Cene čelika direktno utiču na pad prodaje domaćih proizvođača
15.5.2025 15:15 Autor: Ljiljana Begović 5



Proizvodnja čeličnih cevi, šupljih profila i fitinga predstavlja segment metaloprerađivačke industrije sa širokom primenom u građevinarstvu, energetici, automobilskoj i mašinskoj industriji, kao i u naftnoj i gasnoj industriji. Ova delatnost obuhvata izradu proizvoda od čelika koji se koriste za transport fluida (voda, gas, nafta), kao strukturni elementi u konstrukcijama, kao i za montažu cevovoda kroz različite tipove spojnica – fitinga.
Globalno tržište čeličnih cevi i profila beleži stabilan rast zbog povećane potražnje u građevinarstvu, energetici i transportnoj infrastrukturi. Ključni proizvođači su Kina, Indija, SAD, Rusija, Turska i Nemačka.
Prema rečima našeg sagovornika iz preduzeća Fleš-SAPA, cene čelika imaju veliki uticaj na ovu delatnost, kao i na same proizvođače.
“Cene čelika direktno utiču na profitabilnost proizvodnje, pa proizvođači moraju da prate berzanske cene i pravovremeno ugovaraju zalihe. Takođe, poskupljenja čelika utiču na prodaju koja je u odnosu na prošlu godinu opala za oko 10 odsto”, navodi on.
U Srbiji su cene čelika u porastu, prateći globalne trendove. Tačnije, vrednosti variraju u zavisnosti od vrste proizvoda i dobavljača. Faktori koji utiču na cene uključuju globalne trgovinske tenzije, promene u potražnji, posebno u Kini, i fluktuacije cena sirovina.
U Kini je cena toplo valjanog čelika (hot-rolled coil) u martu iznosila oko 480 američkih dolara po toni, dok je u Severnoj Americi dostigla približno 860 dolara.
“Delatnost proizvodnje čeličnih cevi, šupljih profila i fitinga je tehnički zahtevna i kapitalno intenzivna, ali ima stabilan tržišni potencijal zahvaljujući širokoj upotrebi u različitim industrijama”, ocenjuje inženjer Luka Rakić.
Prema njegovim rečima, proizvođači u okviru ove delatnosti trebalo bi da prate zahteve kupaca i da stvaraju otpornost na promene cena sirovina.

“Takođe, uvek se na duže staze isplate ulaganja u nove tehnologije, efikasnost proizvodnje i širenje na inostrana tržišta”, kaže Rakić.
Proizvođači koji posluju u ovoj delatnosti bave se pravljenjem čeličnih cevi raznih dimenzija, ali najčešće dve vrste. To su bešavne cevi (proizvedene bez zavarivanja, uglavnom za visoke pritiske i specijalne namene) i zavarene cevi (dužinski ili spiralno). Šuplji čelični profili se koriste kao strukturni elementi u konstrukcijama i dolaze u različitim oblicima (kvadratni, pravougaoni, okrugli). Njihova primena je česta u montažnim halama, fasadnim sistemima, poljoprivrednoj mehanizaciji…
Fiting, obuhvata spojeve cevi, kao što su kolena, T-spojevi, redukcije, prirubnice, čepovi i drugi elementi koji omogućavaju fleksibilnost i sigurnost cevnih sistema.
Podaci bonitetne kuće CompanyWall pokazuju da je u delatnosti proizvodnje čeličnih cevi, šupljih profila i fitinga u 2023. godini u Srbiji poslovalo osam preduzeća.
Iako je mali broj firmi ova delatnost je uspešna gledajući finansijske podatke, odnosno dobit. U 2021. godini sve firme ukupno su zaradile 388.020.000 dinara, dok je u 2023. taj rezultat bio 249.616.000 dinara.
Najuspešnija prema dobiti je kompanija iz Rače – Flex academy. Poslovni rezultat u 2023. godini za ovu firmu bio je u milionskom iznosu od 216.460.000 dinara. Ovo tursko preduzeće u Srbiji posluje od 2017. godine.
Flex academy ima višedecenijsko iskustvo u proizvodnji čeličnih cevi, a svoje proizvode uspešno plasira širom Evrope i Azije, na tržišta u više od 20 zemalja. U Srbiji je pre osam godina ova kompanija otvorila pogon u Slobodnoj zoni u Priboju koji se prostire na površini od 20.000 kvadrata.
U okviru Slobodne zone u Zrenjaninu posluje drugo najuspešnije preduzeće u delatnosti proizvodnje čeličnih cevi, šupljih profila i fitinga. LK Armatur je švedska kompanija koja na našem tržištu posluje od 2008. godine.
Dobit u 2023. godini koja je dovela do drugog mesta liste najuspešnijih bonitetne kuće CompanyWall iznosila je 26.146.000 dinara. Sličan rezultat firma LK Armatur ostvarila je i u 2022. godini, kada je suma bila 29.897.000 dinara.
Pročitajte još:
Treće mesto liste najuspešnijih zauzima preduzeće iz Nove Pazove pod nazivom Yugotub. Dobit za ovu firmu 2023. godine iznosila je 7.746.000 dinara. Yugotub poseduje fabriku od 7.500 kvadratnih metara i četiri linije za proizvodnju cevi, kao i liniju za uzdužno sečenje užih traka iz kotura – sliter i tri mašine za poprečno sečenje cevi.
Ukupni proizvodni kapacitet je oko 36.000 tona godišnje. Fabrika poseduje i laboratoriju, opremljenu kvantometrom i mašine za ispitivanje materijala kidanjem – kidalice.
DOBRILA
16.5.2025 #1 AuthorPa da ,naravno , kao i sve. Cim cene skoce , proizvodnja opada..
Jelena
16.5.2025 #2 AuthorRast cena čelika dodatno otežava poslovanje domaćih proizvođača. Potrebna je veća podrška za stabilizaciju troškova i podsticaj izvoza.
LEBRON
16.5.2025 #3 AuthorValjda ce se nesto promeniti u skorije vreme na bolje.
Melisa
16.5.2025 #4 AuthorNeverovatno je Ovo
Zar I celika
Jovica
16.5.2025 #5 AuthorMoracemo nekako da se prilagodimo