Cene zakupa poslovnog prostora ponovo rastu
AnalizaMoja firmaNekretnineNovacSrbijaU fokusu
16.11.2021 14:28 Autor: Marija Jovanović
Pandemija korona virusa uzdrmala je tržište nepokretnosti. I dok cene kvadrata konstantno rastu, potražnja za poslovnom prostorom je opala, pa su i cene zakupa niže u odnosu na period pre pandemije. Ipak, i ovaj segment tržišta se polako, ali sigurno, vraća na staro.
Mnoge firme prešle su na rad od kuće ili su redukovale broj zaposlenih, pa su u potrazi za manjim prostorima, što je uticalo na cene zakupa i tržište poslovnog prostora koje se tek sada postepeno vraća u normalu, kaže za Biznis.rs operativni direktor agencije za nekretnine City Expert Miloš Mitić.
Što se tiče cena zakupa, pre svega treba napraviti razliku da li je reč o lokalima, koji su obično na prometnim lokacijama, običnim poslovnim prostorima koji mogu da budu i veći stanovi i prostorima kategorije A i B, koji predstavljaju čitave poslovne komplekse namenski pravljene kao poslovni prostor.
“Poslovni prostori kategorije A i B u 80 odsto slučajeva nalaze se na teritoriji Novog Beograda, u kompleksima kao što su WEST, Business Garden, NCR, Airport City, Ušće 2 i oni imaju sve sadržaje za moderne potrebe kompanija. Maksimalna cena po kvadratu za ovakav prostor ide i do 35-40 evra. Ako uzmemo primer prosečnog prostora veličine 150 kvadratnih metara i prosečnu cenu od 25 evra po kvadratu, zakup je na mesečnom nivou 3.750, pa i do 4.000 evra”, navodi Mitić.
U ovakvim kompleksima zakupci na raspolaganju imaju i dodatne sadržaje, poput iznajmljivanja velikih sala za sastanke u okviru kompleksa i dodatnih prostorija za različite potrebe, pa se mesečni troškovi u poslovnim prostorima većim od 100 kvadrata kreću oko 200 evra na mesečnom nivou, dodaje naš sagovornik.
Kada je reč o poslovnim prostorima koji se ubrajaju u obične kancelarije i ne spadaju u kategorije luks poslovnih prostora, oni su najtraženiji na Vračaru, Senjaku, Starom gradu i urbanim delovima Palilule i Zvezdare.
“I tu je sada cena oko 10-12 evra po kvadratu, pa u proseku nekih 100 kvadrata za iznajmljivanje na mesečnom nivou iznosi od 1.000 do 1.200 evra. Sve u zavisnosti od lokacije, kvadrature poslovnog prostora i broja parking mesta”, napominje Mitić i dodaje da je u slučaju zakupa ovakve vrste prostora vrlo važan i broj parking mesta.
“Ukoliko imate dvadesetak zaposlenih, polovina ima automobile i vrlo je važno da imaju parking mesta, naročito u delovima grada gde je sve zonirano i nema parkinga. Ovakve poslovne prostore često traže IT ili startup firme, koje nemaju veliki budžet za poslovni prostor, a imaju od pet do deset zaposlenih, pa tragaju za većim stanovima koji mogu da budu i poslovni prostor”, navodi on.
Troškovi na mesečnom nivou u ovim prostorima obično su niži, jer zakupci ne plaćaju dodatne pogodnosti, ali svakako mesečne režije poput struje i grejanja zavise od veličine poslovnog prostora.
Pročitajte još:
Lokali koji takođe spadaju u kategoriju poslovnog prostora najpogođeniji su pandemijom i primetan je disbalans u cenama između ove dve vrste poslovnih prostora, ističe Mitić i dodaje da je u njima bilo dosta manjih firmi, poput turističkih agencija, koje su se nalazile na frekventnim lokacijama, a koje zbog pandemije nisu radile, pa su i cene značajno opale.
“Lokali i dalje nisu preterano traženi, jer je dosta tih firmi još uvek na online modelu rada. Oni su uglavnom najtraženiji u prometnijim delovima grada kao što su Bulevar kralja Aleksandra, centralni deo oko Knez Mihailove ulice, Vračar oko Kalenića, Voždovac oko Autokomande i slično. Cene zavise od samog prostora i lokacije, ali prosečan lokal od 60 kvadata, pod uslovom da nije strogi centar grada, košta oko 1.200 do 1.500 evra”, ističe naš sagovornik.
Na pitanje da li očekuje da će cene zakupa od naredne godine početi da rastu, on veruje da će se vratiti na nivo pre pandemije i da sve zavisi od celokupne situacije.
“Pitanje je da li će biti zatvaranja, jer to najviše utiče na male privrednike i potražnju”, zaključuje on.