BEZ DOGOVORA DEMOKRATA I BELE KUĆE O POMOĆI NEZAPOSLENIMA Tramp najavio i da že zaustaviti prinudna iseljenja
4.8.2020 12:47 Autor: Vladimir Jokanović
Predstavnici Demokratske stranke i predsedničke administracije u SAD nastavili su u ponedeljak razgovore o novom paketu pomoći za nezaposlene, takozvanom korona zakonu, petom od početka pandemije. Učesnici pregovora navode da je postignut napredak, ali da je ostalo još otvorenih pitanja o kojima treba da se dogovore.
Dvočasovni sastanak u Kapitolu vođen je između ministra finansija Stivena Mnučina (Steven Mnuchin) i šefa osoblja Bele kuće Marka Medouza (Mark Meadows) sa Nensi Pelosi (Nancy Pelosi) predsedavajućom u Predstavničkom domu Kongresa i liderom manjine u Senatu Čakom Šumerom, koji su oboje iz redova demokrata, prenosi CNBC.
Pelosi je nakon sastanka rekla novinarima da su razgovori bili „produktivni“, ali da i dalje postoje razlike u stavovima. Šumer je naveo da je postignut određeni napredak, ali da ima još puno pitanja o kojima će se tek razgovarati, kao i da postoji želja da se dogovor postigne što pre.
Američki predsednik Donald Tramp (Donald Trump) predlaže kratkoročno produženje programa pomoći koji je važio do kraja jula, a prema kojem su nezaposleni primali po 600 dolara novčane pomoći nedeljno. Tramp je takođe rekao da razmatra načine za produženje moratorijuma na prinudna iseljenja iz federalnih stanova.
„Mnogo ljudi će biti deložirano, ali ću ja to zaustaviti, jer ću to učiniti sam, kada moram. Imam puno ovlašćenja u pogledu izvršnih naloga i trenutno to shvatam veoma ozbiljno“, rekao je Tramp.
Razgovori o usvajanju novog paketa pomoći ubrzani su nakon što je u petak istekao program isplate nedeljne novčane naknade za nezaposlene. Demokrate insistiraju da se produži finansiranje nezaposlenih u iznosu od 600 dolara nedeljno, a republikanci traže da se suma umanji na 200 dolara, a da se zatim nezaposlenima isplaćuje 70 odsto ličnog dohotka.
Šumer je naveo nakon sastanka da se demokrate „drže svog stava“. Pelosi je istakla da bi nedeljnu pomoć u iznosu od 600 dolara trebalo zadržati sve dok je visoka stopa nezaposlenosti. Demokrate traže oko 3.000 milijardi dolara za države i lokalne zajednice koje nemaju novca. Republikanci su predložili plan koji ne uključuje direktnu pomoć za države i lokalne samouprave, ali im daje veću slobodu u pogledu trošenja ranije odobrenih sredstava.