Prema očekivanjama anketiranih ekonomista

ECB verovatno povećava kamatne stope u junu

BankeEUNovac

23.4.2026 14:47 Autor: Redakcija Biznis.rs 0

ECB verovatno povećava kamatne stope u junu ECB verovatno povećava kamatne stope u junu
Evropska centralna banka će, prema procenama većine ekonomista zadržati kamatnu stopu na depozite nepromenjenom krajem aprila, ali bi u junu mogla da je poveća... ECB verovatno povećava kamatne stope u junu

Evropska centralna banka će, prema procenama većine ekonomista zadržati kamatnu stopu na depozite nepromenjenom krajem aprila, ali bi u junu mogla da je poveća kako bi sprečila da rast cena energije izazvan ratom na Bliskom istoku dodatno destabilizuje ekonomiju evrozone.

Ekonomisti koje je anketirala agencija Reuters ipak nisu saglasni šta će uslediti nakon mogućeg junskog povećanja kamatne stope za 0,25 procenata, jer još nije jasno koliko će skuplje gorivo uticati na šire poskupljenje roba i usluga.

Rast cena nafte tokom gotovo dva meseca sukoba podigao je inflaciju znatno iznad ciljanih dva procenta, zbog čega tržišta očekuju da će ECB više puta povećati kamate tokom godine. Istovremeno, rast troškova negativno utiče na raspoloženje kompanija i potrošača.

Zvaničnici ECB pokušavaju da obuzdaju inflaciju, ali su oprezni jer ne žele da ponove greške iz prošlosti. Centralna banka je kritikovana zbog sporog reagovanja na inflaciju 2022. godine, ali takođe želi da izbegne scenario iz 2011. godine, kada je prerano podigla kamate i dodatno pogoršala dužničku krizu u evrozoni.

Gotovo svi ekonomisti iz ankete očekuju da će ECB sledeće nedelje zadržati kamatnu stopu na dva procenta, dok nešto više od polovine predviđa povećanje na 2,25 odsto u junu.

Pojedini analitičari smatraju da ECB nema luksuz da čeka da se inflacija potpuno prelije na ostatak ekonomije pre nego što reaguje, dok drugi veruju da bi usporavanje privrednog rasta moglo da natera banku da odloži ili čak odustane od povećanja kamata.

U međuvremenu, cena nafte Brent premašila je 100 dolara po barelu, što je više od ranijih očekivanja ECB. Inflacija u evrozoni porasla je prošlog meseca na 2,6 procenata, a privredni rast ostaje slab. Ekonomisti sada očekuju rast ekonomije evrozone od svega 0,9 odsto tokom 2026. godine, dok su prognoze za Nemačku i Francusku blago snižene.

Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.