Uoči današnje odluke Narodne banke Srbije o referentnoj kamati

Stevanović: Zbog postojećih inflatornih pritisaka bez žurbe sa snižavanjem kamatnih stopa

BankeInvesticijeIzdvajamoPoslovanje

9.5.2025 08:01 Autor: Marija Jovanović 2

Stevanović: Zbog postojećih inflatornih pritisaka bez žurbe sa snižavanjem kamatnih stopa Stevanović: Zbog postojećih inflatornih pritisaka bez žurbe sa snižavanjem kamatnih stopa
Referentna kamatna stopa Narodne banke Srbije u aprilu je zadržana na nivou od 5,75 odsto, a nepromenjene su ostale i kamatne stope na depozitne... Stevanović: Zbog postojećih inflatornih pritisaka bez žurbe sa snižavanjem kamatnih stopa

Referentna kamatna stopa Narodne banke Srbije u aprilu je zadržana na nivou od 5,75 odsto, a nepromenjene su ostale i kamatne stope na depozitne (4,5 odsto) i kreditne olakšice (sedam odsto). Tako je sedmi mesec zaredom centralna banka ostala dosledna u svom stavu da je neophodno nastaviti sa sprovođenjem oprezne monetarne politike.

Ekonomista Aleksandar Stevanović smatra da će slična odluka biti doneta i na današnjoj sednici Izvršnog odbora NBS, na kojoj će se razmatrati ekonomska kretanja i odlučivati o referentnoj kamatnoj stopi.

Naša centralna banka vodi konzistentnu konzervativnu monetarnu politiku. I ovog puta će to isto raditi, što je dobro kako ne bi bilo nekih velikih iznenađenja. Dakle, imajući u vidu da još uvek smatraju da postoje određeni inflatorni pritisci, banka ne žuri da snizi kamatnu stopu. Posebno ako se uzme u obzir da Srbija nije zemlja kojoj preti recesija i da je smanjenje stope rasta posledica faktora koji su neekonomske prirode. Naša centralna banka se dosledno zalaže za ono što jeste njena uloga, a to je da imamo pristojnu inflaciju i stabilnost deviznog kursa”, ocenjuje Stevanović u razgovoru za Biznis.rs.

On ističe da Narodna banka Srbije ovog puta sigurno neće ići na povećanje ključne kamatne stope, dok će sa snižavanjem ići vrlo oprezno i nešto kasnije, po ugledu na Evropsku centralnu banku (ECB).

“ECB je nama referentna banka. Dinar je ‘zakucan’ za evro i u suštini mi manje-više sledimo sve što oni rade”, dodaje naš sagovornik.

Aleksandar Stevanović / Foto: privatna arhiva

Podsetimo, Upravni savet ECB-a je na poslednjem sastanku o monetarnoj politici odlučio da smanji tri ključne kamatne stope za 25 baznih poena, treći put uzastopno, pa od 23. aprila kamata za glavne operacije refinansiranja iznosi 2,40 odsto, na graničnu kreditnu liniju 2,65 odsto, a na novčani depozit 2,25 procenata.

Sa druge strane, američka centralna banka Federalne rezerve zadržala je u sredu kamatne stope nepromenjene treći sastanak zaredom, a zvaničnici su bili jednoglasni u odluci da referentna federalna kamatna stopa ostane u rasponu od 4,25 do 4,5 odsto, gde se nalazi od decembra prošle godine.

Aleksandar Stevanović smatra da će i evropska i američka centralna banka ubuduće biti izuzetno oprezne, posebno u svetlu trenutnih turbulencija i uspostave novog svetskog trgovinskog poretka.

“Iako su neki mislili da idu malo agresivnije sa smanjenjem kamatnih stopa, mislim da će prikočiti. Verovatno će se to dešavati u narednim kvartalima i godinama, ali nešto sporije nego što smo svi očekivali”, ističe on.

Zbog čega je važna referentna kamatna stopa?

Na pitanje zbog čega je za građane važna referentna kamatna stopa, Stevanović kaže da ona zapravo predstavlja osnovnu cenu kapitala.

„To je u principu cena po kojoj će vam Narodna banka Srbije otkupiti hartije od vrednosti na tržištu i zove se referentna eskontna kamatna stopa. Dakle, to je osnovna cena i svi ostali se u svojim računicama obično referišu na tu stopu koja je indikator. Vi kao građanin sigurno nigde nećete dobiti manju kamatu od one koju u ovom momentu nudi centralna banka i zato je u suštini važno da na osnovu eskontne stope NBS možete manje-više da predvidite u kom pravcu će ići kamatna stopa na vaša zaduženja“, napominje Aleksandar Stevanović.

U skladu sa odredbama Zakona o Narodnoj banci Srbije, Izvršni odbor NBS utvrđuje visinu referentne kamatne stope i osnovnih kamatnih stopa po kojima centralna banka naplaćuje od banaka i plaća bankama kamatu po osnovu transakcija na novčanom tržištu.

Referentna kamatna stopa u postupku sprovođenja monetarne politike ima ulogu signalizirajuće, kao i polazne kamate, pošto se visina osnovnih kamatnih stopa na novčanom tržištu utvrđuje prema visini te kamatne stope.

Prema visini referentne kamatne stope utvrđuje se koridor, odnosno najviša i najniža kamatna stopa NBS u sprovođenju operacija na novčanom tržištu. Kamatna stopa na kreditne olakšice (prekonoćni kredit za održavanje dnevne likvidnosti) je najviša, a stopa na depozitne olakšice (prekonoćna deponovana sredstva banka kod NBS) najniža kamatna stopa Narodne banka Srbije u pomenutim transakcijama.

  • Jelena

    9.5.2025 #1 Author

    Oprez NBS u održavanju kamatne stope je razumljiv inflacija jeste pod kontrolom, ali još uvek nije vreme za opuštanje. Stabilnost je trenutno važnija od brzog rasta.

    Odgovori

  • Jovica

    9.5.2025 #2 Author

    Slazem se. Situacija je i dalje nestabilna

    Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.