BERNAR ARNO, ČOVEK LUKSUZA, BRENDOVA I TRENDOVA

Francuski vuk u kašmiru, najbogatiji Evropljanin

LifestyleLuksuzNovacPreduzetnikZanimljivosti

28.1.2021 14:52 Autor: Vladimir Jokanović 1

Francuski vuk u kašmiru, najbogatiji Evropljanin Francuski vuk u kašmiru, najbogatiji Evropljanin
Stekao je ogromno bogatstvo, ali nije krenuo od nule. Otac mu je bio fabrikant, ali on nije ostao u građevinarstvu. Presudan uticaj na njega... Francuski vuk u kašmiru, najbogatiji Evropljanin

Stekao je ogromno bogatstvo, ali nije krenuo od nule. Otac mu je bio fabrikant, ali on nije ostao u građevinarstvu. Presudan uticaj na njega imala je majka koja ga je upisala na časove klavira i prenela mu svoju „fasciniranost“ Diorom. Vođen ambicijom da uspe, u tridesetim postao je vlasnik modne kuće  Louis Vuitton, a zatim je portfolio svoje kompanije LVMH napunio brendovima, koji imaju status legendarnih.

On je Bernar Arno (Bernard Arnault), najimućniji Evropljanin i treća najbogatija osoba planete, čije se bogatsvo procenjuje na 148,8 milijardi dolara, prema magazinu Forbes. Rođen je u Francuskoj, blizu granice sa Belgijom 1949. godine. Arno i dalje svira klavir, koji je uz tenis jedan od njegovih omiljenih hobija. Kaže da je svojim izvođenjem Šopena očarao suprugu, kanadsku pijanistkinju Elen Mersje.

Foto: Youtube screenshot

Diplomirao je 1971. godine na prestižnoj Ecole Polytechnique u Palezu nadomak Pariza, koja je dala trojicu nobelovaca i gde je studirao nekadašnji predsednik Francuske Žiskar d’Esten (Giscard d’Estaing). Kada je stekao inženjersko zvanje priključio se očevoj kompaniji Ferret-Savinel. Od početka je pokazao poslovnu pronicljivost, pa je 1976. nagovorio oca da proda građevinski biznis i okrene se nekretninama.

Foto: Youtube screenshot

Bernar je nasledio oca na mestu predsednika novoosnovane kompanije Ferinel, specijalizovane za nekretnine za odmor. Pre toga se 1973. godine oženio prvom suprugom An Devavrin sa kojom ima dvoje dece. Preselio se sa porodicom u Ameriku 1981. godine, što je bila reakcija na uspon francuskih socijalista i njihovu odlučnost da dodatno oporezuju bogate.  

Po povratku u Francusku 1983. povukao je presudan poslovni potez, ocenjuje France 24, kada je otkrio zlatnu priliku za širenje biznisa u tekstilnoj industriji, nakon bankrota kompanije Boussac. Francuska vlada, pod tadašnjim predsednikom Fransoa Miteranom tražila je nekoga da preuzme Boussac, koja je imala vlasnički udeo u modnoj kući Dior.

Bernar Arno bio je odlučan da preuzme Dior, koji ga je podsećao na majku. Po preuzimanju Boussaca rasprodao je većinu poslova, ali je zadržao Dior, koji je danas 96,5 odsto u njegovom vlasništvu. Pod krovom kompanije luksuzne robe LVMH, u koju je Arno počeo agresivno da ulaže već su bili Moet Hennessy i Louis Vuitton. Od 1987. godine Arno je najveći deoničar LVMH i njen izvršni direktor. Zbog poslovne bezobzirnosti dobio je nadimak „vuk u kašmiru“.

Foto: Youtube screenshot

Uporedo dok je širio krug poslovnih suparnika, pa čak i neprijatelja, Arno je nastavio sa donošenjem sjajnih poslovnih odluka. Širio je svoju kompaniju LVMH, ali preuzimajući samo najbolje od najboljih modnih etiketa. U portfelju kompanije danas se nalazi 75 brendova, među kojima su modne kuće Christian Lacroix, Celine, Givenchy, Fendi, Marc Jacobs i Dior.

Portfelj uključuje vina i žestoka pića, uključujući marke šampanjca Dom Pérignon i Moet & Chandon, konjak Hennessy, škotski viski Glenmorangie i novozelandsku vinariju Cloudy Bay. Tu su još nakit Bulgari, satovi Tag Hauer i kozmetika Sephora. LVMH je proširila biznis na ekskluzivne hotele i restorane sa mišlenovim zvezdicama, kao što su hotel Cipriani u Veneciji i restoran Cheval Blanc u francuskim Alpima. Arno ima imovinu širom sveta i privatno ostrvo na Bahamima.

U novembru 2019. LVMH je realizovao svoju najveću akviziciju kada je sklopio ugovor o kupoprodaji čuvene američke kompanije za dragulje, Tiffany & Co za 16,2 milijarde dolara. Iste godine potrošio je 3,2 milijarde dolara na otkup akcija luksuzne ugostiteljske grupe Belmond, koja upravlja ili poseduje 46 hotela.

Foto: Youtube screenshot

Ta godina bila je uspešna, pa je Bernar Arno u njoj zaradio više od 35 milijardi evra, i dva puta je, ali na kratko pretekao Džefa Bezosa (Jeff Bezos) na čelu liste svetskih bogataša. Pokušao je 2012. da dobije državljanstvo Belgije, ali nije uspeo, a taj pokušaj ocenjen je kao kontroverzan. Blizak je sa bivšim francuskim predsednikom Nikolom Sarkozijem kome je bio svedok na venčanju. Po dolasku Fransoa Olanda u Jelisejsku palatu želeo je ponovo da pobegne od oštrog oporezivanja bogatih, što mu je zamereno kao manjak patriotizma.

Za Bernara Arnoa pouzdano se zna kako je zaradio prvi milion. Njegov otac je bio bogat čovek i dao mu je 15 miliona dolara da bi kupio Dior. Od tog trenutka počeo je njegov meteorski uspon u svetu biznisa i modnog glamura. Portfolio LVMH sija kao francuska rivijera, podseća na glamur crvenih tepiha, na zvezde filma i dame sa šeširima i najbolji tenis na svetu. Bernar Arno postao je sinonim mnogih brendova i trendova, kao niko drugi. Njegovih četvoro od petoro dece rade u kompaniji LVMH. Frederik, Delfina, Antoan i Aleksander.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Biznis.rs newsletter

Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

Loading...