HRVATSKA I BUGARSKA JOŠ DVE I PO GODINE U ERM II, saopštila ECB

EUNovacVesti

14.7.2020 16:22 Autor: Redakcija Biznis.rs

HRVATSKA I BUGARSKA JOŠ DVE I PO GODINE U ERM II, saopštila ECB HRVATSKA I BUGARSKA JOŠ DVE I PO GODINE U ERM II, saopštila ECB
Bugarska i Hrvatska moraju dodatno da rade na preuzetim obavezama pre ulaska u Mehanizam kursa (ERM II), obaveznim osnovama za osposobljavanje za uvođenje evra,... HRVATSKA I BUGARSKA JOŠ DVE I PO GODINE U ERM II, saopštila ECB

Bugarska i Hrvatska moraju dodatno da rade na preuzetim obavezama pre ulaska u Mehanizam kursa (ERM II), obaveznim osnovama za osposobljavanje za uvođenje evra, saopštila je Evropska centralna banka (ECB).

Prethodne obaveze koje su Bugarska i Hrvatska preuzele poslednjih godina podstakle su važne reforme koje će ublažiti rizike u okviru ERM II, ali te reforme neće popraviti sve neravnoteže i ranjivosti s kojima se dve zemlje suočavaju, rekao je Fabio Panetta, član izvršnog odbora ECB, navodi se na web stranici ove institucije.

“ Zato, pozdravljam dodatne dobrovoljne obaveze koje su Bugarska i Hrvatska preuzele prilikom pridruživanja ERM II. Te obaveze nakon ulaska imaju za cilj da osiguraju održivu ekonomsku konvergenciju do trenutka kada dve zemlje usvoje evro“, rekao je Paneta, dodajući da će ECB i Evropska komisija pažljivo pratiti implementaciju preuzetih obveza.

Prema najnovijem Izveštaju o konvergenciji ECB, u poslednje dve godine postignut je pomešani napredak država članica koje nisu članice evrozone a koje su se obavezale na uvođenje evra, napomenuo je Paneta.

„Iako su preduzeti važni koraci u rešavanju fiskalnih neravnoteža – a u većini slučajeva i drugih makroekonomskih neravnoteža – potreban je veći napredak u pogledu ukupnog kvaliteta institucija i upravljanja“, rekao je, istovremeno naglašavajući važnost dodatnih rizika koji proizilaze iz krize korona virusa.

Prethodne sedmice, ECB je navela da su se vlasti Bugarske i Hrvatske čvrsto obavezale da će voditi zdrave ekonomske politike koje će očuvati ekonomsku i finansijsku stabilnost i postići visok stepen održive ekonomske konvergencije u svetlu njihovog ulaska u ERM II.

Hrvatska se obavezala da će uvesti posebne političke mere u vezi sa okvirom za borbu protiv pranja novca, poslovnog okruženja, državnih preduzeća i okvira insolventnosti. Istovremeno, bugarske vlasti obavezale su se da uvedu posebne mere politike za nebankarski finansijski sektor, državna preduzeća, okvir nesolventnosti i okvir protiv pranja novca i nastaviti da sprovode opsežne reforme koje se kako u pravosuđu tako i u borbi protiv korupcije i organiziranog kriminala.

ECB je u ponedjeljak utvrdila centralnu stopu evra i obaveznu interventnu stopu za bugarski lev i hrvatsku kunu u ERM II, s trenutnim učinkom, nakon što je u petak objavila da prihvata dve zemlje u čekaonicu evrozone i uspostavlja blisku saradnju s odgovarajućim nacionalnim bankama, koje se istovremeno pridružuju bankarskoj uniji EU.

Centralna stopa kune utvrđena je na 7.53450 kuna za 1 evro, s gornjim i donjim stopama obaveznih intervencija od 8.66468 kuna, odnosno 6.40433 kune za 1 evro. Centralna stopa za lev iznosi 1.95583 leva za evro, s gornjim kursom od 2.24920, a s nižim od 1.66246. Lev je vezan za evro po stopi od 1,95583 leva za evro od osnivanja evra 1999. godine.

Kako bi se prijavile za članstvo u evrozoni, Hrvatska i Bugarska treba da provedu još dve i po godine u ERM II i da ispune sve kriterijume Mastrihta za konvergenciju evra.

Mehanizam osigurava da fluktuacije kursa između evra i drugih valuta EU ne narušavaju ekonomsku stabilnost unutar jedinstvenog tržišta.
Takođe, pomaže zemljama koje nisu iz evrozone da se pripreme za ulazak u evropodručje.

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.