Zakon ograničava korisnike porodične i invalidske naknade

Dodatnim radom se ne gubi pravo na penziju

AnalizaNovacOsiguranjeU fokusu

28.6.2021 13:41 Autor: Ljiljana Begović

Dodatnim radom se ne gubi pravo na penziju Dodatnim radom se ne gubi pravo na penziju
Prema poslednjim objavljenim podacima iz aprila, u Srbiji ima 1,67 miliona korisnika penzija. Od tog broja 62 odsto, odnosno više od milion penzionera, živi... Dodatnim radom se ne gubi pravo na penziju

Prema poslednjim objavljenim podacima iz aprila, u Srbiji ima 1,67 miliona korisnika penzija. Od tog broja 62 odsto, odnosno više od milion penzionera, živi sa primanjima manjim od 30.000 dinara mesečno, pokazuju podaci mesečnog izveštaja Fonda PIO.

Od ukupnog broja, penziju je po osnovu zaposlenosti steklo 1.418.569 građana, po osnovu obavljanja samostalne delatnosti penziju prima 101.960 građana, dok poljoprivrednih penzionera ima 157.838.

Zbog niskih primanja penzioneri u Srbiji su često primorani da rade dodatne poslove kako bi preživeli. Međutim, zbog neznanja ili straha od gubitka prava na penziju mnogi rade u tzv. sivoj zoni, bez ugovora o radu.

„Korisnik starosne i prevremene starosne penzije može bez ograničenja ponovo ući u osiguranje, odnosno da se zaposli po ugovoru o radu, ugovoru o delu, autorskom ugovoru i da prima penziju. Zakon o penzijskom i invalidskom osiguranju ne postavlja ograničenje korisnicima starosne i prevremene starosne penzije u pogledu zaposlenja, odnosno obavljanja samostalne delatnosti za vreme korišćenja prava na penziju“, kažu za Biznis.rs iz Fonda PIO.

Ograničenje postoji za korisnike starosne penzije koji uz srpsku koriste i deo inostrane penzije i njima pravo na ponovno osiguranje zavisi od propisa svake države pojedinačno.

U nekim slučajevima obustavlja se isplata penzije

Korisnici starosne i prevremene starosne penzije mogu bez ograničenja da budu u osiguranju po bilo kom osnovu i da nesmetano koriste penziju.

„Prema Zakonu o Penzijskom i invaldskom osiguranju, korisnik starosne ili prevremene starosne penzije koji se zaposli na teritoriji Republike Srbije, odnosno obavlja samostalnu delatnost po osnovu koje je obavezno osiguran na teritoriji Srbije, ima pravo po prestanku tog zaposlenja, odnosno obavljanja samostalne delatnosti, na ponovno određivanje penzije, ako je bio u osiguranju najmanje godinu dana“, objašnjavaju naši sagovornici.

Ponovno određivanje peznije Fond vrši na zahtev korisnika i Fond je dužan da korisniku prava utvrdi povoljniji iznos penzije.

Zakon postavlja ograničenja kada je reč o korisnicima porodične i invalidske penzije. Ako se korisnik porodične penzije zaposli ili registruje samostalnu delatnost, obustavlja se isplata porodične penzije.

„Isplata se obustavlja sa danom početka zaposlenja, tj. sa danom prijave na osiguranje. Korisniku porodične penzije kad se zaposli ne prestaje pravo na porodičnu pezniju, već se samo obustavlja isplata za vreme trajanja zaposlenja, odnosno obavljanja samostalne delatnosti. Nakon prestanka osiguranja korisnik treba da se obrati nadležnoj filijali kako bi se nastavilo sa isplatama penzije“, navode iz Fonda PIO.

Ruka u ruci
Foto: Pixabay.com

Korisnici porodične penzije mogu da budu radno angažovani samo po ugovoru o delu i autorskom ugovoru, pod uslovom da iznos ostvarene ugovorene naknade na mesečnom nivou ne prelazi iznos najniže osnovice u osiguranju zaposlenih, važeće u momentu uplate doprinosa.

Ukoliko se korisnik invalidske penzije zaposli ili počne da obavlja samostalnu delatnost, biće po službenoj dužnosti pozvan na ponovnu ocenu radne sposobnosti radi utvrđivanja promena u stanju invalidnosti. U zavisnosti od ocene organa veštačenja, odlučiće se o njegovom pravu na invalidsku penziju. Pravo na invalidsku penziju će prestati i obustaviće se isplata invalidske penzije ako se utvrdi da invalidnost više ne postoji. Ukoliko se utvrdi da invalidnost i dalje postoji, neće prestati pravo na invalidsku penziju.

„Korisnik invalidske penzije koji zaključi ugovor o delu ili obavlja privremene i povremene poslove, neće se izvoditi na ponovnu ocenu radne sposobnosti, niti će mu se obustavljati isplata invalidske penzije. Korisnik invalidske penzije nema pravo na ponovno određivanje iznosa penzije po osnovu uplaćivanih doprinosa u naknadnom osiguranju“, navode naši sagovornici.

Kada je reč o načinu na koji se penzioneri mogu prijaviti u radni odnos, postupak podnošenja prijave, promene i prestanka osiguranja regulisan je Zakonom o centralnom registru obaveznog osiguranja.

Organ nadležan za vođenje registra privrednih subjekata Agencije za privredne registre (preduzetništvo) podnosi prijavu za preduzetnike.

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.