ISTIČE DRUGI MORATORIJUM Banke nude tri mogućnosti otplate dugova, do sada podrška građanima i privredi viša od 10 odsto BDP, kažu za Biznis.rs iz UBS
BankeIzdvajamoNovacSrbijaVesti
30.9.2020 10:08 Autor: Ljiljana Begović
Drugi moratorijum na kredite, koji je obuhvatio zastoj u otplatama u avgustu i septembru ističe 30. septembra, a banke su u obavezi da pismom ili elektronskim putem pošalju klijentima predlog plana otplate sa alternativama, dok će klijenti moći da bankama odgovore u roku od sedam dana.
Klijenti koji su prihvatili moratorijim mogu da biraju između tri mogućnosti.
Prva je da prihvate plan otplate koji im je poslala banka, što znači da će trajanje otplate biti produženo za vreme trajanja moratorijuma, a kamata podeljena na preostalo vreme trajanja kredita.
Druga opcija je da odmah plate zaostale rate i kamatu. U tom slučaju nastaviće da plaćaju rate po otplatnom planu koji je važio do proglašenja moratorijuma.
Treća mogućnost je da plate samo kamatu iz moratorijuma i u tom slučaju trajanje kredita biće produženo za vreme trajanja moratorijuma.
Dužnici koji po isteku drugog moratorijuma u otplati obaveza bankama ne zatraže od banke neku od posebno ponuđenih opcija, automatski pristaju na plan otplate koji im je banka predložila i dostavila, saopštilo je Udruženje banaka Srbije.
Podrška banaka građanima i preduzećima viša od 10 odsto BDP
Drugi moratorijum koji je trajao dva meseca prihvatilo je 82 odsto građana i 69 odsto preduzeća.
Prvi moratorijum, koji je proglašen u martu i trajao je tri meseca, bio je u vrednosti od dve milijarde evra, a drugi koji je važio dva meseca vredan je oko jedne milijarde evra.
„Doprinos bankarskog sektora prevazilaženju krize ogledao se i u garantnoj šemi za kredite za privredu koja je vredna još dve milijarde. Time dolazimo do toga da podrška banaka građanima i preduzećima iznosi više od 10 odsto bruto nacionalnog dohotka“, kažu iz UBS za Biznis.rs.
Bankarski sistem u Srbiji spremno bi dočekao i mogućnost nove krize izazvane pandemijom
Iz Udruženja banaka Srbije kažu da u slučaju da u državi, zbog epidemiološke situacije, ponovo dođe do potrebe da banke daju podršku građanima i privredi, sistem je stabilan i spreman da odgovori na eventualnu krizu.
Banke su podrška privredi i građanima Srbije na različite načine, moratorijum je samo jedan od njih.
„Primera radi, različite kreditne linije i reprogramiranje dugova takođe nude mogućnost za one koji su jače osetili efekat krize izazvane epidemijom Covid-19. Važno je da znamo da je bankarski sistem stabilan, da je adekvatno kapitalizovan, kao i da je makroekonomska situacija povoljna, a domaća valuta stabilna. Sve zajedno jasno govori da postoji način da se građanima i preduzećima ponudi odgovarajuća podrška, a da li će to biti moratorijum ili neki drugi oblik, odluku će doneti Narodna banka Srbije“, navode iz Udruženja banaka Srbije.