Kraj ciklusa snižavanja kamatnih stopa u Poljskoj početkom sledeće godine
7.11.2025 08:23 Autor: Redakcija Biznis.rs 0

Poljska će verovatno okončati svoj tekući ciklus snižavanja kamatnih stopa početkom 2026. godine, pri čemu bi referentna stopa mogla da iznosi oko 3,75 odsto, izjavio je Ludvik Kotecki, jedan od najistaknutijih članova u Savetu za monetarnu politiku te zemlje.
Desetočlano telo je od maja smanjilo kamatne stope za ukupno 150 baznih poena, uključujući i poslednje sniženje od četvrtine procentnog poena u sredu, kojim je osnovna stopa spuštena na 4,25 odsto — najniži nivo u poslednje tri i po godine.
Kotecki je za Bloomberg rekao da očekuje da će se trenutna blaga inflacija nastaviti spuštati ka ciljanih 2,5 odsto, što bi centralnoj banci omogućilo da kamate smanji još malo. Njegove izjave bacaju dodatno svetlo na situaciju nakon što je guverner centralne banke Adam Glapiński u četvrtak poručio da su kreatori monetarne politike oprezni sa daljim snižavanjem stopa posle „značajnog“ ublažavanja tokom 2025. godine.
„Ne mislim da smo završili sa pozitivnim iznenađenjima po pitanju inflacije“, rekao je Kotecki u pisanoj izjavi za Bloomberg. „Inflacija u novembru mogla bi da se pokaže vrlo blizu ciljane vrednosti.“
Dodao je da „svakako“ ima prostora za nova sniženja jer su kamatne stope i dalje visoke u realnim terminima. Trenutno je referentna stopa za 145 baznih poena viša od stope inflacije, dok je početkom 2025. ta razlika iznosila svega 85 poena, pošto je rast cena usporavao brže nego što su kreatori politike snižavali kamate.
Kotecki, koji se dosledno zalagao za niže troškove zaduživanja, rekao je da bi ciklus snižavanja kamata mogao biti završen u prvim mesecima naredne godine.
„Definitivno će to biti u prvoj polovini godine, možda čak i u prvom kvartalu, sa kamatnim stopama u rasponu od 3,75 do 4,00 odsto — možda čak bliže 3,75 odsto“, rekao je on.
Krajnja stopa od 3,5 odsto ili niža bila bi moguća samo ako bi inflacija počela trajno da pada ispod cilja uz usporavanje privrednog rasta, što, kako je naveo, „nije scenario koji proizilazi iz trenutnih prognoza.“
Pročitajte još:
Centralna banka je ove nedelje povećala prognozu privrednog rasta za narednu godinu na 2,7–4,6 odsto, sa prethodnih 2,1–4,1 odsto objavljenih u julu. Istovremeno je smanjila projekciju inflacije za 2026. godinu, na raspon od 1,9 do 4,0 odsto.
Kotecki je ocenio da bi smanjenje kamata u decembru bilo „prilično neobično“, ali ne i potpuno isključeno. „Danas ne postoje značajni rizici koji bi mogli sprečiti brzo dostizanje cilja inflacije“, zaključio je on.















Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.