NBS ZADRŽAVA STOPU KONTRACIKLIČNOG ZAŠTITNOG SLOJA KAPITALA NA NULI Potezi za ublažavanje posledica pandemije

BankeNovac

15.9.2020 17:46 Autor: Julijana Vincan

NBS ZADRŽAVA STOPU KONTRACIKLIČNOG ZAŠTITNOG SLOJA KAPITALA NA NULI Potezi za ublažavanje posledica pandemije NBS ZADRŽAVA STOPU KONTRACIKLIČNOG ZAŠTITNOG SLOJA KAPITALA NA NULI Potezi za ublažavanje posledica pandemije
Izvršni odbor Narodne banke Srbije (NBS), odlučio je da stopu kontracikličnog zaštitnog sloja kapitala za Srbiju zadrži na nivou od nula odsto. Razlog za... NBS ZADRŽAVA STOPU KONTRACIKLIČNOG ZAŠTITNOG SLOJA KAPITALA NA NULI Potezi za ublažavanje posledica pandemije

Izvršni odbor Narodne banke Srbije (NBS), odlučio je da stopu kontracikličnog zaštitnog sloja kapitala za Srbiju zadrži na nivou od nula odsto.

Razlog za to je ublažavanje potencijalnih negativnih posledica pandemije na uslove finansiranja privrede i stanovništva, navodi se u saopštenju NBS.

Na osnovu podataka iz juna, učešće ukupnih kredita u BDP iznosilo je 82,8 odsto. Ocenjena vrednost odstupanja ovog učešća iznosila je – 0,7 procentnih poena.

Iako ukazuje na trend rasta, to je i dalje ispod svog dugoročnog trenda.

Narodna banka Srbije
Foto: Wikipedia.org

Kontraciklični sloj kapitala

Kontraciklični zaštitni sloj kapitala (CCuB) uvodi se radi ublažavanja finansijske procikličnosti, istaknuto je na sajtu NBS. Primenom ovog instrumenta, stvara se dodatni sloj osnovnog akcijskog kapitala tokom perioda izraženog kreditnog rasta. Time se povećava otpornost bankarskog sektora i smanjuje mogućnost nastanka finansijske krize.

Foto: Pixabay.com

Stopa CCuB za određenu državu iznosi između nula i 2,5 odsto, a izuzetnim okolnostima može biti i viša.

NBS na tromesečnom nivou obračunava referentni pokazatelj na osnovu kojeg utvrđuje stopu kontracikličnog zaštitnog sloja kapitala za Srbiju.

Obračun referentnog pokazatelja zasniva se na odstupanju međusobnog odnosa ukupnih kredita i BDP od njegovog dugoročnog trenda.

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.