne priželjkuje da se 2024 YR4 testira na Zemlji, mnogi naučnici smatraju da bi njegov udar u Mesec bio neprocenjiva prilika za nauku.
„Mogućnost da se posmatra udar ovako velikog objekta u Mesec je naučno izuzetno zanimljiv scenario“, rekao je Mojsl. Dodao je da bi takav događaj omogućio mnogo korisnih podataka za buduću planetarnu odbranu.
Mark Berčel, svemirski naučnik sa Univerziteta u Kentu u Velikoj Britaniji, rekao je za New Scientist da bi udar u Mesec bio „sjajan eksperiment i savršena prilika“. Prema njegovim rečima, teleskopi na Zemlji bi sigurno mogli da vide udar, a moguće i dvogledi. Asteroid 2024 YR4 je najmanji objekat koji je ikada posmatran pomoću teleskopa Džejms Veb.
Podaci do kojih su naučnici došli posmatranjem kroz pomenuti teleskop o toplotnom zračenju pokazali su da asteroid „nema karakteristike koje se uobičajeno viđaju kod većih asteroida“, saopštila je Evropska svemirska agencija.
To se verovatno objašnjava njegovim brzim obrtanjem i nedostatkom finog peska na površini, što je tipičnije za kamenje veličine pesnice. Još više podataka o ovom asteroidu očekuje se nakon što ga teleskop Veb ponovo posmatra sledećeg meseca.
Od kada je asteroid 2024 YR4 prvi put otkriven blizu Zemlje u decembru 2024. godine, NASA i međunarodna zajednica za planetarnu odbranu nastavili su da ga posmatraju. U međuvremenu je isključena mogućnost da predstavlja značajnu pretnju za Zemlju.
Pročitajte još:
Stručnjaci iz NASA Centra za proučavanje objekata blizu Zemlje, koji se nalazi u Laboratoriji za mlazni pogon (Jet Propulsion Laboratory), ažurirali su procenu verovatnoće da asteroid 2024 YR4 udari u Mesec 22. decembra 2032. godine. Na osnovu podataka sa teleskopa Džejms Veb i osmatranja sa Zemlje, procena je povećana krajem februara sa 1,7 na 3,8 procenata. U slučaju ako bi ipak došlo do udara, to ne bi promenilo orbitu Meseca.
SUNCE
6.4.2025 #1 AuthorMa samo da me udari u zemlju.
Žarko
6.4.2025 #2 AuthorI šta sad, da pumpamo ili da ne pumpamo dalje?
ZVEZDA
6.4.2025 #3 AuthorVeoma interesantne novosti
MASVIDAL
6.4.2025 #4 AuthorMa dajte…. Evo cekamo svaki trenutak da tresne
KIMCHI
6.4.2025 #5 AuthorMoj mesec u Lavu se bas raduje
REA
6.4.2025 #6 AuthorI to bi bilo strasno
JANA
6.4.2025 #7 AuthorNema.mesta za paniku,kakva nam je sudbina tako ce nam i biti ,svako dobro zelim
MinjaKristalŠminkanje
6.4.2025 #8 AuthorKoliko god da je tehnologija uznapredovala ne možemo baš sve kontrolisati.
ZVONČICA
6.4.2025 #9 AuthorCrno nam se piše
Jelena
6.4.2025 #10 AuthorZanimljiva vest, srećom, nema opasnosti za Zemlju, ali potencijalni udar u Mesec mogao bi doneti dragocene naučne podatke. Nauka u akciji!
LAV
6.4.2025 #11 AuthorPa nadam se da nece nigde udariti a ako bas mora pnda da to ne bude zemlja.
Šone
6.4.2025 #12 AuthorTo je onda dobro po nas. Ako se već ništa neće desiti ni Mesecu, onda je sve u redu, pa kako bude.
Jovica
7.4.2025 #13 AuthorNadm se da nece pogoditi nista. Mali je procenat da ce pogoditi mesec ako su proracuni tacni
DOBRILA
7.4.2025 #14 AuthorJos o tome da razmisljamo , inace je ovako sve super..