BANKE NOSE VELIKI TERET SPROVOĐENJA MERA Ipak spremne da odgovore na udare krize
2.4.2020 16:14 Autor: Redakcija Biznis.rs
I bankarstvo je industrija koja je dosta pogođena krizom korona virusa. Ali isto tako, bankarski sistem snosi veliki teret sprovođenja ekonomskih mera vlade, izjavio je Predrag Mihajlović, predsednik Izvršnog odbora OTP banke i predsednik Upravnog odbora Udruženja banaka Srbije, koji je učestvovao u panel diskusiji na onlajn konferenciji “Biznis u izazovnim vremenima” koju je organizovala Srpska asocijacija menadžera (SAM).
On je ukazao da je poslednjih dana primetno smanjenje platnog prometa za oko 10 odsto, što se tiče klijenata, a u banci imaju više od 35 odsto manje upita prema kreditnom birou, jer su klijenti postali oprezniji u vremenu krize.
On je posebno ukazao da su poslovne banke u Srbiji pristale na moratorijum na otplatu kredita, što predstavlja oko dve milijarde evra zamrznutih sredstava.
Mihajlović je naglasio da su domaće banke su visoko kapitalizovane i da su spremne da odgovore na udare koje donosi aktuelna kriza. On je dodao da su banke likvidne, ali da je i NBS poslednjih dana svojih merama podržala likvidnost banaka.
Govoreći o “garantnoj šemi” za kreditiranje privrede u visini od oko dve milijarde evra, kao jednoj od mera Vlade Srbije za borbu protiv negativnih posledica epidemije, Mihajlović je istakao da je za plasiranje tih sredstava potrebno da država donese odgovarajuće uredbe i zakonska rešenja. On očekuje da bi odobravanje tih kredita moglo da krene tokom aprila.
Mihajlović je istakao da je prioritet ovih mera pre svega da se sačuvaju kompanije, posebno u segmentu malih i srednjih preduzeća. U ovoj situaciji nije moguće ići u neke agresivne kreditne aktivnosti, smatra Mihajlovič.
Jelena Galić, predsednik Izvršnog odbora AIK banke naglasila je da su mere Vlade Srbije slične merama koje su preduzele i druge evropske zemlje u borbi protiv posledica epidemije korona virusa.
Ona je naglasila da je u naredna tri meseca potrebno pomoći realnom sektoru da prebrodi ovu krizu, a posle toga treba očekivati da će ekonomske vlasti preduzimati i druge mere za dalju stabilizaciju ekonomske situacije.
Govoreći o morotorijumu na otplatu kredita, Jelena Galić je naglasila da je velika privrede i građana prihvatila moratorijum, iako je bilo klijenata banaka, i privatnih i korporativnih, koji su nastavili redovno da plaćaju svoje obaveze prema bankama.
Ona je naglasila da će banke, i pored predviđenih garantnih šema, nastaviti i sa sa svojim kreditnim aktivnostima i veruje da će banke moći da odgovore zahtevima privrede za dodatnom likvidnošću i kreditima.