REFERENTNA KAMATNA STOPA ZADRŽANA NA 1,25 ODSTO Rezultati u većini delatnosti prevazišli očekivanja, pad BDP iznosiće jedan procenat, zaključila NBS

BankeIzdvajamoNovacSrbijaVesti

8.10.2020 13:49 Autor: Julijana Vincan

REFERENTNA KAMATNA STOPA ZADRŽANA NA 1,25 ODSTO Rezultati u većini delatnosti prevazišli očekivanja, pad BDP iznosiće jedan procenat, zaključila NBS REFERENTNA KAMATNA STOPA ZADRŽANA NA 1,25 ODSTO Rezultati u većini delatnosti prevazišli očekivanja, pad BDP iznosiće jedan procenat, zaključila NBS
Izvršni odbor Narodne banke Srbije doneo je odluku da referentnu kamatnu stopu zadrži na nivou od 1,25 odsto. Donoseći takvu odluku, Izvršni odbor je,... REFERENTNA KAMATNA STOPA ZADRŽANA NA 1,25 ODSTO Rezultati u većini delatnosti prevazišli očekivanja, pad BDP iznosiće jedan procenat, zaključila NBS

Izvršni odbor Narodne banke Srbije doneo je odluku da referentnu kamatnu stopu zadrži na nivou od 1,25 odsto.

Donoseći takvu odluku, Izvršni odbor je, pre svega, imao u vidu ostvarene i očekivane efekte prethodno preduzetih mera monetarne politike radi ublažavanja negativnih posledica pandemije i podsticanja privrednog rasta.

Na sednici je istaknuto da rezultati u većini proizvodnih i uslužnih delatnosti četvrti mesec zaredom prevazilaze očekivanja.

„Sasvim je izvesno da će na nivou godine stopa rasta BDP biti bolja od ranije projektovanih minus 1,5 procenata, kao i da će, prema novoj projekciji, pad iznositi oko jedan odsto“, zaključeno je na sednici NBS.

Zgrada Narodne banke Srbije
Foto: Wikimedia

U saopštenju NBS se navodi da su izraženiji pozitivni rizici ka još povoljnijem ishodu u pogledu BDP, što će biti jedan od najboljih rezultata u Evropi.

Već je, kako se ističe, dostignut pretkrizni nivo aktivnosti u industriji i trgovini na malo i izvoz je na putu normalizacije. Osim toga, revidirana projekcija BDP za ovu godinu odražava i bolje rezultate u građevinarstvu i poljoprivredi.

„Povoljne izglede potvrđuje i priliv stranih direktnih investicija. Naime, ostao je solidan uprkos pandemiji i ekonomskom usporavanju naših najvećih spoljnotrgovinskih partnera. A takođe i dalje u potpunosti pokriva deficit tekućeg računa“, objašnjavaju iz Centralne banke.

Srpski dinari
Foto: Shutterstock

Izvršni odbor očekuje da će dosadašnje ublažavanje monetarne politike i u narednom periodu nastaviti da doprinosi očuvanju povoljnih uslova finansiranja privrede i građana i rastu njihovog raspoloživog dohotka.

„To će podstaći dalji rast domaće tražnje. Uz postepeni oporavak eksterne tražnje, omogućiće da u prvoj polovini naredne godine bude premašen pretkrizni nivo ekonomske aktivnosti“, navodi se u saopštenju NBS.

Stabilna inflacija u avgustu

Na sednici je istaknuto i da je donošenje podsticajnih mera bilo moguće u uslovima očuvane niske i stabilne inflacije. Tome su doprineli, pre svega, obezbeđena relativna stabilnost deviznog kursa i puna snabdevenost tržišta robom i u uslovima krize, kao i usidrena inflaciona očekivanja.

Inflacija je u avgustu bila stabilna na nivou od 1,9 odsto međugodišnje. Prema oceni Izvršnog odbora oko tog nivoa će nastaviti da se kreće i u narednim mesecima.

Postepeno približavanje inflacije centralnoj vrednosti cilja očekuje se u srednjem roku. Tome bi trebalo da doprinese oporavak tražnje, podstaknut merama monetarne i fiskalne politike.

„Na globalnom nivou, iako se ekonomska aktivnost postepeno oporavlja, delom zahvaljujući monetarnim i fiskalnim merama vodećih centralnih banaka, izgledi za naredni period i dalje u najvećoj meri zavise od toka pandemije“, napominje NBS.

Naredna sednica Izvršnog odbora na kojoj će biti doneta odluka o referentnoj kamatnoj stopi održaće se 12. novembra.

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.