Američki ministar finansija kaže da visoke tarife između SAD i Kine nisu održive
24.4.2025 13:37 Autor: Redakcija Biznis.rs 2



Američki ministar finansija Skot Besent (Scott Bessent) rekao je u sredu da visoke tarife između Sjedinjenih Američkih Država i Kine nisu održive, pošto je administracija predsednika Donalda Trampa (Trump) nagovestila otvorenost za deeskalaciju trgovinskog rata između dve najveće svetske ekonomije koji je izazvao strah od recesije, javlja Reuters.
Američke akcije su ojačale u nadi da bi dve zemlje mogle da smanje strme trgovinske barijere koje su postavile tokom prošlog meseca, iako nije bilo znakova da bi pregovori mogli uskoro da počnu.
Besent je rekao da će carine – 145 odsto na kineske proizvode i 125 odsto na američke proizvode – morati da se spuste pre nego što pregovori o trgovini budu mogli da se nastave, ali je rekao da Tramp neće jednostrano napraviti taj potez.
„Nijedna strana ne veruje da su to održivi nivoi. Kao što sam juče rekao, ovo je ekvivalent embargu i prekid trgovine između dve zemlje ne odgovara ničijim interesima“, rekao je Besent novinarima.
Bela kuća je otvorena za razgovore o značajnom smanjenju carinskih stopa na kineski uvoz kako bi unapredila pregovore sa Pekingom, ali to neće učiniti sama. Volstrit džurnal objavio da bi smanjenje moglo da bude čak 50 odsto. Portparol Bele kuće odbacio je sve izveštaje kao „čistu spekulaciju“ i rekao da će vesti o tarifama doći od samog Trampa.
„Imaćemo fer dogovor sa Kinom“, rekao je Tramp novinarima, ali nije izneo nikakve detalje. Nivoi carina navedeni u izveštaju ovog časopisa verovatno bi i dalje bili dovoljno visoki da odvrate značajan deo trgovine između dve najveće svetske ekonomije. Nemački špediter Hapag-Lloyd saopštio je u sredu da je otkazano 30 odsto njegovih pošiljki iz Kine za SAD. Odvojeni razgovori između dve zemlje o borbi protiv epidemije fentanila do sada nisu dali rezultate.

Ublažavanje carinskih stopa za kinesku robu u SAD bilo je dobrodošao znak za tržišta pogođena Trampovom nestalnom trgovinskom politikom. Referentni S&P 500 završio je dan sa 1,67 odsto višem nivou, na 5.375,86 poena, ali je i dalje više od 12 odsto niži februarskog rekordnog zatvaranja.
Besent je rekao da je treći kvartal ove godine „razumna procena“ za postizanje jasnoće o krajnjem nivou Trampovih tarifa.
Pored visokih tarifa za Kinu, Tramp je uveo i opštu carinu od 10 odsto na sav drugi uvoz iz SAD i veće carine na čelik, aluminijum i automobile. On je suspendovao ciljane tarife na desetine drugih zemalja do 9. jula i uveo dodatne namete specifične za industriju na farmaceutske proizvode i poluprovodnike. To je uzburkalo finansijska tržišta i izazvalo strah od recesije.
Trampova administracija je saopštila da je pokrenula istragu o tome da li uvoz kamiona srednjih i teških tereta i delova za njih predstavlja rizik za nacionalnu bezbednost, preteču uvođenja carina na njih. Istovremeno, Tramp planira da poštedi proizvođače automobila nekih tarifa, objavio je Financial Times, pozivajući se na dvoje ljudi koji znaju o tome. Tim potezom bi se delovi automobila izuzeli od carina koje Tramp nameće Kini „zbog fentanila”, kao i od carina na čelik i aluminijum, navodi se u izveštaju.
Evropska unija, kojoj je Tramp zapretio tarifama od 20 odsto, odgovorila bi kontratarifama ako ne može da postigne dogovor sa Sjedinjenim Američkim Državama pre roka 9. jula, rekao je u sredu komesar za ekonomiju Valdis Dombrovskis.
On je rekao da je 27-člani trgovinski blok ponudio kupovinu više tečnog prirodnog gasa iz SAD i smanjenje carina na određenu robu. I druge zemlje žele da pregovaraju.
Vijetnamski ministar trgovine razgovarao je u sredu sa američkim trgovinskim predstavnikom Džejmisonom Grirom (Jamieson Greer), javili su državni mediji. Dvanaest saveznih država, uključujući Njujork, Arizonu i Ilinois, podnelo je u sredu tužbu protiv Trampove administracije Sudu za međunarodnu trgovinu SAD, tvrdeći da su tarife utvrđene Zakonom o međunarodnim vanrednim ekonomskim ovlašćenjima nezakonite. Te države su se pridružile Kaliforniji, koja je prošle nedelje podnela odvojenu tužbu protiv vlade, u osporavanju tarifa.
Međunarodni monetarni fond saopštio je u sredu da će tarife usporiti rast i povećati dug širom sveta. S&P Global je otkrio da je poslovna aktivnost u SAD u aprilu usporila na najniži nivo u poslednjih 16 meseci, dok su cene roba i usluga porasle.
Pročitajte još:
Federalne rezerve saopštile su da su utvrdile da je ekonomska aktivnost u SAD bila stabilna tokom prošlog meseca, uprkos „sveprožimajućoj“ neizvesnosti oko trgovine. Istraživanje centralne banke pokazalo je pad međunarodnih posetilaca u nekim oblastima, a izgledi u nekoliko od 12 regionalnih okruga Fed-a su se „znatno pogoršali“.
Anketa Reutersa/Ipsosa pokazala je da su Amerikanci loši zbog Trampovog ekonomskog učinka. Samo 37 odsto ispitanika odobrava njegovo vođenje ekonomije, što je pad u odnosu na 42 odsto kada je preuzeo dužnost u januaru.
SHALIMAR
25.4.2025 #1 AuthorNaravno da nisu odrzive,ovo vodi u kolaps totalni
Ivana
25.4.2025 #2 AuthorSamo jos jedan nacin da se uzdrma ekonomija i uvecaju cene