KUPUJETE STAN ILI KUĆU? Obratite pažnju na nekretnine pod hipotekom ili u procesu legalizacije

IzdvajamoNekretnineNovacSrbijaVesti

10.11.2020 14:12 Autor: Marija Jovanović

KUPUJETE STAN ILI KUĆU? Obratite pažnju na nekretnine pod hipotekom ili u procesu legalizacije KUPUJETE STAN ILI KUĆU? Obratite pažnju na nekretnine pod hipotekom ili u procesu legalizacije
Prilikom kupovine nekretnina kupcima je najvažnije da svi papiri budu „čisti“ i da je sve legalno. Iako su licencirane agencije i notari u većini... KUPUJETE STAN ILI KUĆU? Obratite pažnju na nekretnine pod hipotekom ili u procesu legalizacije

Prilikom kupovine nekretnina kupcima je najvažnije da svi papiri budu „čisti“ i da je sve legalno. Iako su licencirane agencije i notari u većini slučajeva dovoljan filter za proveru celokupne dokumentacije, kupci naročito treba da obrate pažnju na stanove pod hipotekom i nepokretnosti koje se nalaze u procesu legalizacije.

„Prilikom kupovine treba voditi računa o dokumentaciji, koja mora da bude detaljno pregledana i to od strane licencirane agencije jer je ona neka vrsta garancije da su papiri u redu. I povrh toga uvek može da se pojavi dodatni problem, pa zato treba biti oprezan“, kaže za Biznis.rs licencirani agent i suvlasnik agencije za nekretnine Kaća Lazarević.

Foto: Pixabay.com

Drugi korak u proveri jeste javni beležnik, napominje ona.

„Javni beležnik neće da overi nijedan dokument za koji postoji određena sumnja ili neki problem. Takođe, notar ima uvid u katastar i može da vidi da li je taj stan već negde prodavan, rezervisan ili postoji neka zabeležba“, navodi Lazarević.

Brisanje hipoteke nekada traje mesecima

Stanovi pod hipotekom neretko se mogu naći na tržištu nekretnina. Za kupce i prodavce to zna da predstavlja dodatni problem jer sam proces brisanja hipoteke zna da potraje mesecima, objašnjava naša sagovornica.

Foto: Shutterstock

„Kada je stan pod hipotekom, prilikom kupovine ona se skida od novca vlasnika – od prodaje stana ili iz sopstvenih sredstava. Ta brisovnica šalje se u katastar gde nekada i po šest meseci ne izbrišu hipoteku“, navodi Lazarević i dodaje da se brisanje hipoteke često nelagalno plaća.

„Kako bi se skinula hipoteka sa stana neretko se dodatno plaća i to nelegalno. Imamo problem jer katastar ne funcioniše i samim tim tržište trpi jer je u katastru 760.000 nerešenih zahteva“, ističe ona.

Legalizacija blokira prodaju

Ljudi koji imaju nepokretnosti koje su u procesu legalizacije ne mogu ništa da urade sa nekretninama, sem da ih rentiraju.

„Svi oni koji su u procesu legalizacije ne mogu ništa sa svojim nepokretnostima. Ne mogu da ih poklone, ne mogu da ih prodaju i mogu samo da ih izdaju ako neko hoće da ih zakupi. Bilo je mnogo obećanja da će to biti rešeno, ali od toga nema ništa“, napominje naša sagovornica.

Građevinski radovi
Foto: Tanjug

Olakšice za kupce

Mnogi kupci prilikom kupovine prve nekretnine ne znaju koje olakšice imaju. Nisu sigurni na šta imaju pravo kada je novogradnja u pitanju, a na šta kada je reč o starogradnji.

„Prilikom kupovine novogradnje kupci imaju pravo na povraćaj PDV, ali samo za 40 kvadrata za onog ko je kupio stan i dodatnih 15 kvadrata za člana domaćinstva. PDV se vraća uz određenu dokumentaciju koju morate da priložite Poreskoj upravi“, navodi Lazarević.

Kućica na digitronu
Foto: Pixabay

Kada je reč o starogradnji, kupci imaju pravo na neplaćanje prvog poreza za 40 kvadrata i 15 kvadrata po članu domaćinstva, objašnjava Lazarević i dodaje da i povraćaj PDV i oslobađanje od poreza važi jedino ukoliko kupac nema neku drugu nepokretnost.

Koraci prilikom kupovine nekretnina

Prilikom odabira nekretnine podrazumeva se da kupac bira agenciju koja ima licencu i koja će detaljno pregledati kompletnu dokumentaciju i potvrditi da je stan koji se prodaje potpuno čist, što se papira tiče.

Foto: Shutterstock

„Kada se dokumentacija pregleda i kada se postigne dogovor oko kupoprodajne cene, kupac može da plati do 9.900 evra u kešu kao kaparu, dok ostatak, u tom slučaju, ide preko računa“, navodi Lazarević.

Nakon overe predugovora, daje se rok u kom će se isplatiti ostatak cene, bilo putem kredita ili gotovim novcem. Ukoliko se nekretnina kupuje od kreditnih sredstava, prodavac u određenom periodu mora da overi založnu izjavu i sve to zajedno sa predugovorom i ugovorom šalje se katastru kako bi se zabeležilo da je završen promet.

Porez i sve druge prijave popunjavaju se kod notara koji je dužan da ih šalje po službenoj dužnosti, napominje naša sagovornica.

„Kada notar pošalje predugovor, ugovor i svu neophodnu dokumentaciju, stan, po zakonu, treba da bude uknjižen u roku od pet dana“, zaključuje Lazarević.

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.