Da li se građani zbog renoviranja često zadužuju kod banaka?
AnalizaBankeIzdvajamoNekretnineNovacU fokusu
13.4.2021 13:45 Autor: Ljiljana Begović
Proleće i početak leta često su vreme kada ljudi planiraju renoviranje ili adaptaciju stambenog prostora. Sa obzirom na to da je situacija koju je donela pandemija vrlo neizvesna, klijenti banaka su dodatno oprezni pri uzimanju kredita za renoviranje i adaptaciju.
“Banke odobravaju kredite za adaptaciju i rekonstrukciju, zavisno od iznosa i roka – ili u okviru kategorije stambenih kredita ili u okviru kategorije keš kredita. Tako odobrena sredstva klijenti koriste za adaptaciju i rekonstrukciju”, kažu iz Udruženja banaka Srbije (UBS) za Biznis.rs.
Naši sagovornici iz Vojvođanske banke navode da pandemija nije negativno uticala na nivo tražnje kredita za kupovinu, izgradnju i renoviranje stambenog prostora.
“Naprotiv, imali smo veću potražnju. Međutim, uzimanje ovog kredita u svrhu adaptacije stambenog prostora nije značajno izraženo. Sa druge strane, jedan broj građana se odlučuje i za uzimanje keš kredita za renoviranje, naročito kada je reč o manjim adaptacijama životnog prostora, poput renoviranja kupatila ili kuhinje, obnavljanja bele tehnike, nameštaja i slično”, objašnjavaju iz Vojvođanske banke.
Limit za ovu vrstu kredita definisan je kreditnom sposobnošću klijenta, kvalitetom obezbeđenja, kao i vrstom kredita koji se koristi za ove namene – gotovinski uglavnom do 96 meseci, a stambeni do 15 godina. Visina kredita je stvar poslovne politike, ali se ona kreće uglavnom u rasponu od 5.000 do 50.000 evra ili do visine predmera i predračuna radova neophodnih za adaptaciju stambenog prostora, ali ne više od 70 odsto procenjene vrednosti prostora koji se adaptira i koji se stavlja pod hipoteku.
Prema rečima naših sagovornika iz Vojvođanske banke stambeni krediti za kupovinu, izgradnju ili renoviranje stambenih objekata, kao i za refinansiranje, u stalnom su porastu.
“Međutim, u ukupnoj novoj produkciji ovih kredita, građani ih uzimaju u najvećem broju za kupovinu nekretnine, mnogo manje za renoviranje. Naša banka daje mogućnost da klijenti uzmu kredit za adaptaciju stambenog prostora do 50.000 evra kod dinarskog kredita indeksiranog u evro, minimalni iznos je 10.000 evra u dinarskoj protivvrednosti po srednjem kursu, odnosno do 5.000.000 dinara gde je minimalni iznos 1.000.000 za kredit u dinarima bez valutne klauzule”, objašnjavaju u Vojvođanskoj banci.
Da su stambeni krediti uvek aktuelni u prilog govore i podaci Kreditnog biroa Udruženja banaka Srbije. Prosečan dug po stambenom kreditu na kraju februara iznosio je 3,5 miliona dinara, a kašnjenje u otplati tih kredita iznosilo je 0,9 procenata.
Iz UBS navode da u ukupnom kreditnom dugu stanovništa, 47 procenata čine gotovinski, a 40 odsto su stambeni i krediti za adaptaciju. Poljoprivredni krediti su 6,5 procenata, potrošački 1,4 odsto, a ostali krediti 5,1 odsto.
U ukupnom kreditnom dugu kašnjenje u otplati iznosi 3,4 procenata, dok po osnovu kredita stanovništva ona iznosi 2,3 odsto, a oba kašnjenja manja su nego na kraju prošle godine.
Ukupan kreditni dug iznosi 2.893 milijarde dinara i veći je za 12,3 odsto nego u februaru 2020. godine, dok je za 1,9 odsto veći nego krajem januara 2021. godine.
Gledajući međugodišnje, stanovništvo se kreditno zadužuje brže nego pravna lica, rast je 13,6 procenata odnosno gotovo 155 milijardi dinara.
Kod kredita stanovništva međugodišnje najveći rast od 20,8 procenata imali su potrošački krediti, a slede stambeni, poljoprivredni i gotovinski krediti.