Miran san tokom odmora zahvaljujući jednom papiru

Kako zaštititi stan od provalnika i teških havarija?

NekretnineNovac

7.6.2021 08:01 Autor: Redakcija Biznis.rs

Kako zaštititi stan od provalnika i teških havarija? Kako zaštititi stan od provalnika i teških havarija?
Sezona godišnjih odmora samo što nije počela, a to znači da će milioni građana naše zemlje bar na kratko napustiti domove u potrazi za... Kako zaštititi stan od provalnika i teških havarija?


Sezona godišnjih odmora samo što nije počela, a to znači da će milioni građana naše zemlje bar na kratko napustiti domove u potrazi za opuštanjem i okrepljenjem. Vlasnici stanova i kuća neće biti bez brige, naročito ukoliko svoje nekretnine ostavljaju bez nadzora tokom letnjeg odmora.

Statistika kaže da provalnici u Beogradu godišnje obiju i do 2.000 stanova, što u proseku znači da se dnevno dogodi između pet i šest provala. Tokom sezone praznika i letnjih odmora taj broj je značajno veći – obije se i do 15 stanova dnevno. Čak i uz upotrebu modernih tehnoloških rešenja teško je reći da se stan u potpunosti može obezbediti od provale i krađe.

Leto je period povećane aktivnosti provalnika, jer je rizik otkrivanja slučaja dosta manji, s obzorim na to da mnogi stanovi u urbanim sredinama ostaju prazni. Pored pomenutog rizika, vlasnici nekretnina suočavaju se i sa potencijalnim havarijama koje mogu stvoriti ogromnu štetu, jer je teško otkriti je i sprečiti na vreme.

„Najbolja zaštita je polisa osiguranja domaćinstva, jer se tako rizik od troškova i finansijskih gubitaka prenosi na osiguravajuće društvo. Polisom osiguranja možete da nadoknadite vrednost pokradenih stvari, nakita, uništenog nameštaja i tehnike iz stana, kuće, vikendice ili poslovnog prostora“, kažu iz Udruženja osiguravača Srbije i dodaju da je ova polisa jedna od najprodavanijih u svetu, dok je kod nas kupuje manje od 10 odsto vlasnika nekretnina.

Šta uključuje polisa osiguranja domaćinstva?

Pored upada nezvanih gostiju postoje i drugi rizici sa kojima se suočavaju vlasnici kuća i stanova koji tokom letnjih meseci odlaze na odmor. Loše električne instalacije, kvarovi na vodovodnoj i kanalizacionoj mreži i atmosferske neprilike potencijalna su opasnost za imovinu vlasnika. Šteta koja nastaje u ovim situacijama često se izražava u hiljadama evra.

„Provalna krađa i razbojništvo samo su deo rizika koje pokriva osnovna polisa osiguranja domaćinstva. Osiguravajuća društva pokrivaju štete izazvane požarom, udarom groma, olujom, izlivom vode iz instalacija ili lomom stakla. Pod izlivom kanalizacije podrazumeva se poplava u sopstvenom stanu, tj. kvar na sopstvenim instalacijama koji može izazvati poplavu. Međutim, osiguravajuće kuće nude i dopunsko osiguranje. Između ostalog, u ponudi je polisa osiguranja od odgovornosti prema trećim licima kojom štitimo komšiju ukoliko u našem stanu dođe do poplave ili neke druge ozbiljnije havarije“, objašnjavaju u Udruženju.

Koliko košta polisa osiguranja domaćinstva?

Cena polise zavisi od površine domaćinstva i vrednosti osiguranih stvari, odnosno od toga da li je kupljeno i dopunsko osiguranje.

„Visina premije se razlikuje u zavisnosti od ponuda osiguravajućih kuća, ali se osnovna polisa osiguranja može kupiti već za oko 120 dinara po kvadratu na godišnjem nivou. Dakle, cena polise nije opravdanje za mali broj osiguranih domova, jer stan od 50 kvadrata može da se osigura za oko 50 evra godišnje, uz mogućnost plaćanja na rate“, kažu u Udruženju i napominju da osiguranje imovine košta malo, ali donosi mnogo, kada zatreba.

Kako se računa nadoknada štete?

Iznos nadoknade zavisi od procenjene štete i novčanih suma koje je vlasnik polise uplaćivao do dana kada je šteta načinjena. Ipak, visina nadoknade ne može biti veća od građevinske vrednosti.

„U slučaju totalne štete, nadoknada će biti isplaćena u toj visini, ali ne više od osigurane sume. Ako je neko platio polisu za totalnu štetu u visini od milion dinara, to je najviši iznos koji mu može biti isplaćen“, objašnjavaju u Udruženju i savetuju vlasnike nekretnina da se pre donošenja odluke o osiguranju treba dobro raspitati od kojih rizika se može osigurati imovina.

„Vlasnici nekretnina se moraju upoznati sa uslovima kojima su regulisana prava i obaveze osiguravača i onoga ko kupuje polisu osiguranja. Ukoliko je reč o plaćanju mesečnih rata osiguranja, trebalo bi ih redovno izmirivati. Takođe, savet je da se pre potpisivanja polise dobro raspitate u kojim slučajevima je isključeno pravo na naknadu štete, kako bi se izbegli kasniji problemi“, navode iz Udruženja.

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.