Mora biti gore da bi bilo bolje, kaže Tramp

Globalna ekonomija već oseća usporavanje zbog Trampovih tarifa

NovacPoslovanjeSvet

5.5.2025 11:23 Autor: Redakcija Biznis.rs 1

Globalna ekonomija već oseća usporavanje zbog Trampovih tarifa Globalna ekonomija već oseća usporavanje zbog Trampovih tarifa
Tarife američkog predsednika Donalda Trampa (Donald Trump) sve više usporavaju „točkove svetske ekonomije“ koja je decenijama bila „podmazivana“ predvidljivom i relativno slobodnom trgovinom. Velike... Globalna ekonomija već oseća usporavanje zbog Trampovih tarifa

Tarife američkog predsednika Donalda Trampa (Donald Trump) sve više usporavaju „točkove svetske ekonomije“ koja je decenijama bila „podmazivana“ predvidljivom i relativno slobodnom trgovinom. Velike multinacionalne kompanije, pa sve do nišnih igrača u elektronskoj trgovini, prošle nedelje su smanjile ciljeve prodaje, upozorile na smanjenje broja radnih mesta i preispitale svoje poslovne planove, dok su velike ekonomije revidirale izglede za rast usred sumornih prognostičkih podataka, javlja Reuters.

Iako se finansijska tržišta „klade“ da će se SAD i Kina povući iz totalnog trgovinskog rata i da će Tramp sklopiti sporazume kako bi izbegao veće carine za SAD, sama neizvesnost oko toga gde će se ovo završiti postala je glavni faktor otpora.

„Američka carinska politika predstavlja ozbiljan negativan šok za svet u bliskoj budućnosti“, rekla je Izabel Mateos i Lago (Isabelle Mateos y Lago), glavna ekonomistkinja grupe u francuskoj banci BNP Paribas. „Krajnji cilj američkih carina može biti na višem nivou nego što se ranije mislilo“, rekla je ona o opštim američkim carinama koje su trenutno postavljene na nivou od 10 odsto, uz više, sektorske naknade na proizvode kao što su čelik, aluminijum i automobili.

Peking je u petak saopštio da procenjuje ponudu Vašingtona za razgovore o američkim carinama od 145 odsto, na koje je i sam odgovorio sa carinama od 125 odsto. Trampova administracija je takođe nagovestila da je blizu dogovora sa zemljama, uključujući Indiju, Južnu Koreju i Japan, kako bi se izbegle dodatne carine u narednim nedeljama.

U međuvremenu, kompanije poput švedskog proizvođača kućnih aparata Electrolux smanjile su svoje izglede, dok su Volvo Cars, proizvođač računarskih gadžeta Logitech i gigant pića Diageo odustali od svojih ciljeva zbog neizvesnosti.

Foto; Freepik.com

Prošlonedeljno ukidanje „de minimis“ bescarinskog tretmana za pakete e-trgovine vredne manje od 800 dolara za proizvode iz Kine predstavlja težak udarac za mnoge manje igrače. „Idemo sa nule na 145 odsto, što je zaista neodrživo za kompanije i neodrživo za kupce“, rekla je Sindi Alen (Cindy Allen), izvršna direktorka Trade Force Multiplier, globalne konsultantske kuće za trgovinu. „Videla sam mnogo malih i srednjih preduzeća koja su jednostavno odlučila da potpuno napuste tržište.“

Izgledi za carine podstakli su Banku Japana da prošle nedelje smanji svoje prognoze rasta, dok su prognozeri naveli trgovinske tenzije u smanjenju izgleda rasta za Holandiju i region Bliskog istoka i Severne Afrike (MENA).

„Indija je u dobroj poziciji da bude alternativa Kini kao dobavljač robe SAD u kratkom roku“, rekla je ekonomistkinja za tržišta u razvoju Šilan Šah iz kompanije Capital Economics, predviđajući da će kaznene tarife za Kinu „ostati“. Za sada, većina ekonomista naziva Trampov carinski gambit „šokom potražnje“ za svetsku ekonomiju koji će, čineći uvoz skupljim za američka preduzeća i potrošače, smanjiti aktivnost na drugim mestima.

  • STEPA

    6.5.2025 #1 Author

    Neverovatno kako jedan čovek utiče na svet

    Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.