Preskup “ulaz” za investitore

Hedž fondovi pola dobiti ostvaruju kroz naknade

InvesticijeNovacSvet

20.1.2025 09:19 Autor: Redakcija Biznis.rs 0

Hedž fondovi pola dobiti ostvaruju kroz naknade Hedž fondovi pola dobiti ostvaruju kroz naknade
Najnovije istraživanje otkriva koliko su hedž fondovi zaista skupi za svoje klijente. Od 3.700 milijardi dolara profita koji su zaradili kao industrija od 1969.... Hedž fondovi pola dobiti ostvaruju kroz naknade

Najnovije istraživanje otkriva koliko su hedž fondovi zaista skupi za svoje klijente. Od 3.700 milijardi dolara profita koji su zaradili kao industrija od 1969. godine, skoro polovina ili neverovatnih 1,8 biliona dolara je došlo kroz naknade, prema procenama LCH Investments.

Poslednjih godina, hedž fondovi su podigli dobitak od naknadi na oko 50,4 odsto ukupne dobiti, u odnosu na otprilike 30 odsto koliko su zarađivali do ranih 2000-ih.

Kritike o skupim provizijama hedž fondovi su uglavnom odbacili, ali istraživač HFR kaže da je imovina pod njihovom kontrolom porasla sedmostruko u ovom veku i dosegla rekordnih 4,5 biliona dolara.

Hedž fondovi naplaćuju fiksnu naknadu za upravljanje, a najveći od njih sve češće uvode takozvane prolazne troškove koji im omogućavaju da naplaćuju klijentima bilo šta, od bonusa, troškova zapošljavanja, istraživanja, zabave do drugih troškova, piše Bloomberg.

Kada hedž fondovi zarađuju novac klijentima, oni takođe obično zadrže 20 odsto profita kao naknadu za učinak. Kada izgube, klijenti preuzimaju ceo udarac pored plaćanja fiksnih ili prolaznih troškova.

D.E. Shaw & Co. je na vrhu tabele kao najprofitabilniji hedž fond za 2024. godinu, a prati ga Millennium Management. Fond Citadel, koji prednjači sa najviše novca zarađenog od osnivanja, prošle godine je bio treći.

Godišnje rangiranje se fokusira na menadžere novca sa najvećim ukupnim profitom u apsolutnom dolarskom iznosu od osnivanja, i kao rezultat toga najveći i najstariji hedž fondovi obično imaju najbolje rezultate. Prvih 20 firmi, koje nadziru oko petinu imovine celokupne industrije, ostvarile su 93,7 milijardi dolara ili otprilike trećinu dobiti svih hedž fondova prošle godine.

Mereno tradicionalnijim načinom procene prinosa, grupa od 20 najboljih je stekla 13,1 odsto dobiti na bazi ponderisane imovine, nadmašujući prinose od 8,3 odsto u svim fondovima.

Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.